Magyar kultúra napja: Jordán Tamás átvette a Bessenyei-díjat + szombathelyi kitüntetettek

2013.01.22. 17:26

A Weöres Sándor Színház igazgatója szakmai pályafutása egyik csúcsának tekinti a díjat. Szombathelyen három személyt tüntettek ki.

Jordán Tamás és a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségi zenekara kapta idén a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat.

    Az elismerést B. Élthes Eszter, a hódmezővásárhelyi születésű, 2004-ben elhunyt színész özvegye és Almási István polgármester (Fidesz-KDNP) adták át az alföldi város a magyar kultúra napja alkalmából rendezett keddi díszközgyűlésén.

    A hódmezővásárhelyi önkormányzat 2008-ban alapította meg a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat. A kétszeres Kossuth-díjas, érdemes és kiváló művészről, Hódmezővásárhely szülöttéről és díszpolgáráról elnevezett – az első három évben városi hatáskörű, de az elmúlt évtől a magyar nemzet egészére kiterjesztett – elismerést minden esztendőben az amatőr és hivatásos színjátszás, népdal, magyar nóta, instrumentális zene, kórus, néptánc, vers- és prózamondás területeiről jelöltek közül egy személy és egy csoport érdemelheti ki.

Jordán Tamás átvette a Bessenyi-díjat


    A magyar kultúra fejlesztésében és terjesztésében, a magyar nyelv ápolásában, a magyar nemzet és nyelv fennmaradásáért folytatott munkában kimagasló teljesítményt nyújtóknak odaítélhető díjjal - a város pecsétjével ellátott oklevél és a Bessenyei Ferenc portréját ábrázoló plakett mellett - 500 ezer forintos pénzjutalom is jár.

    Az idén hetvenesztendős Jordán Tamás – aki mint mondta szakmai pályafutása egyik csúcsának tekinti a Bessenyei-díjat - a műegyetemen szerzett geodéta diplomát. Már felsőfokú tanulmányai során kapcsolatba került a színházzal, és 1972-től végleg a színészi hivatás mellett kötelezte el magát. Játszott a 25. Színház, a Várszínház társulatában, 1980 és 1991 között az akkor fénykorát élő kaposvári Csiky Gergely Színház művésze, majd 1991-ben a budapesti Merlin Színház egyik alapítója és igazgatója lett, 2003-tól pedig öt éven át a Nemzeti Színházat vezette. 2008-ban Szombathelyen megalapította a Weöres Sándor Színházat, amelyet azóta is irányít.

    Színpadi szerepei mellett több filmben is játszott, amelyek közül kiemelkedő a Bacsó Péter rendezte, 1985-ben készült Hány az óra, Vekker úr? című filmben nyújtott alakítása. Számos szakmai szervezetben töltött be vezető tisztséget, munkásságát többek között Jászai- és Kossuth-díjjal is elismerték.

Az eseményen három, a város kulturális életében kiemelkedő munkát végző szakember – Szommer Ildikó, Trajbár Balázs László és Csonka Tamás - vehetett át díjat.


 

A szombathelyi kitüntetettek életpályája:
 

KIEMELKEDŐ KULTURÁLIS MUNKÁÉRT -  DÍJ    I. FOKOZAT:

Szommer Ildikó


A Vas Megyei Múzeumok Igazgatóságának igazgatóhelyettese. Diplomáit Szegeden és Budapesten szerezte. Szombathely kulturális életében meghatározó intézményeket és szervezeteket – Savaria Múzeum, Vasi Múzeumfalu, Savaria Történelmi Karnevál, Vasi Múzeumbarát Egylet, Martinus Vallási és Kulturális Egyesület, Szombathelyi Turisztikai és Testvérvárosi Egyesület – képviselve kiemelkedően segíti ezen intézmények, szervezetek, egyesületek szakmai tevékenységét. Munkájának egyik ékessége a Savaria Történelmi Karnevál megszervezése az indulásától kezdve. Nevéhez kötődik a rendezvény 2000-ben történő újbóli életre hívása és az újszerű, egyedi koncepció megalkotása.
Kiemelkedő, példamutató munkája nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy a karnevál 2011-ben a „Kiváló Minősítésű Fesztivál” és a „Nyugat-magyarországi régió kiemelt örökségturisztikai rendezvénye” címet viselhette. Csapatával 2009-ben Vasi príma díjasok lettek. Kiemelkedő munkája, értékmentő, teremtő akarata, alázata példaértékű.

 

      KIEMELKEDŐ KULTURÁLIS MUNKÁÉRT -  DÍJ   II. FOKOZAT:

Trajbár Balázs László


Zenei tanulmányait 1974-ben kezdte trombita szakon a Bartók Béla Zeneiskolában. Szalay Ödön hatására került a Városi Fúvószenekarba. 2001-ben, a városi zenekar egyesületté válásakor annak alapító tagja lett. 2006-tól alelnökként, 2011 óta elnökként is részt vesz a zenekar munkájában. Mindkét posztban sokat tett a szombathelyi fúvóstalálkozók megszervezéséért. Elnökké választása óta a zenekar egyre több felkérést kap. Munkájuk elismeréseképpen az 55. jubileumi koncert fővédnökségét dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter vállalta el.
Nagy gondot fordít a civil szervezetekkel való együttműködésre. 2007-től a Szombathelyi Civil Kerekasztal Kulturális szekciójának vezetője, 2010-től elnökségi tagja.

A KULTÚRA TÁMOGATÁSÁÉRT DÍJ:

Csonka Tamás


A Csonka Fivérek Kft. ügyvezetője, a szombathelyi kulturális élet meghatározó mecénása. A Lamantin Jazz Fesztivál és Improvizációs Tábor kiemelt illetve fő támogatója, a rendezvény létének egyik meghatározó pillére. Rendszeres természetbeni támogatásként biztosítja a Weöres Sándor Színház vendégszínészeinek, rendezőinek, más kulturális intézmények, szervezetek vendégeinek elszállásolását, vendégül látását. Mindemellett évek óta a város egyik kiemelkedő sportegyesületét, a Viktória Football Clubot is jelentős mértékben támogatta.

.