A SEK oktatója a nemzeti kiválóságok között

2014.03.07. 12:44

A Nemzeti Kiválóság Program 2014. évi februári hírlevele a Magyary Zoltán ösztöndíjas dr. Szűts Tamás adjunktussal készített interjút.


 
Szűts Tamás neve talán nem ismeretlen az olvasóink előtt. Szűk két évvel ezelőtt elmondtuk a szombathelyi kutatóról, hogy egyetlen magyar szakemberként dolgozott abban a nemzetközi kutatócsoportban amely a rejtőzködő életmódjuk miatt eddig a biológusok előtt szinte ismeretlen bikapókfajok átfogó vizsgálatát tűzte ki célul. A csoport munkájának eredménye többek között egy új póknem leírása és új fajok felfedezése – utóbbiak névadója Lou Reed és Elvis Presley volt.
Szűts Tamás fotózást oktat

 Most arról érkezett hír, hogy a Nemzeti Kiválóság Program  keretében Magyary Zoltán ösztöndíjas kutatóval a program hírlevele készített interjút.
 
Szűts Tamás kutatásának lényegét az alábbiakban foglalta össze:
 

Kutatásom fő célkitűzése az ugrópókok evolúciójának megismerése párzószerveik alaktana alapján.
 
Az ugrópókok az állatvilág egyik legegyedibb csoportja. Rendkívül fejlett szemeik (amiknél csak a sólymok és az ember szeme a jobb) segítségével hatékonyan vadásznak fogóháló nélkül is. Különböző fajok táplálékspektruma a vegetariánustól, az araneofág azaz pókevőn át az emberi vérrel teli szúnyogig terjed, tehát rendkívül változatos. Nem meglepő, hogy ők a legnagyobb pókcsoport, minden nyolcadik pókfaj ide tartozik. Látásuk segítségével történik a párválasztásuk is, ezért a különböző párzásban használt szerveik nagyon egyszerűek, ami a leszármazási kapcsolataik felderítését nagyon megnehezíti.
 
Kutatásom során különböző módszerekkel vizsgálom meg a párzószerveket, mesterségesen kitekerve őket, hogy a különböző alkotóelemek funkciói is kiderüljenek. Az ezek közötti speciális hasonlóságokat, mint tulajdonságokat használom a rokonsági kapcsolatok felderítésére, főleg trópusi fajokat vizsgálva.
 
A kutatást a Nyugat-Magyarországi Egyetem Természettudományi Karának Biológiai Intézetéhez tartozó Szombathelyi Arachnológiai Műhelyben végzem. Magyarország egyetlen pókkutató műhelye pásztázó elektronmikroszkóppal is rendelkezik, és az alkalmazott képalkotási módszereket az egyetem hallgatóival is meg tudom ismertetni.

 dr. Szűts Tamás

 
Az eredményeim kiegészítik a mostanában beindult molekuláris filogenetikai kutatásokat, megfogható alaktani bélyegeket biztosítva a szekvenciák által meghatározott törzsfákhoz, így ismereteinket rendszerezni tudjuk erről az érdekes állatcsoportról, amely alig 30 millió év alatt vált a legsikeresebb pókcsoporttá. A kutatás mellett blogot is vezetek, illetve egy honlapot készítettem, hogy minél szélesebb körben meg tudjam ismertetni az embereket ezekkel az inkább félt, mint csodált állatokkal, a pókokkal. A 2014es év alkalmat ad továbbá Herman Ottó, az első magyar pókkutató munkásságának a megemlékezésére, aminek ürügyén a magyar arachnológiai kifejezéseket, a pókász szaknyelvet is szeretném felfrissíteni az azóta felfedezett testrészek neveivel.
 
Szűts Tamás, Ph.D (A1-MZPD-12-0327) Magyary Zoltán Posztdoktori Ösztöndíj
 

                                                  

.