Egészségtelen a levegő minősége Szombathelyen és Szentgotthárdon (szavazással)

Cikkünk végén szavazhat arról, hogy komolyan veszi-e a szmogriadót vagy éppen az UV-riasztást

2017.01.24. 10:58

Néhány helyen javult, de az ország nagy részén továbbra is veszélyes vagy egészségtelen a levegő a magas szálló por (PM10) koncentráció miatt. Budapesten kedden is veszélyesnek minősítette a levegő minőségét az Országos Közegészségügyi Központ (OKK).

Az OKK legfrissebb mérési eredményei alapján az ország nyugati felében javult több helyen a légszennyezettség mértéke, de ott is mindenhol legalább kifogásolt a levegő minősége.

Kedden az OKK térképén tizenegy település - Budapest, Tököl, Vác, Szolnok, Eger, Salgótarján, Miskolc, Sajószentpéter, Kazincbarcika, Putnok, és Hernádszurdok - szerepelt a veszélyes levegőminőséget jelző piros színnel.

További tizenkét települést jelöltek az egészségtelen levegőminőséget jelző narancssárga színnel, ezek: Szeged, Debrecen, Oszlár, Dunaújváros, Százhalombatta, Dorog, Esztergom, Tatabánya, Győr, Sopron, Szombathely és Szentgotthárd.

Egy gyalogos megy az autók közötta a szmogban a nyíregyházi Bethlen Gábor utcában 2017. január 24-én. A levegő minőségének romlása miatt január 23-án reggel a városi szmogriadó-bizottság elrendelte a szmogriadó riasztási fokozatát Nyíregyházán. MTI Fotó: Balázs Attila

A levegő szennyezettségének egészségügyi értékelése egy index alapján történik. Az OKK a légszennyező anyagok legfontosabb egészségkárosító hatásai alapján négy szintet különít el: kék (elfogadható), zöld (kifogásolt), narancssárga (egészségtelen), piros (veszélyes). Az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási, illetve riasztási fokozatát.

Az Országos Közegészségügyi Központ szaktanácsadója szerint elsősorban azoknak javasolt a védőmaszk hordása a szmogban, akik egészségesek.

Páldy Anna az M1 aktuális csatorna hétfő esti műsorában azt mondta, a maszkokat azért nem ajánlják elsősorban a légzési, vagy keringési betegségben szenvedőknek, mert megnehezíti a légzést számukra.

Az ilyen maszkokat elsősorban egészséges, kerékpározó, vagy olyan embereknek ajánlják, akik huzamosabb ideig tartózkodnak a szabad levegőn - tette hozzá.

A szaktanácsadó elmondta még, hogy a normál egészségügyi maszk ebben a szmogban nem nyújt teljes védelmet, az FFP1, vagy FFP2 jelöléssel ellátott porvédő maszkok viselése biztosít védelmet.

A kismértékű javulás ellenére továbbra is számos településen - köztük Budapesten - van érvényben a szmogriadó riasztási vagy tájékoztatási fokozata.

Az előrejelzés a következő napokban is folytatódik a párás, ködös idő. Erős szél továbbra sem várható, kedden a Nyugat-Dunántúlon és a Tiszántúlon szerdán és csütörtökön az Alföld egyes részein élénkülhet csak meg a légmozgás, amely némileg javíthatja a levegő minőségét.

 

 

.