Kötelező klubkártya: Már a Haladásnál is elindult az igénylés

2014.09.05. 13:48

Szombathelyen egy-egy NB I-es labdarúgó-mérkőzésre 2-3 ezren vásárolnak jegyet. A Haladásnál eddig 1600-an igényeltek klubkártyát.

Szeptember 15-től csak klubkártyával rendelkező szurkolók vásárolhatnak jegyet az NB I-es, magyar kupa és válogatott labdarúgó-mérkőzésekre a jegypénztárakban és online egyaránt. Eddig az időpontig ingyenesen lehet elkészíttetni a klubkártyákat szerte az országban, így Szombathelyen is.

Kötelező klubkártya: Már a Haladásnál is elindult az igénylés

Miért vezették be a klubkártya-rendszert? Erről a Magyar Labdarúgó Szövetség kommunikációs munkatársa, Varga Sándor tájékoztatta lapunkat.

A sportról szóló 2004. évi I. törvény értelmében az élvonalbeli csapatok bajnoki és Magyar Kupa mérkőzéseire 2013. július 1-től csak névre szóló jegyekkel lehet belépni.

A névre szóló belépőjegy megvásárlása jelentős időt vesz igénybe, illetve a hagyományos, helyszíni, mérkőzésnapi jegyvásárlás a rögzítendő adatok miatt csak nehézségek árán biztosítható.

Az MLSZ a klubkártya rendszer egységesítésével nyújt segítséget a kluboknak és a szurkolóknak a hazai labdarúgó mérkőzésekre szóló jegyek megvásárlásához.

Az MLSZ célja, hogy egyszerűsítse a jegyvásárlás folyamatát, segítse a klubok munkáját, a szurkolók bejutását a stadionba, és ezt a klubkártya-rendszer fejlesztésével kívánja elérni. Az egységes rendszerben működő, de klubonként egyedi kialakítású plasztik kártya lehetővé teszi, hogy a szurkolónak csak egyetlen alkalommal kelljen megadnia az adatait, ezt követően minden jegyvásárláskor elegendő a kártyát vagy a kártya kódját használni, ezáltal jelentősen felgyorsul a jegyértékesítés folyamata.

Az MLSZ június 26-i elnökségi ülésén hozott határozat kimondja, hogy az OTP Bank Liga csapatainak bajnoki és Magyar Kupa mérkőzésein a jegyértékesítésben kötelező a klubkártya alkalmazása, és a kártya kiváltásakor a személyes azonosítás végrehajtása a jogszabályban előírt adatokkal. A gyors intézkedés elsősorban annak köszönhető, hogy a testület értékelte az elmúlt időszak korábban említett negatív tapasztalatait, zökkenőit.

A klubkártyák maximális érvényességi ideje három év, de ezen belül a klubok maguk határozzák meg az érvényességi időt.

A klubkártyák kiállítása, a nyitvatartási idő, az átvételi hely, az esetleges kedvezmények, akciók meghatározása minden esetben az egyesületek feladata, ezért érdemes folyamatosan figyelni a klubok honlapjait a kártyák elkészítésével és kiadásával kapcsolatos hírekért, információkért.

A kártya bevezetése nem okozott osztatlan örömet a szurkolók egy részénél. A különféle fórumokon számos gyakorlati kérdés felmerült, amelyek azt mutatják, hogy meglehetősen időigényes és felesleges dolognak tartják a klubkártyák elkészíttetését. Olyan szurkoló is akad, aki kifogásolja, hogy ezentúl nyilvántartják a személyes adatait, ha labdarúgó-mérkőzésre kíván menni.

Kérdéseinkkel megkerestük a Haladás Labdarúgó Kft.-t is.

A Gyimesi Csaba stadionbiztonsági projektvezetőtől kapott információk szerint a Haladás 8-10 ezer klubkártya eladására számít. Egyelőre 1600-nál tartanak; egy-egy NB I-es mérkőzésre 2-3 ezren váltanak jegyet.

Klubkártyát a mérkőzés előtt is lehet váltani. Egy kártya 3-4 perc alatt készül el.

A kártyákon a szurkoló neve és születési adatai (hely, idő) szerepelnek, valamint egy vonalkód. Jegyvásárláskor az utóbbit nyomtatják majd rá a jegyre. Mindez azonban – hangsúlyozta Gyimesi Csaba – nem jelenti azt, hogy a szurkolókat bármilyen adatbázisban nyilvántartanák. A projektvezető ezt azzal a példával támasztotta alá, hogy amennyiben egy szurkoló otthon felejti a klubkártyáját, a jegypénztárban hiába mondja, hogy az adatait keressék meg a számítógépben, erre nem lesz mód.

A klubkártyától nem sokban különbözik a futballkártya: utóbbin nem a kiállító klub neve és logója szerepel, hanem a Magyar Labdarúgó Szövetségé, de ugyanarra és ugyanúgy használható, mint a klubkártya.

A kártyákról bővebben az MLSZ honlapján olvashatnak. 
.