Az SZDSZ Szombathely spórolási lehetőségeiről és az elektronikus közgyűlésről

2004.03.29. 23:23

A liberálisok szerint szükség van a városi intézményrendszer reformjára, beleértve az érzékeny oktatási és a kulturális területeket. Felül kellene vizsgálni a professzionális sport támogatási szerződéseit is. Ugyanakkor sikerként és a politikai konszenzus követendő példájának tartják az elektronikus közgyűlés ügyének célegyenesben állítását.

SZDSZ



A SZDSZ hétfői sajtótájékoztatójának két kiemelt témája volt.

1. Az elektronikus közgyűlési rendszer bevezetése

Abajkovics Péter frakcióvezető annak a jelentőségét emelte ki, hogy a közgyűlésen egyhangú – ellenszavazat és tartózkodás nélküli - határozat született arról, hogy bevezetésre kerül az Informatikai Szakmai Bizottság által kezdeményezett elektronikus közgyűlési rendszer.

A rendszer lényege, hogy elektronikusan végigköveti a közgyűlési folyamatokat az előterjesztésektől kedve a különböző fórumokon és bizottsági megtárgyalásokon át egészen a közgyűlési szavazásig.

Az elektronikus rendszer következtében a közgyűlési munka olcsóbb, gyorsabb, átláthatóbb lesz, s ami számunkra, internetes emberek számára legalább ennyire fontos, az előterjesztések internetes publikálása is egyszerűbb és naprakészebb lesz. Ez pedig jót tesz az önkormányzati portál tartalmának is.

Az új rendszer bevezetése nem igényel költségvetési pluszpénzeket, mivel a szoftverek adottak, a hardverek beszerzése pedig a futó projektek részeként lesznek megoldva.

Ami az ütemezést illeti: A Polgármesteri Hivatal felkészítése 2005 február 1-ig tart, amelyet két hónapos próbaüzem követ. Az éles start 2005 áprilisában kezdődik. Bár az ország néhány vidéki nagyvárosában már üzemel, illetve előkészítés alatt áll egy ilyen rendszer, megvalósításával Szombathely megerősíti informatikai vezető szerepét a régióban.

2. Feladatterv Szombathely költségkímélőbb gazdálkodásának
kialakítására


Fejes Tibor városi képviselő arról a feladattervről beszélt, amelyet szintén a közgyűlés fogadott el, s amely górcső alá helyezi az önkormányzat intézményeit, számba veszi a feladatokat, a személyi gazdálkodását. A cél az, hogy tisztán lehessen látni az önkormányzat gazdálkodásának hatékonyságát.

Sok terület van, ahol takarékoskodni lehetne – mondta Fejes Tibor -, közülük is kiemelkedik az oktatás, a kultúra, a sport és a hivatal maga. Mindezek áttekintését április 30-ra fejezik be, május 31-ig készül el a pontos feladatterv, majd a júniusi közgyűlés dönt a 600 milliós takarékossági csomagról.

Pénzt lehet megtakarítani különböző tevékenységek (takarítás, portaszolgálat, könyvelés stb.) kiszervezésével, az elektronikus közbeszerzés bevezetésével, az oktatási intézmények integrálásával, a támogatások felülvizsgálatával, egy kulturális Kht. létrehozásával, mely az intézményhálózatot hatékonyabban tudná működtetni, és ugyanezt tervezik a sport esetében. Egészségügyi területen a védőnői hálózat létszámát, a polgármesteri hivatalban az adminisztrációs és dologi kiadásokat kellene megvizsgálni közelebbről.

A konkrétumokat firtató újságírói kérdésekre válaszolva Abajkovics Péter és Fejes Tibor elmondta, szükségtelenek tűnik a Sportigazgatóság, a kulturális Kht. létesítése magába foglalná az MSH és Művészetek Házának egy intézménybe vonását. Pontos helyzetelemzés nélkül egyelőre nem lehet megmondani, melyik általános- és középiskolákat kellene összevonni vagy megszűntetni, az viszont biztos, hogy drasztikusan fog csökkenni az iskolások száma, így mindenképpen tenni kell valamit. A professzionális versenyport – Haladás, Falco – támogatása kapcsán a párt szükségesnek tartja az önkormányzat és a csapatok mögött álló cégek szerződéseinek felülvizsgálatát.
.