Itt járt a brit nagykövet

2004.03.31. 00:23

A magyarul meghökkentően jól beszélő John Nickols első vidéki útja Vas megyébe vezetett, ahol főként az osztrák-magyar határ sorsa és a sárvári Saga Foods izgatta. Arra is fény derült, hogy a brit testvérvárost szintén Claudius császár alapította, s mi magánszorgalomból egy másik egyezésre is bukkantunk.

Itt járt a brit nagykövet



A brit nagykövet látogatásának célja a kapcsolatfelvétel és a tájékozódás volt. Bár korábban már több évet (1979-1982) töltött diplomácia szolgálatban Magyarországon, két évtizede – mint mondta - egy nagyon más világ volt. Hiába ismerte húsz évvel ezelőtt az országot nagyon jól, tavaly őszi ismételt munkába állása után – immáron nagykövetként - rá kellett jönnie, minden megváltozott. Budapest nagyon szép és fontos hely – tette hozzá -, de Budapest nem Magyarország, így sorra felkeresi a többi várost is.

Azért választotta elsőnek Vas megyét, mert érdekli, mi is történik azon osztrák-magyar határon, amely egykor a egész világ legkeményebb határa volt, és most megszűnik. Így Vas megyei látogatását a bucsu átkelőnél kezdte. Szombathelyről és a vidékről az első benyomása az, hogy ez egy elég gazdag környék, de egyelőre nem sok ideje volt. Látogatásának másik fontos állomása Sárvár volt, ahol egy brit cég, a Saga Foods üzemel.

A nagykövet megemlítette a Nagy Britanniában zajló Magyar Magic (Magyar Varázs) kulturális sorozat sikerét, amelyet eddig 300 ezer ember látogatta meg, amely révén mind több ember került közelebb Magyarországhoz. Ennek következtében a brit turisták száma Magyarországon tavaly novemberben 21 százalékkal, decemberben 45 százalékkal nőtt.

A sajtótájékoztatón szintén jelen levő Ipkovich György elmondta, hogy felhívta John Nickols figyelmét a város zene és tánckultúrájára, amely átíveli a nyelvi akadályokat. A kapcsolatot ápolandó meghívta a nagykövetet a Savaria Karnevál rendezvényeire. Ez utóbbira meghívót kapott a kelet-angol testvérváros, Colchester is, amelynek érdekessége, hogy Szombathelyhez hasonlóan szintén Claudius császár alapította.

Lelkesen bolyongva az angol testvérváros honlapján még egy érdekes egyezésre bukkantunk, amelyet ezennel közkinccsé teszünk és egyben az illetékesek figyelmébe ajánlunk, hátha lehet vele kezdeni valamit. Eszerint Colchester (Camulodunum) a legrégebbi dokumentált brit város, ahogy Magyarországon Szombathely (Savaria).
.