A hűség falvairól vitatkoztak az országgyűlésben

2014.12.03. 22:39

A községek lakóinak bátorságát, kitartását méltatta Hende Csaba.

A nyugat-magyarországi községek lakóinak bátorságát, kitartását méltatta Hende Csaba honvédelmi miniszter a hűség falvairól szóló javaslatát ismertetve szerdán az Országgyűlésben.

   Hende Csaba (Fidesz) honvédelmi miniszter képviselői indítványát ismertetve méltatta tíz nyugat-magyarországi község polgárainak bátorságát, kitartását, amivel "a trianoni diktátum ellenére megtartották otthonukat a hazában". Jelezte, hogy a magyarok és hozzájuk tartozó horvát és német nemzetiségek visszaszerezték a közös hazát, hűek maradtak Magyarországhoz. A települések mára összenőttek, számuk hétre csökkent, de élnek, gyarapodnak - mondta. Megjegyezte: noha megváltoztak a dolgok, megnyílt a határ, a Kárpát-medencei szomszédok pedig szövetségesek lettek, az elmúlt száz év nem tette kevésbé fontossá a nemzeti érdekek képviseletét és a megmaradás kérdését.

A hűség falvai címet Szentpéterfa, Ólmod, Narda, Felsőcsatár, Horvátlövő, Vaskeresztes és Pornóapáti kapja az előterjesztés értelmében.
    
    A kormány támogatja a javaslatot
    
    Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára a kormány támogatásáról biztosította a javaslatot.
    
Fidesz: tiszteletet érdemelnek az érintett községek

    
    Bóna Zoltán, a Fidesz vezérszónoka a falvak bátor kiállását méltatta: "ténylegesen szembeszálltak a diktátummal, és tenni is mertek". Hozzátette: a javaslat főhajtás az ott élő német és horvát közösségek előtt is. A községek megérdemlik, hogy tetteiket megismerje a közvélemény. A kormánypárti politikus felidézte, hogy a népszavazáshoz másfél év kitartó helytállás és Bánffy Miklós külügyminiszter diplomáciai érzékenysége is kellett.
    
   Az MSZP egyetért az előterjesztői szándékkal
    
    Kiss László, az MSZP vezérszónoka szerint szükség van állami emlékezetpolitikára, a tartalmat illetően azonban vita van. A javaslatról szólva jelezte: egyetért a szándékkal, mert az egy közösség számára fontos kiállást méltóan a helyére tesz. Attól, hogy néha vannak különbségek a történelem megítélésében, van, amire együtt kell megemlékezni - tette hozzá, megjegyezve, hogy az indoklást áthallásosnak tartja.
    
 A Jobbik a Rongyos Gárda említését hiányolja a javaslatból
    
    Novák Előd, a Jobbik vezérszónoka támogatásáról biztosította a javaslatot, de felvetette, hogy a Rongyos Gárda szerepére nem tér ki. Azt mondta, örül, hogy a kormánypárti képviselők találtak olyat, amit valóban ünnepelni lehet, szemben a trianoni gyásznappal. Az ellenzéki politikus hangoztatta: számot kell adni arról is, hogy a rendszerváltás óta tucatnyi lehetőség lett volna békés revízióra, például Románia uniós csatlakozásának vétójával. Bírálta azt is, hogy miközben lehetne történelmi filmeket készíteni a nyugat-magyarországi felkelésről vagy a Rongyos Gárdáról, a kormány nem szán rá forrást.

    Képviselői felszólalások

    Gyopáros Alpár (Fidesz) a térségben élő falvak történelmi múltját elevenítette fel. Mint mondta, várható volt, hogy a németek Ausztria, a magyarok pedig Magyarország mellett állnak ki, a helyi horvátságról azonban csak a megkérdezésük után derült ki, hogy Magyarországhoz kívánnak tartozni. Hozzátette: a horvátság döntését nem gazdasági érdekek befolyásolták, hanem az, hogy bár hosszú ideje tartoztak Magyarországhoz, sikerült megőrizi nyelvüket és identitásukat.

Bana Tibor (Jobbik) hangsúlyozta: a Rongyos Gárda harcosságának nagy szerepe volt abban, hogy megszülethettek a Magyarországhoz tartozásról szóló döntések. Szerinte a szervezett ellenállásban részt vevők és a települések lakóinak bátorsága és elkötelezettsége ma már kiveszőben van, ezért fejet kell hajtani előttük. Beszámolt arról is, hogy a településeken jelentős többséggel győzött az a vélemény, hogy Magyarországhoz kell tartozniuk.

Ágh Péter (Fidesz), az egyik előterjesztő szerint a javaslat azt üzeni az itt maradóknak, hogy a haza hálás nekik. Hangsúlyozta: az itt élők hozzájárultak, hogy több legyen ez az ország, nélkülük nemcsak kisebb, de kevesebb lenne.

Sallai R. Benedek (LMP) közölte: részben örül az előterjesztésnek, de méltatlannak ítélte a körülményeket, ahogyan a parlament elé került. Arra várt választ: mi a konkrét oka, amiért most kellett a javaslatot beterjeszteni, és mitől lesz jobb a falvaknak az elfogadásától? Közölte ugyanakkor: pártja támogatni fogja a javaslatot, de várta azt is, hogy a kormányoldal más kistelepülés mellett is kiálljon.

.