III. Etno-Folk Forgatag és Aratóünnep Bükön (2014. július 11-12.)

2014.07.07. 09:47

Július 11-én, pénteken immár harmadik alkalommal kerül megrendezésre Bükfürdőn az Etno-Folk Forgatag. 

Az idei programban fellép a tavalyi World Music Charts Europe második helyéig jutó, saját meghatározása szerint magyar világi népzenét játszó Buda Folk Band.

Színpadra lépnek továbbá a magyar népzenei, világzenei élet kiemelkedő képviselői, Herczku Ági és a Banda, kiknek repertoárjában hagyományőrző dalaik mellett saját szerzeményeik és világzenei feldolgozásaik is szerepelnek. 

Találkozhatunk még a hat tagból álló Bohemian Betyars-szal, akik 2009-benalakították speed folk freak punk zenekarukat. Stílusukban a hegedűs, és a bőgős népzenei múltját vegyítették a többi tag alternatív vonalával. 

A közönség hallhatja még a United Folk Orchestra együttes műsorát, akik stílusbéli határokat nem ismerve a magyar és horvát népzenei motívumokat ötvözik a XXI. századi modern hangszerelésnek megfelelően.  

Másnap, július 12-én a már több évtizedes múltra visszatekintő Aratóünnep veszi kezdetét. 

Délután 3 órakor ökumenikus istentisztelettel indul a program a katolikus templomban. Ezt követően 4 órától színes hintós felvonulás indul Bükfürdőre, az aratás helyszínére. A fél 6-os megnyitó után 18 órától kezdődik a kézi kaszás bemutató, majd este 7-től a rendezvénysátorban a Vitnyédi Énekes Lenke Hagyományőrző Néptáncegyüttes műsorát láthatja a közönség. 

Ezt követően a Besh-o-drom ad várhatóan fergeteges hangulatú koncertet. Az estet Aratóbál zárja, melyen a Spontán zenekarral szolgáltatja a talpalávalót. 

A rendezvények helyszíne Bükfürdő, a Gyógyfürdő parkolójában felállított rendezvénysátor, a programokon való részvétel ingyenes! 

július 11. 18:00 

United Folk Orchestra 

A Koprive Tamburazenekar és a Boglya Együttes földönkívüli találkozásából született az UFO. A történet 1999-ben kezdődött, a Boglya és Koprive zenekarok első közös fellépésével, azóta számos közös koncerten, táncházban, táncoskísérőben, bőgőtemetésen vettek részt a tagok, és a barátságot egy közös zenei fúzióval pecsételték meg. Stílusbéli határokat nem ismerve a zenekar a magyar és horvát népzenei motívumokat öltözteti egy teljesen új köntösbe, a XXI. századi modern hangszerelésnek köszönhetően. 

július 11. 19:30 

Buda Folk Band 

2014 januárjában nagy megtiszteltetés érte hazánkat és a magyar zenei életet! A Buda Folk Band nemrég megjelent második, „Magyar Világi Népzene” című albumát, 24 európai ország 49 szakembere az európai világzenei toplista második helyére szavazta! A Buda Folk Band, az autentikus gyökerekből elsajátított tradicionális népzenét emeli át a 21. század urbánus környezetébe, ezáltal a népzene egyfajta városi hagyományőrzését hozva létre. Albumukon saját szerzeményeik mellett, autentikus népzenei számok is felcsendülnek, kihangsúlyozva ezzel a zenekar mottóját: Legyen a népzene mindenkié! 

A Buda Folk Band tagjai gyerekkoruktól kezdve foglalkoznak a magyar és más kelet-európai népek zenei hagyományával. Számukra természetes az autentikus népzene jelenléte a városi kultúrában. A népzene mellé más zenei műfajokból is szívesen merítenek gondolatokat, így hozván létre egy sajátos, ugyanakkor rendkívül színes zenei vegyületet. Zenéjüket úgy nevezték el, hogy „világi” népzene, mely szójáték arra utal, hogy meggyőződésük szerint a magyar népzene már önmagában is világzene. Ezt az elképzelést olyan hangszerekkel valósítják meg, amelyek Magyarország területén nem mind őshonosak, de a Kárpát-medencében és a környező népek kultúrájában megtaláljuk őket.

Ilyen például a hagyományos magyar népi hangszerek mellett, a kaval, a tambura, a koboz vagy a tangóharmonika. Első lemezük, a Sűrű Vándor 2011-ben jelent meg. A Buda Folk Band kedvelt zenekara a magyarországi és az európai fesztiváloknak. Az elmúlt években gyakran léptek fel külföldi és belföldi előadóművészekkel. 

július 11. 21.30 

Herczku Ági és a Banda 

Herczku Ágnes és Nikola Parov a magyar népzenei, világzenei élet megkerülhetetlen személyiségei. Legújabb műsorukban Herczku Ágnes hagyományőrző albumának dalai mellett az aranylemezes, többszörös Fonogram-díjas szerzőpáros saját szerzeményei, világzenei feldolgozásai szerepelnek.  

A koncerten Herczku Ágnest és Nikola Parovot Födő Sándor Fodo zongorán és ütőhangszereken, Halász László harmonikán, valamint kiváló népzenészek kísérik.  

július 11. 23:45 

Bohemian Betyars 

A hat tagból álló speed folk freak punk zenekar 2009-ben alakult. A hegedűs, és a bőgős népzenei múltját összekeverték a többi tag alternatív vonalával, beleöntötték egy nagy kondérba, felütötték a punk, és a ska dinamizmusával, majd megfűszerezték Kárpát-medence dallamvilágával. Két órás közepes lángol való főzés után kész is lett a hamisíthatatlan kőleves, ami köztudottan kétszer csíp. Pár hónap finomítás után megkóstoltatták a miskolci közönséggel, a recept bevált, így a bohém betyárok egyre messzebb vihették a hírét. 

július 12. 21.00 

Beshodrom 

A magyarországi világzene egyik jelentős képviselője a Besh o droM zenekar 1999-ben alakult. Nevének jelentése lovári cigány nyelven: „Üld meg az utat!” (mint a lovat szokás, azaz indulj el). Balkáni és román cigány illetve közel-keleti tradicionális zenét ötvöznek magyar zenével, és játszanak sajátos feldolgozásban, összeolvasztva különböző zenei stílusokat. Első fellépésük Besh o droM néven, 1999-ben a Diákszigeten akkora sikert aratott, hogy még ugyanazon a fesztiválon többször is zenéltek.

Első lemezük, a Macsó hímzés platinalemez lett és egyedüli magyar lemezként felkerült a Magyar Narancs 2000. évi 15-ös world music listájára. A zenekar „Gyí!” című lemeze még európai megjelenése előtt felkerült az angol fRoots világzenei szaklap Top-10 és a World Music Chart Europe Top-20 listájára.

A kezdetektől fogva koncerteznek külföldön, először Angliában, Franciaországban és Olaszországban, később Spanyolországban, Németországban, majd Európa többi részén. 2003-ban eljutnak a tengeren túlra is, ahol rögtön első alkalommal a Montreali Jazzfesztiválon 35 ezer ember előtt hatalmas sikert arattak: abban az évben megkapják a fesztivál Best of címét. Később többek között Mexikóban és Ausztráliában is felléptek.

.