Történelmi alakokat és jeleneteket formáz kerámiából egy keszthelyi múzeumtulajdonos

2013.08.11. 08:44

Történelmi alakokat és jeleneteket, művészeket és nevezetes épületeket formáz meg égetett kerámiából a keszthelyi Túri Török Tibor, akinek számos muzeális gyűjteménye van az ország több pontján.



    Keszthelyen hét kiállítóhelyet tart fenn, de Hollókőn és Pécsett is nyitott múzeumot, Balatonszentgyörgyön pedig a Csillagvár működtetője. A népviseletes babáktól a giccsig, a játéktól az erotikus panoptikumig széles területet felölelő bemutatóhelyek tulajdonosa az MTI-nek elmondta, hogy az elmúlt időszakban domborművek, szobrok, diorámák készítésére adta a fejét, alkotásainak egy része Keszthelyen már látható, de több szobrának is megvan már a helye a Balaton térségében.

    A keszthelyi sétálóutcában lévő múzeumokhoz vezető kapualjakban, mellékutcákban látható már néhány alkotása. Például az a három képből álló antikolt dombormű, amely az 1848-as keszthelyi nemzetőrökre emlékezik. A hatvan nemzetőr megkaparintotta a Jellasics utánpótlását, majd Keszthelyen eladták az árut, s ennek bevételét a honvéd bizottmánynak adták.

    A játékmúzeum felé vezető kapualjban tucatnyi nevezetes keszthelyi épület kicsinyített változata látható. Arrébb a keszthelyi pantheon harmincnál is több fejszobra a városhoz kötődő személyekről, többek között Festetics Györgyről, Básti Lajosról, Simándy Józsefről, Kacsóh Pongrácról, vagy Schwarz Dávidról, a kormányozható léghajó feltalálójáról.

    Készül egy harminc négyzetméteres életnagyságú dioráma a játékgyűjtemény épületében, s a Matuláriumnak nevezett kiállítás Fekete István és figurái előtt tiszteleg. Bánhidi László Matulaként, Zenthe Ferenc István bácsiként, valamint Tutajos és Bütyök "elevenedik" majd meg a kunyhót és a berek egy részét ábrázoló bemutatón.

    Műhelyében számos készülőfélben lévő alkotás található. Csengey Dénes mellszobra a család kérésére készül és talán a város Helikon Parkjában helyezik el. Kehidakustányba egy Sissi fejet készített, Zalaszántóra Tátika várának egykori urának, Gersei Pethő Benedeknek az arcát formázta meg, de ugyancsak ide készült egy Horthy fej is. Balatongyörökön hamarosan elhelyezik - az év jó részét a településen töltő - Raksányi Gellért mellszobrát, de a műteremben Attilától Deák Ferencig számos ismert történelmi alak vagy művész portréja is arra vár, hogy helyet kapjon valahol.

    Túri Török Tibor elmondta: nem tanult képzőművész, és bár fiatalabb korában foglalkozott grafikával, ezért inkább autodidakta alkotónak tartja magát, aki lelkesedésből, a téli "kukoricamorzsoló estéken" foglalkozik hobbijával.

Meggyőződése, hogy Keszthely és környéke egy "kulturális kincsesláda", ezt a múltat, az érdekességeket, a nevezetes személyiségeket szeretné bemutatni, népszerűsíteni tevékenységével.
.