Hogyan tovább, Falco? - Nehéz döntés előtt a város

2011.09.27. 11:25

Az utóbbi időben több kósza hír is napvilágot látott a médiában a szombathelyi nagyüzem jövőjéről.

Falco

Molnár Miklós alpolgármestert kérdeztük.

Molnár Miklós, Szombathely gazdaságért felelős alpolgármesterét a városháza folyosóján állítjuk meg egy beszélgetés erejéig. Kezében jókora papírkupac, egyik részük levél, másik részük aláírások. Ez utóbbiból láthatóan sok száz van. „Ők a Falco fejlesztésének támogatását kérik az önkormányzattól, egy hét alatt 450 gyűlt össze” – mondja, mi meg közöljük, hogy pont azért jöttünk, hogy tisztázzuk, mi is az igazság a szombathelyi gyár körül, tényleg veszélyben van-e a működése.

- A Falco évtizedek óta működik a mai helyén, közvetlenül egy lakókörnyezet mellett, és évtizedek óta fennáll ez a rendkívül problémás helyzet – kezdi az alpolgármester, majd folytatja:

- Most a gyár arról informált bennünket, hogy fejlesztenie kell, mert jelenlegi technológiával gyártott termékei lassan eladhatatlanok. 10 milliárd forintos fejlesztésről, főként gépi beruházásról lenne szó, ami után ismét piacképes termékkel tudnának megjelenni, ami garantálná a gyár hosszú távú működését. Ha ezt nem teszik meg, lassú sorvadásra vannak ítélve.

Falco

A régi történetnek számító zajhatár ügye most úgy került elő, hogy a tervezett nagyberuházás miatt be akarják biztosítani, hogy néhány év múlva erre hivatkozva nem akarják majd bezárni őket, így szeretnék, ha az önkormányzat emelné 5 decibellel nappal és ugyanannyival éjszaka is a zajhatár szintet. Ezzel párhuzamosan vállalnák, hogy a tényleges zajkibocsátást csökkentik, és ebbe invesztálnának is.

Az önkormányzat csütörtöki ülésén dönt majd a kérésről, mely során egyrészt figyelembe kell venni, hogy lakók vannak a környéken, másrészt a városnak is vannak gazdasági érdekei.

Molnár Miklós nem titkolja, ő szeretné, ha a képviselők rábólintanának az előterjesztésre. Szerinte az mindenkinek jó lenne, ha csökkenne a zajszint, ráadásul ezzel biztosítanák a Falco hosszú távú működését.

- A lakók természetesen jogosan tiltakoznak a környezeti terhelés miatt – mondja az alpolgármester, de azt sem szabad elfelejteni, hogy a cégben több száz ember dolgozik, melyhez még hozzá kell számolni a beszállítókat, az alvállalkozókat, illetve mindazt a jelentős iparűzési és építményadót, mellyel a cég hozzájárul a város költségvetéséhez. Molnár szerint is óvatosnak kell lenni, mert a Falco egy multinacionális cégcsoport tagja, és a tulajdonost nem kötik különösebb érzelmek a szombathelyi helyszínhez, a döntéseket nagyon kemény üzleti megfontolások mellett hozza meg.

Sajnálom, hogy a média és a politika láthatóan nem abba az irányba viszi a dolgokat, ami a valós megoldást jelentené – fogalmaz a politikus, aki szerint józanul át kellene gondolni minden érintett félnek – lakók, város, cég - érdekeit, és utána meghozni a végső döntést.

.