Kneipp útján a Hegyháton: képes élménybeszámoló

2013.05.16. 11:59

Egészség- és falusi turizmus, természetgyógyászat és ősmagyar állatok, gyógynövények és bor – ha mindezt összegyúrjuk, a hegyháti Kneipp témautat kapjuk.

Csehimindszent



Ki az a Kneipp, mi az a Kneipp?

Sebastian Kneipp (1821-1897) nagy szegénységben, egy nedves pincelakásban nevelkedett, amelynek következtében már fiatalon elérte a rettegett kór, a tuberkulózis. Betegségén úgy próbált segíteni, hogy többször megfürdött a jeges Dunában, illetve saját maga által készített gyógynövényteákat fogyasztott. Immunrendszerét sikerült annyira megerősítenie, hogy néhány hónap alatt kigyógyult a halálos kórból. Ekkor kezdett behatóbban foglalkozni a víz és a gyógynövények gyógyító erejével. Módszereivel olyan hírnévre tett szert, hogy betegek ezrei vándoroltak hozzá, akiket (mint katolikus pap) ingyen gyógyított. Ezt sem az egyház, sem az orvosok és gyógyszerészek nem nézték jó szemmel.

Kneipp, Vas megyei hegyhát


Ma már más Kneipp megítélése, hazánkban is működik Kneipp-szervezet, háziorvosok és gyermekorvosok foglalkoznak vele, és a legújabb, hogy már Kneipp-témaút is létezik. Az egészségturisztikai fejlesztés Vas megyében, a Hegyháton valósult meg.

Kneipp elve az volt, hogy az ember lelkét és testét egységében lehet csak gyógyítani. Öt pilléren nyugvó egészségmegőrző teóriáját a test, a lélek és a szellem harmóniája teszi egységessé.

A Kneipp-módszer öt pillére: a víz gyógyító erejének alkalmazása; a mozgás egészségmegőrzésben játszott szerepének terjesztése; a gyógynövények alkalmazásának elterjesztése; egészséges táplálkozás fontosságának tudatosítása; lelki egyensúlyra való felkészítés.

A hegyháti projekt

A Kneipp összeköt című projekt keretein belül összeállított tematikus út úgynevezett Kneipp-objektumokra van felfűzve.

Az egymillió eurós projekt magyar és osztrák együttműködésben valósult meg. Kneipp Aktiv Park Mittleres Freistritztal mintáját felhasználva, de a magyar környezethez és hagyományokhoz igazodva a vasvári kistérség 13 településén, 18 helyszínen alakítottak ki állomásokat. A játékosságot, kreativitást sem nélkülöző műtárgyakat többnyire valamilyen látogatottabb közterületen (faluközpont, templom mellett stb.) helyezték el.

Kneipp, Vas hegyhát


A környezetet is alakították, a fejlesztés ezen része magába foglalja zöldfelületek rendezését, a Kneipp elvekkel harmonizáló burkolatok elhelyezését, a projekt során megtervezett egységes Kneipp szimbólum felállítását, valamint többnyelvű információs táblák kihelyezését.

A Vasvárt és a környékbeli falvakat egybekapcsoló tematikus útvonal lehetőséget ad arra, hogy a térségbe látogatók a Kneipp-rendszer öt elemére épülő rekreációs programon vegyenek részt, miközben megismerik a Hegyhát természeti-építészeti értékeit is.

Megnéztük, kipróbáltuk

A héten szakmai látogatóknak és a sajtónak mutatták be a tematikus utat. Kipróbáltuk, körbejártuk, leszemléztük.

Vasváron, a tó partján kezdtünk. Itt könyöklőt, taposót helyeztek el, gyógynövények közt sétáltunk és farönkökön egyensúlyoztunk, majd – nem kevés szúnyog kíséretében – egy erdei úton sétáltunk fel az inhalátorházhoz. Ez egy félig nyitott építmény, falait vízfüggöny borította gallyakból eszközölték, és elsősorban felsőlégúti problémák megoldására szolgál.

Kneipp, Vasvár


Alsóújlak központjában, a templom mellett könyöklő és lábáztató (ilyen objektum szinte minden helyszínen található), amelynek rövid használata, azt mondják, felér egy jó kávéval. A könyöklő esetében egy kis, vízzel telt medencébe kell mélyen belekönyökölni, majd 30 másodperc elteltével kiemelkedni a vízből, nem megtörölközni, csak lerázni. Valóban érezni egy különös bizsergést utána. A lábáztató ugyanennek az objektumnak az alsó része, ebbe kell mezítláb beleállni és lépegetni.

Kneipp, Alsóújlak

A falu szélén van Varga Károly őshonos magyar állatfajokra épülő gazdasága. A tanyán is találunk Kneipp-műtárgyat (könyöklő-lábáztató), és lehetőség van az állatok (ló, szamár, mangalica, vízibivaly…) megtekintésére is, valamint a mangalicából készült sonka, kolbász és egyéb termékek megkóstolására is.

Kneipp, Alsóújlak

Csehimindszent volt a következő megállónk, itt falu közepén álló vizes objektumon kívül a patakparti száraz taposó használatára van lehetőség. Ennek lényege, hogy különböző felületeket (pl. kavicsok, fakéreg, homok, tobozok) tartalmazó kis úton kell mezítláb körbemenni. Körülötte ezen az állomáshelyen is gyógynövényeket ültettek.

Csehimindszent


Az oszkói szőlőhegyre sem csak a bor miatt érdemes már felmenni, játékokat is tesztelhettük.

Rugók tartotta fa alkalmatosságon megállni sem olyan egyszerű… de pár perc alatt bele lehet jönni, a bátrabbak ugrálhatnak is egyikről a másikra. Itt a hegyen van egy táplálkozási piramis (ez egy ülésekkel ellátott informatív alkalmatosság), illetve egy gyógynövény-labirintus.

Oszkó

Oszkón, a faluközpontban ismét van egy könyöklő-lábáztató, illetve egy nagyobb medence, amelyben végig lehet sétálni. A Kneipp-szoba a szomszédos épületben található.

Oszkó, Kneipp

Olaszfán van az egyik legérdekesebb objektum, az élő, szabadtéri malomjátékba ültetett gyógynövénykert. A József Attila u. 1. szám alatti ház kertjében, szőlőlugasssal körülölelve van mindez, az épületben sószoba várja a látogatókat, illetve ülőkádas és más vizes kezelésekre is lehetőség lesz – ehhez Kneippben járatos orvos jelenléte szükségeltetik majd. A kezelések fizetősek lesznek, de a Kneipp-objektumok használata díjtalan, nem csak itt, de valamennyi településen.

Olaszfa


Egyetlen nap alatt ennyi helyszínt sikerült bejárnunk, de a többi településen is hasonló eszközökkel, játékokkal és látványosságokkal várják a Kneipp-módszerre nyitott turistákat.

A Kneipp-út által érintett települések: Alsóújlak, Csehimindszent, Gersekarát, Győrvár, Hegyhátszentpéter, Kám, Mikosszéplak, Olaszfa, Oszkó, Petőmihályfa, Rábahídvég, Szemenye, Vasvár.


 

Kneipp Logók

.