Zajlanak a fejlesztések pápai repülőtéren

2014.01.29. 18:30

Szerdán raktárat adtak át.

Folyamatosan zajlanak a fejlesztések a Magyar Honvédség (MH) Pápai Bázisrepülőtéren: szerdán átadták a NATO Stratégiai Légiszállító Képesség (SAC) programjának tranzitáru-raktárát, 2016-ig "hangár kampusz" is épül - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) szerdán az MTI-vel.

    Mint felidézték: a létesítmény építési munkálatai tavaly júliusában az első jelképes kapavágással kezdődtek, ahol jelen volt Anders Fogh Rasmussen NATO főtitkár és Hende Csaba honvédelmi miniszter is. Az építési fázis lezárását jelző műszaki átadás és a használatbavételi engedély kiadása 2014. januárjában történt meg.

    Közleményük szerint a tranzitáru-raktárat a Nehéz Légiszállító Ezred Logisztikai Támogató Századának személyi állománya vette birtokba, mely a nagy hatótávolságú SAC C-17-es repülőgépek által szállított áru mozgatásának tervezéséért és kezeléséért felelős.

    Az MH Pápa Bázisrepülőtéren épült egy mintegy 1800 négyzetméteres alumínium szerkezetű tranzitáru-raktár a légibázisra - légi úton, közúton vagy vasúton - szállított tranzitáru költséghatékony ideiglenes tárolását szolgálja. Ezzel is erősítve Pápa Bázisrepülőtér légi mobilitási központként való működését.

    A tranzitáru-raktárat az UVATERV Zrt. tervezése nyomán a STRABAG Zrt. kivitelezésében készült el mintegy 282 millió forintos összköltségvetésből, melyet a 12-nemzetű SAC program finanszírozott a NATO Légiszállítást Kezelő Program együttműködésével. A bekötőutak megépítésének költségét a Honvédelmi Minisztérium, az MH Pápa Bázisrepülőtér infrastrukturális fejlesztési tervének részeseként vállalta.

    Mint a HM kiemelte: a tranzitáru-raktár csak egyike a számos infrastrukturális fejlesztési beruházásnak, melyek jelenleg a Magyar Honvédség által fenntartott és főként a Startégiai Légiszállítási Képesség Program által használt bázison zajlanak. A legjelentősebb beruházás a szintén a légibázis területén, a Startégiai Légiszállítási Képesség Program pénzügyi forrásaiból 2016-ig megvalósuló hangár kampusz lesz. Az építkezés részét képezi a majdan a Nehéz Légiszállító Ezred (HAW), a NATO Légiszállítást Kezelő Program Iroda (NAMPO) és a Boeing vállalat által hasznosított irodák illetve műhelyek. A létesítmény szerves része lesz egy C-17-es repülőgép befogadására és szervizelésére alkalmas hangár is - olvasható a HM közleményében.

    A NATO Stratégiai Légiszállító Képesség programjában tíz NATO tagország (Magyarország, Bulgária, Észtország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Románia, Szlovénia, Egyesült Államok) és két - a NATO Partnerség a békéért programjához csatlakozó - ország (Finnország, Svédország) vesz részt. A tizenkét ország közösen beszerzett C-17-es gépekkel oldják meg azokat a légi szállítási feladatokat, amelyre önállóan nem lennének képesek. A programban anyagi forrásokkal és személyzettel részt vevő 12 ország a repülési időt az előzetes megállapodásoknak megfelelően osztja fel egymás között.
.