Három hír Bécsből: közbiciklik, csókok és Duna-torony

2014.04.22. 23:40

Az első negyedévében minden hónapban több mint száz százalékkal nőtt a közbringát használók száma az osztrák fővárosban.

2005 óta nem volt ilyen növekedésre példa.

A bécsi közbringa-rendszer, a Citybike keretében jelenleg 116 dokkolóállomás és 1.400 kerékpár áll az osztrák főváros lakói és látogatói rendelkezésére, akik a statisztikák szerint szorgalmasan élnek is a lehetőséggel.

2014 első negyedévében ugyanis - a tavalyi év hasonló időszakához képest - minden hónapban a száz százalékot meghaladó mértékben nőtt a Citybike-használatok száma: januárban 109, februárban 110, márciusban pedig 163 százalékkal. Ez azt jelenti, hogy 2013 első negyedévéhez képest 82 ezerszer többször pattantak közbringára Bécsben.

Citybike Bécs

Ilyen mértékű növekedést utoljára 2005-ben tapasztaltak, pedig folyamatosan bővítik a rendszert. Az elkövetkező hetekben például 500 új kerékpárt állítanak szolgálatba. Egy részükkel a régebbi, elhasználódott bicikliket váltják ki, a maradék száz pedig plusz járműként jelentkezik majd. Dokkolóállomásból négy továbbit terveznek.

Tavaly egyébként 480 ezer regisztrált felhasználója volt a Citybike-rendszernek, akik a mintegy 790 ezer út során összesen 2,5 millió kilométert tettek meg.

Legendás csókok a Belvedere-ben

Andy Warhol Kiss című filmjét és Klimt Der Kuss című festményét állítja szembe egymással az Oberes Belvedere legújabb kiállítása Bécsben. A maga korában mindkét alkotás provokációnak számított.

Az ötlet Mario Codognatotól, a Belvedere kortárs gyűjteményének igazgatójától származik, aki már régóta szerette volna a két legendás csókot együtt a nagyközönség elé tárni. Az alkalmat végül Andy Warhol „Kiss” című filmjének 50 éves jubileuma adta, amelyet 1964-ben mutattak be.

Kiss Warhol

Az 54 perces fekete-fehér némafilm csókolózó – esetenként azonos nemű – párokat tár a néző szeme elé egy olyan korban, amikor külön kódex határozta meg, miként kell szexuális tartalmakat morálisan elfogadható módon bemutatni. Eszerint egy csókjelenet például maximum három másodpercig tarthat a filmvásznon. Warhol alkotása forradalmi állásfoglalást jelentett a társadalomban mélyen gyökerező reakciós gondolkodásmóddal szemben.

Szintén tágította a kora társadalompolitikai felfogását a szecesszió nagymesterének, Gustav Klimtnek a Der Kuss (A csók) című festménye. Ebben Klimt az egymáshoz közeledő férfi és nő erotikával átfűtött pillanatára koncentrál, amelyben a csók a vágy beteljesülésének jelképe.

A Klimt & Warhol – Kuss & Kiss című kiállítás 2014. július 6-ig látható az Oberes Belvedere Klimt-termében és az Oktogonban.

Klimt & Warhol – Kuss & Kiss
Oberes Belvedere
1030 Bécs
Prinz Eugen-Straße 27.
www.belvedere.at

Jubilál a Duna-torony

Ötvenedik születésnapját ünnepli Ausztria legmagasabb épülete, a bécsi Duna-torony. A megnyitása óta több mint 20 millióan élvezték a tereszairól az egyedülálló kilátást.

Ötven éve, 1964. április 16-án adták át az osztrák főváros egyik jelképét, a Duna-tornyot, amely 252 méteres magasságával a mai napig Ausztria legmagasabb épületének számít. A torony Hannes Linti tervei alapján mindössze 20 hónap alatt készült el a Nemzetközi Kertészeti Vásárra. A nyitás évében csaknem 600 ezren nézték meg a tornyot, azóta pedig évente átlagosan 400 ezren csodálják meg innen a bécsi panorámát.

Duna torony Bécs

A látogatókat két expresszlift repíti a magasba, amelyek 35 másodperc alatt viszik fel az utasokat a 150 és 155 méteres magasságban található kilátóteraszok valamelyikére. Ezekről szép időben akár 80 kilométerre is ellátni.

Néhány méterrel feljebb egy kávézó, afölött pedig egy étterem áll a vendégek rendelkezésére, akiknek meg sem kell mozdulniuk ahhoz, hogy a teljes panorámát élvezzék. A két vendéglátó egység ugyanis körben forog, így fél- vagy egy óra alatt Bécs összes háztetőjét megnézhetik a látogatók.

De nemcsak turisztikai és gasztronómiai célokat szolgál a Duna-torony: helyet ad egy meteorológiai mérőállomásnak és több más mérőberendezésnek is, amelyekkel többek között a levegő károsanyag-tartalmát valamint radioaktivitását vizsgálják. Szintén népszerű a torony a sportrajongók körében. Lehet bungee jumpingolni és 17 éve rendeznek lépcsőfutó versenyt is. A rekordot Markus Zahlbruckner tartja, aki 2002-ben 3 perc 31,71 másodperc alatt mászta meg a 776 lépcsőfokot. 2014. június 20-22. között pedig itt rendezik meg a Toronyfutó Európa-bajnokságot.

Fennállása 50 éve alatt számos történelmi személyiség is járt a Duna-toronyban: U Thant ENSZ-főtitkár, Mohammad Reza Pahlavi iráni sah és Hussein Jordán király. Sukamo indonéz elnőknek pedig annyira tetszett, hogy legszívesebben hazavitte volna.


Lapunk 2011-ben írt részletesen a Duna-toronyról

.