Komámuram, hol a lé? – Elmaradó és bizonytalan állami támogatások Szombathelyen

2012.04.09. 20:08

Úgy néz ki, néhány, korábban már biztosnak látszó támogatást bottal üthet a vasi megyeszékhely. A karnevál 30 millió forintos támogatásából 3 millió lett, a szimfonikus zenekar biztosan csak a normatívára számíthat. Emellett képbe került néhány régi-új intézmény finanszírozása is.

Tavaly az Iseum megnyitásakor azt nyilatkozta Szőcs Géza államtitkár, hogy a karnevál 30 millió forintos támogatást kap az államtitkárságtól. A pénz egyre késett, a közgyűlésen ugyan néhányszor felmerült, hogy mégis hol lehet, ám konkrét válasszal senki nem tudott szolgálni.
 
A harmincmillió ugrott
 
Mérei Tamás, a Savaria Történelmi Karnevál Közhasznú Alapítvány kuratóriumának elnöke az Alonnak elmondta, hogy a Savaria Karneválra megígért támogatásból 3 millió forint folyt be nemrégiben az alapítványhoz, ezzel el is számoltak a minisztérium felé.
 
 
Az Alon a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz (Nefmi) fordult, hogy megkérdezze, hol a van a maradék 27 millió. A következő választ kaptuk: „Szőcs államtitkár úr valóban ígért 30 millió forint támogatást a Savaria történelmi karnevál támogatására, éspedig az NKA miniszteri keret terhére. Mivel azonban nem egyedül ő rendelkezik a fölött a keret fölött, sürgetőbb támogatási kérelmek felülírták a szándékát. Végül az említett miniszteri keretből 3 millió forint támogatást sikerült biztosítani.”
 
Megjegyezzük, hogy a karnevál alapítvány azt a pénzt, amit nem kapott meg a minisztériumtól, tavaly az utolsó költségvetés módosításkor az önkormányzattól kapta meg.
 
Zenekar hozomra
 
Nincsen jó hír a január 1-étől a városi önkormányzathoz került Savaria Szimfonikusok támogatásával kapcsolatban sem. Március közepén a Nefmi 1,4 milliárd forintot osztott szét budapesti zenekarok között, mellyel kapcsolatban a Magyar Szimfonikus Zenekarok Szövetsége azt nyilatkozta: „nem értenek egyet azzal az eljárással, amelynek keretében az előadóművészeti törvény normatív szabályozási rendszerét megkerülve, a szakmai szervezetekkel való konzultációt teljes egészében mellőzve osztották fel a csaknem 1,4 milliárd forintnyi összeget.”
 
Mérei Tamás az Alonnak az üggyel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy két keret létezik, amelyből támogatásra számítanak, az egyik az, amelyből az előadó-művészeti törvény alapján, az Előadó-művészeti Tanács és más szakmai grémium javaslatát figyelembe véve pályázat alapján részesülnek a zenekarok, a másik pedig az a központi költségvetésben rendelkezésre álló tartalékkeret, amelyre a megyéktől a települési önkormányzatokhoz került művészeti együttesek pályázhatnak. Ezek mellett kifejezetten a budapesti zenekarok „megsegítésére” hoztak létre egy keretet, ezt osztották most szét. Mérei Tamás hozzátette: - Annak örülünk, hogy a budapesti zenekarok kaptak pénzt, hogy nem hagyja hidegen a zenekarok sorsa a kormányt. Az viszont furcsa, hogy az az összeg, amit a művészeti tanács megkerülésével osztottak szét, másfélszer akkora, mint amennyire az összes többi zenekar pályázik, úgy, hogy az egész évi működését ahhoz igazítja, hogy megfeleljen a támogatási kritériumoknak.”
 
Szőcs Gézát arról is megkérdeztük, Milyen lehetőséget lát arra, hogy a Savaria Szimfonikus Zenekar 2012-ben bármilyen címen állami támogatásban részesüljön. A válasz nem túl biztató: - A Savaria Szimfonikus Zenekar I. kategóriába sorolt előadó-művészeti szervezet, így a várhatóan áprilisban megjelenő miniszteri rendelet kapcsán jogosult lesz a központi költségvetési kiegészítő támogatásra.
 
(Az átkerült intézmények támogatására szolgáló tartalékkerettel kapcsolatban a Nefmi az illetékes, hogy ebből kap-e valamit a zenekar, arra nézve nem kaptunk választ a Nefmi kulturális államtitkárától.)
 
Az önkormányzat a két forrásból összesen 160 millió forintra számított, ami ebből eddig biztosnak látszik, az csak a „normatív” támogatás, ami körülbelül 80 millió forint. A városi költségvetésben a zenekar támogatására 0 forint van beállítva. (Nem kötelező feladat. A város pályázatot nyújt be az ÖNHIKI-re, ez pedig kizárja, hogy nem kötelező feladatot is finanszírozzon.)
 
Bedönti a városokat a kormány?
 
De úgy tűnik, itt még nem áll meg a kulturális kálvária. Alighogy átvette az állam - pontosabban a Megyei Intézményfenntartó Központok - a megyéktől a közgyűjteményeket, már szabadulna is tőlük. (Miután az összes intézmény élére új igazgatót nevezett-nevez ki.) A múlt héten látott napvilágot az a kormányhatározat, amely szerint a közgyűjtemények fenntartása – a levéltárak kivételével – a megyei jogú városokhoz kerül. (Szombathelyé lehet a Savaria Múzeum, a Szombathelyi Képtár és a Berzsenyi Dániel Könyvtár.).
 
 A finanszírozásról szóló részletekbe a kormányhatározat nem merül bele, márpedig tudjuk, az ördög ezekben lakozik. Annyit ír csak, hogy az állami költségvetésből az új fenntartókhoz kell csoportosítani a forrást. Hogy ez mennyi lesz, és mire lesz elég, az egyelőre nem látszik tisztán.
 
Molnár Miklós (Pro Savaria) gazdasági alpolgármestertől megkérdeztük, hogyan érintheti ez a város költségvetését. Az alpolgármester röviden válaszolt: „Ha az állami támogatás nem száz százalékban finanszírozza le az új intézményekkel kapcsolatos költségeket, akkor nehéz helyzetbe kerülhet a város. A költségvetést nem lehet növelni, ha az új intézményekre a várostól plusz forrást igényelnek, azt a kulturális ágazatra biztosított keretből kell kigazdálkodni.”
 
Kommentálunk
 
A város már most is nehéz helyzetben van. Nem akadt bank, amelyik folyószámlahitelt adna – a tavalyi lejár két hónap múlva, azt vissza kéne fizetni –, és kevés esély mutatkozik, hogy akad bank, amelyik az idei adósságszolgálat megfinanszírozására (2 milliárd forint) kölcsönt akarna nyújtani. A kormány ehhez képest még újabb feladatokat, intézményeket sóz az önkormányzat nyakába. Olyan intézményeket, amelyek fenntartására eddig sem volt elég az állami apanázs. Semmi okunk nincsen bizakodni abban, hogy ez után elég lesz.
 
Nem jó jel az sem, hogy a kormány a fenti két esetből az egyikben már biztosan kihátrált, a másik esetben pedig semmi jóval nem biztat. Már csak nem is ígér. A kettő együtt Szombathelynek 127 millió forintba fájhat.
 
Áprilisban költségvetés módosítás, akkorra lesz világos, hogy mennyi a tavalyi pénzmaradvány, amelynek terhére máris érkeznek különböző képviselői indítványok. Ez a pénz azonban nincs a város számláján, csak annyit jelent, hogy ennyivel kevesebb lesz az idei hiány. (K. Gy.)

 

.