Három hír Bécsből: Közösségi kert, szolárvirág, rollertároló

2014.06.02. 21:11

Gyümölcsfák, zöldségágyások, méhek és csigák uralják mostantól a bécsi Karlsplatzot, ahol kétezer négyzetméteres közösségi kertet hoztak létre.

A Karls Garten bárki előtt nyitva áll és egyben kutatási célokat is szolgál.

„A Karlsplatzon kialakított Karls Gartennel a bécsiek nemcsak egy újabb zöldterülettel és pihenőhellyel lettek gazdagabbak itt, a város közepén, hanem közvetlen közelről, a saját bőrükön tapasztalhatják meg a városi kertészkedés különböző módszereit és lehetőségeit” – mondta Ulli Sima városi tanácsnok a megnyitó alkalmából.

A Karls Garten ugyanis nem egy hagyományos közösségi kert, hanem kutatási célokat is szolgál: az elkövetkező öt évben tudományosan is vizsgálják majd, hogy tényleg ólmozott paradicsom terem-e a város közepén, illetve hogy miként lehet megvédeni az urbánus környezetben fejlődő zöldségeket, gyümölcsöket a portól és a kipufogógázoktól. De tesztelnek majd különböző táptalajokat és megpróbálják kifejleszteni az optimális magaságyást is.

A Rosa-Mayreder-Parkban, a Kunsthalle tőszomszédságában található bemutatókertben idén mintegy ötvenféle zöldség- és gyümölcsfajtát – rebarbarát, búzát, salátát, gyógy- és fűszernövényeket, málnát és szedret – termesztenek, de telepítenek méhkaptárakat, csigákat és rovarhoteleket is. A biokertet nyitott térként alakították ki, ahova bárki bármikor betérhet egy kis pihenésre vagy kertészkedésre. Előbbit raklapokból összeállított, ágyásként is funkcionáló kerti bútorokon tehetik meg a betérők.

Az ágyásokat kertésztanulók mellett a Bécsi Agrártudományi Egyetem, a BOKU hallgatói is gondozzák majd, és a BOKU Mérnökbiológiai és Tájépítészeti Intézete irányítja a kutatásokat. A kétezer négyzetméteres területet Bécs Városa bocsátotta a Karls Garten Közhasznú Egyesület rendelkezésre, a projektet magánadományokból és szponzorok hozzájárulásaiból finanszírozzák.

Szolárvirág a szeméttelepen

Beindításkor kibontja szirmait, majd a nap felé fordul az az öt méter magas szolárvirág, amelyet május elején adtak át a Deponie Rautenwegen, Bécsben. A különleges naperőmű évente körülbelül 3.000 kilowattórányi áramot termel, ami egy átlagos háztartás éves szükségletének felel meg. Az így nyert áramot elsősorban a szeméttelepen a látogatók számára rendelkezésre álló kisvonat, a 48er-Tatzelwurm feltöltésére használják, a felesleget pedig a telep hálózatába táplálják be.

A bécsi köztisztaságiak, az MA48 mindig is nagy hangsúlyt fektetett a környezetvédelemre és a megújuló energiahordozókra. A központi épületüket például zöld homlokzat szigeteli, a 85 focipályának megfelelő nagyságú szeméttelepen, a Deponie Rautenwegen pedig – ahol a hulladékégetőkből származó salakot tárolják –, ritka pinzgauer kecskék élnek. A 60 hektáros területen május és október között péntekenként és minden hónap első szombatján nyilvános telepvezetést is tartanak, amin bárki résztvehet.

Rollertárolók kialakítását támogatja Bécs

Új támogatási alapot hozott létre az osztrák főváros: mostantól rollertárolók kialakításához is igényelhetnek segítséget a bécsi intézmények.

Elsősorban olyan óvodák, iskolák pályázhatnak, amelyek köztulajdonban lévő területen szeretnék kialakítani a régi hiányt pótló scooter-tárolót.

A pályázók elég, ha egy e-mailben jelzik az illetékes ügyosztály, az MA 28 felé az igényüket, minden további ügyintézést – beleértve a kivietelezést is – a hivatal végez. A város férőhelyenként 43 euróval járul hozzá a költségekhez, a lehetőséggel egyelőre 2015 végéig lehet élni.

.