A természet képregénye

2015.12.09. 18:31

Melyek az advent szimbolikus növényei?

A héten elérkeztünk a waldorf óvoda őszi előadássorozatának utolsó előadásához, melyen Buella Mónika A természet képregénye címmel az előttünk álló adventi időszak szimbolikus növényeit hozta hozzánk közelebb.

Amikor a természet szépsége megérint bennünket, érdemes egy kicsit magunkat is megszemlélni,a lelkünkben keletkező érzéseinket. Ekkor megtapasztalhatjuk, hogyan hat a természet a lelkiségben. Az egyes növény minden tulajdonságát, a belsõt is, képszerûen, külsõ formájában tudja megjeleníteni, de értő, érző szemünkkel a benne rejlő szimbólumokba is bepillantást nyerhetünk.

Elsőként a liliommal találkoztunk,megnéztük fizikai, botanikai tulajdonságait: vékony gyökérzetével a földbe szinte alig kapaszkodik, nem sok kapcsolata van a földdel, hagymája magába zárkózva alig változtatja meg azt. Egyenes, felfelé törekvő szára az égi erőkkel keresi a kapcsolatot. A liliom a lélek szimbóluma, fehér színe az ártatlanságot jelképezi.

Művészetben való ábrázolása a 13. századtól fellelhető, az angyali üdvözlet, Mária üdvözlése témájú képeken.

A természet képregénye

Másodikként a rózsával foglalkoztunk, melynek gyökere erősen kötődik a földhöz, gyökérzetével majdnem ugyanakkora mint a föld fölött általunk is látható bokor. Fás szára a földi erőket képviseli, ágai és virága  oldal irányba is terjeszkedő. Fény felé hajol, majd amikor a Nap a legmagasabban jár az égen, virágba borul. Ez jelképezi azt a mély lelki erőt, amit szeretetnek hívunk. Ebben a mély érzésben tudunk összekapcsolódni egy másik lélekkel. Az igaz szeretetben az ember képes saját magát feláldozni, megváltoztatni, ehhez azonban jó önismeretre van szükségünk, arra,hogy tudjam Én ki vagyok. Az idáig vezető út azonban rögös és nehéz, ezt jelképezik a rózsa tövisei. A rózsa összekapcsolja a földet az éggel.

A természet képregénye

A fagyöngy azért érdekes növény, mert semmi kapcsolata nincs a földdel. Egy faág elő részébe hatol be, ez ad otthont neki, az élőből veszi fel a táplálékot, az ásványi minőségre egyáltalán nincs szüksége. Föld és ég között él, fény felé irányultsága nincs, szabályos gömb formáját évek alatt fejleszti ki. Minden növényi életformának ellent vall, ezért egy kozmikus régmúlt emlékezetét idézheti.

Negyedikként a mindenki által legjobban ismert karácsonyi növényt néztük meg, a fenyőfát, mely nem is igazán régi jelkép. Csak a 19. században terjedt el a fenyőfa állítás szokása, lelki gyönyörűségükre azoknak, akik külső szimbólumban látni akarták azt a fényt, amelynek fel kell gyulladnia minden emberben a szellemi bölcsesség nyomán. Azt a belső világosságot, mely a legsötétebb éjszakán fényt visz az emberi szívekbe, melegséget, szeretetet otthonainkba.

.