Vas megye diákjai az élvonalban

2017.03.27. 13:18

A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) nemrég rendhagyó módon mutatta be a NETFIT® legutóbbi tanévi országos méréseinek eredményeit Budapesten. Nyugat-Magyarország eredményei igen kedvezően alakultak, Vas megyéét is beleértve - derült ki a 2015/16-os tanév NETFIT® felmérésből - tájékoztatta portálunkat a Magyar Diáksport Szövetség.

Az átlag magyar iskolások fittségén azonban még sok a javítanivaló. A legnagyobb gondok az állóképességnél mutatkoznak: a tizenkettedikes fiúk 33%-a, a lányoknál pedig 42% tartozik a fokozott fejlesztést igénylő piros zónába országosan. Jellemző még, hogy a kor előrehaladtával ezek az eredmények fokozatosan romlanak, tehát ötödikes korban ennél még jóval kedvezőbbek a mutatók. Az első két év mérőszámait összehasonlítva viszont megkockáztatható, hogy országos szinten már érződik a rendszeres iskolai testmozgás, a mindennapos testnevelés pozitív hatása, hiszen a nyolcadikos és tizenkettedikes tanulók a második évben jelentősen jobb eredményeket értek el az állóképességi tesztben (pl. a 8-os lányoknál az állóképességi ingatesztben 10%-kal, a 12-es lányoknál pedig 7%-kal több lány került egészségzónába).

„A diákok rendszeres testmozgásra nevelése fontos küldetésünk, a mai rendezvényünk is ezt a célt szolgálta. A NETFIT® program keretében lehetőség nyílik a gyerekek egészségközpontú fittségi eredményeinek nyomon követésére, ez egyfajta értékelő és visszajelző eszköz a diákok, szüleik és tanáraik részére egyaránt. Célunk, hogy mindannyian folyamatosan kövessék a fittségi mutatókat, hiszen a felmérések eredménye extra motivációt adhat a rendszeres testmozgásra. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy ez iránt már kisiskolás korban kialakuljon a gyerekekben az igény, mert így sokkal nagyobb az esélye, hogy felnőttként is egészségtudatos életet élnek majd." - mondta Balogh Gábor, az MDSZ elnöke.

Illusztráció

A 9 teszt figyelembevételével a közép-magyarországi régió átlagos egészségzónaarány-értéke a legmagasabb (74%), míg a legkedvezőtlenebb átlagos egészségzóna-teljesítési arány Észak-Magyarországon tapasztalható (69,1%). Az aerob fittségi teljesítményben a fokozott fejlesztés szükséges zónába kerültek aránya Vas megyében az egyik legkedvezőbb (15,7%) az országban.

Az adatok összehasonlításánál – a természetes genetikai adottságokon, biológiai érésbeli különbségeken túl − mindenképpen szem előtt kell tartanunk a tanulók szociokulturális hátterét, a családok jövedelmi helyzetét, és egy-egy település sportszolgáltatásokkal való ellátottságát is. Ezek ugyanis mind befolyást gyakorolnak a tanulók fittségére. Az eredmények éppen ezért önmagukban nem egy-egy iskola pedagógiai programjának, vagy az ott folyó egészségfejlesztő munkának a minőségét jelzik. A regionális eredményeket az is erőteljesen befolyásolja, hogy egy adott térségben a családok megtehetik-e, hogy egészséges élelmiszereket, vagy sportszolgáltatásokat vásároljanak, és pozitív életvezetési mintákat nyújtsanak a gyerekeknek.

A 2015/2016. tanévi NETFIT® felmérés legfontosabb eredményei országos bontásban

A regionális különbségek továbbra is jellemzők: Budapesten és Pest megyében a legjobbak a fittségi eredmények, míg Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön a legkedvezőtlenebbek.

A legkedvezőtlenebb egészségzóna-teljesítési arány is Észak-Magyarországon tapasztalható (69,1%).

A NETFIT®-ről

A NETFIT® (Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt) a magyar iskolarendszerben egységesen működő, egészségközpontú fittségmérési-értékelési rendszer. A felmérést a hazai általános és középiskolák 5-12. osztályaiban a 2014/2015. tanévtől kezdve minden évben a testnevelő tanárok végzik el. Ez évente kb. 650-700 ezer tanuló fittségi adatairól ad átfogó képet, és mutatja meg a tendenciákat évről évre.

A NETFIT® 4 fittségi profilban 9 teszt segítségével jellemzi a tanulók állóképességét, vázizomzatának fittségét, hajlékonyságát és testösszetételét. A mérések eredményei − teszttől függően − két, illetve három zónába kerülhetnek: egészségzónába, fejlesztés szükséges zónába, vagy fokozott fejlesztés szükséges zónába.

A NETFIT® méréseket egy informatikai rendszer is támogatja, így a tesztidőszakot követően minden tanévben valamennyi tanuló és szülő elérheti az eredmények személyre szabott értékelését. Az értékelőlapok vizuálisan is szemléltetik a fittségi állapotot, valamint konkrét ajánlásokat fogalmaznak meg a fejlesztés érdekében, elsősorban a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás területén − a diákok és a szüleik számára is.

.