Premontrei tudós tanárok nyomában

2015.05.19. 09:40

PREMONTREI TUDÓS TANÁROK NYOMÁBAN”

EMLÉKKIÁLLÍTÁS ÉS DIÁKKONFERENCIA

2015. 05. 14.

A Premontrei Gimnáziumhoz vezető Széchenyi utcai boltíves kapualjba belépve bal oldalon a falon egy szürke márványtábla található, mely előtt a diáksereg minden tanítási napon legalább kétszer elhalad, s talán nem is tudja, hogy milyen nagy tanáregyéniségek nevei sorakoznak itt. A tábla felirata szerint:

„E házban élt, a gimnáziumban tanított, szaktudománya fellendítésén és megyénk értékeinek számbavételén dolgozott

1860–79-ig a régész DR. LIPP VILMOS

1863–1884-ig a fizikus DR. KUNC ADOLF

1877–1907-ig a fizikus DR. EDELMAN SEBŐ

1883–1911-ig a bölcsész DR. KÁRPÁTI KELEMEN.”

Premontrei tudós tanárok nyomában

A felsorolt személyiségek a XIX–XX. század fordulója táján álltak iskolánk katedráján, és nemcsak az akkori diákság oktatásában jeleskedtek, de a tudományos élet helyi fellendítésében és művelésében is maradandót alkottak. S bár neveik sokunk számára ismerősen csengenek, hiszen például az „Edelmann-kupa fizika-matematika-informatika verseny” vagy a „Kárpáti Kelemen történelmi verseny” minden tanévben megrendezésre kerül, mégis sokszor úgy érezhetjük, nem ismerjük őket igazán: kik is voltak ők valójában, milyen tudományos felfedezéseket tettek, hogyan is élhették mindennapjaikat a dualizmus korának tudós tanárai Szombathelyen.

Ezekre a kérdésekre kerestük a választ, és a Premontrei Gimnázium újraindulásának 20. jubileumi évében ezért is szenteltünk egy külön napot az ő emléküknek, hogy közelebbről (újra) megismerjük azokat a mestereket, akiknek ez az iskola a patinás nevét köszönheti. 2015. május 14-én, csütörtökön „A premontrei tudós tanárok nyomában” címmel és mottóval nyílt kiállítás a gimnázium második emeleti folyosóján mindazokból az emlékekből, amelyek az iskola tudós tanáraihoz kötődnek, majd a díszteremben diákkonferenciára került sor, ahol az iskola diákjaiból felállt ötfős csapatok vetítéssel kiegészített kiselőadásokban mutathatták be és szemléltethették az általuk választott tudós tanár életművét. Az öt résztvevő csapat a már felsorolt négy tanáregyéniség mellett bemutatta Pákay Arnold, XX. századi igazgató és földrajz-magyar szakos tanár életművét is.

Premontrei tudós tanárok nyomában

A diákok bemutatóit két tanári előadás követte. Dr. Bakó Balázs tanár úr az iskola történetéről adott áttekintést, és helyezte el benne a már ismertetett tudós tanári életpályákat, majd Szakály Szilvia tanárnő a szintén XX. századi „pap-költő-ember”, Mécs László premontrei atya munkásságát hozta közelebb a diákokhoz.

A diákkonferencián résztvevő csapatok ezután egy tesztet írtak, amelyben számot adtak az elhangzott bemutatók és előadások alapján szerzett ismereteikről. Végül a zsűri, melyet a két előadó tanár és az elnöklő Varga Mária tanárnő alkotott, a bemutatók és a teszt összesített pontozása alapján eredményt hirdetett. A diákkonferencia legtöbb pontot elért csapata a „Kárpáti Kelemen” csapat lett; a legszínvonalasabb bemutatóval pedig a „Kunc Adolf” csapat készült a versenyre. Az eredményhirdetés után a diákkonferencia minden résztvevője emlékplakettet kapott.

Premontrei tudós tanárok nyomában

A „Premontrei tudós tanárok nyomában” tartott diákkonferencia jó alkalom volt ismét azon érzés megélésére, hogy mi, mai diákok és tanárok mekkora óriások vállán állhatunk…

Hancz Gábor Tamás O.Praem

történelemtanár

 

Galéria

.