Három hír Bécsből: Kulturpass, Schönbrunn online, „okos város“-projektek

2013.12.29. 10:59

A Kulturpass elnevezésű igazolvány ingyenes mozi- és színházjegyet, illetve múzeumi belépőt biztosít a rászorulóknak.

A kispénzű embereknek is joga van a kultúrához és a művészethez. A programokra karácsonykor különösen nagy az igény.

A „Kultúrára és művészetre éhesen“ elnevezésű akció keretében több mint 300.000 alkalommal látogathattak ingyenesen alacsony jövedelmű emberek osztrák kulturális intézményeket. Erre az igazolványra szegénységben élők, alacsony nyugdíjjal rendelkezők és menekültek jogosultak, igényelni pedig különböző segélyszervezeteknél és munkaügyi hivatalokban lehet.

kulturpass bécs

Bécsben 198 elfogadóhely biztosít ingyenes mozi- és színházjegyet, illetve múzeumi belépőt a rászorulóknak. Jelenleg több mint 27 ezer szociálisan hátrányos helyzetű, de kultúraszerető ember él a kártya kínálta lehetőségekkel. A helyszínek ezen belépőket szponzorok segítségével, intézmények vagy magánszemélyek adományaiból finanszírozzák. A korlátozott férőhelyes programokon rendszerint fenntartanak egy bizonyos létszámot a Kulturpass-szal érkezőknek.

„A Kulturpass különösen karácsonykor tudja csillapítani a kispénzű emberek igényét a művészetre és kultúrára“, hangsúlyozza Martin Schenk, a decemberben 10. születésnapját ünneplő akció egyik alapítója. „Sokan ebben az időszakban a legmagányosabbak. Egy-egy rendezvény, vagy múzeumlátogatás felüdülést hoz nekik és alkalmat teremt, hogy emberek közé menjenek.“

Az alapítás óta Bécs mellett Salzburg, Stájerország, Felső-Ausztria, Tirol, Vorarlberg és Alsó-Ausztria tartományok csatlakoztak még az akcióhoz. Ma már Ausztria-szerte 600 kulturális intézmény várja ingyenes belépési lehetőséggel az 50.000 Kulturpass-tulajdonost. (Compress)

Online is megtekinthető a Schönbrunn-palota csaknem félszáz kincse

Erzsébet császárné egy portréja és a Schönbrunn-palota további 39 műtárgya is megtekinthető ezután nagy felbontásban interneten, a Google Art Project szolgáltatás keretében - jelentette szerdán az osztrák televízió.

"A Schönbrunn-palota nemzetközi látogatóközönséget vonz. Részvételünk a Google virtuális múzeumában bizonyos értelemben ennek a logikus következménye volt. Schönbrunn mostantól online is megnyílik a kultúra iránt érdeklődők előtt világszerte" - idézte az ORF internetes hírében Franz Sattleckert, a kastélyt üzemeltető társaság igazgatóját.

Mindegyik, a Google Art Projectben látható schönbrunni műtárgy a kastély egy-egy termét jeleníti meg. Az Erzsébet osztrák császárnét, magyar királynét ábrázoló festmény például az uralkodói pár egykori közös hálószobájában függ.

A fotókat hétmillió pixeles felbontásban töltötték fel. Ekkora felbontás mellett az érdeklődők a képek kinagyításával egészen apró részleteket is szemrevételezhetnek, akár olyanokat is, amelyeket igazi helyükön, szabad szemmel nem lenne lehetséges.

Franz Sattlecker elmondta: nem tartanak attól, hogy a virtuális múzeumlátogatás idővel felváltja a személyeset. "A virtuális múzeumlátogatók egyszerűen jobban felkészültek lesznek, és ennek, az online fórumon keresztül lehetővé tett játékos megközelítésnek köszönhetően feltámad a kíváncsiságuk az igazi iránt" - jelentette ki az igazgató.

A Google 2011-ben indult ingyenes szolgáltatásához a nagy osztrák múzeumok közül eddig Schönbrunnon kívül az Albertina, a Leopold Múzeum és a Művészettörténeti Múzeum (KHM) csatlakozott. (MTI)

Mi kell a jövő okos városához?

A jövő nagyvárosai számára megoldásokat nyújtó projekteket keres Bécs. Az „Urban Solutions 2014“ keretében 2 millió euró áll rendelkezésre, melyből egy-egy újítás akár 500 ezer eurós támogatást is nyerhet.

„Városunk növekszik – 25 éven belül Bécs kétmilliós nagyvárossá növi ki magát. Fel kell készítenünk a városunkat a jövő kihívásaira“ – hangsúlyozza Renate Brauner polgármester-helyettes. A jövő nagyvárosai számára innovatív megoldásokkal szolgáló kutatási projekteket vár Bécs Város Innovációs és Technológiai Központja (ZIT) is. A nemzetközi szakértői zsűrinek 2014. március 14-ig energia, mobilitás, épületek, valamint információs és kommunikációs technológiák kategóriában lehet benyújtani a pályázatokat.

Az osztrák főváros világszerte a legokosabb városok egyike, ami egy nagyon is tudatos innovációs politika eredménye. „A bécsi vállalkozásokat, melyek már most a jövő megoldásain dolgoznak, kutatási projektek végzésére ösztönözzük. Ezáltal Bécs további sikereit alapozzuk meg, a következő generációk számára pedig lerakjuk egy élhető jövő alapjait“ – mondta Renate Brauner.

A Bécsi Gazdasági Ügynökségből (Wirtschaftsagentur Wien) 2000-ben kiváló ZIT a kutatás-fejlesztés valamennyi állomásán végigkíséri a vállalatokat: tanácsadással, anyagi támogatással, innovációs parkkal valamint a fejlesztések kommunikációjában is segíti a jövőbe mutató megoldásokat. Az energiafelhasználással, a közlekedéssel és a globális felmelegedés mérséklésével kapcsolatos innovációk kiemelt helyen állnak. Eddig 250 projektet támogatott több mint 40 millió euróval, melynek nyomán összesen 130 millió euró értékben valósultak meg beruházások. (Compress)
.