Szombathelyi közgyűlés, 2014. november: viharos délelőtt

2014.11.03. 18:39

Hát nem lesz egyszerű ez az öt év. Czika László fotóival.

A városházán hétfőn reggel 10 órakor indul az új ciklus első „rendes” szombathelyi közgyűlése, és nem telik el belőle öt perc, amikor az Alon tudósítója arra a következtetésre jut, hogy hosszú, nagyon hosszú lesz ez az öt év. Délután fél háromig ül a városházán, és ebbéli hitében addig nem nagyon inog meg.

A választók akaratából ugyanis igencsak ingatag hatalmi helyzet alakult ki a szombathelyi politikában.

A 20 fős (+ polgármester) közgyűlésben a Fidesz-KDNP 9 főt tudott küldeni, ugyanennyit a baloldal. Ehhez jön még a Jobbik és a Pro Savaria egy-egy képviselője. Ez utóbbi, Molnár Miklós, egy alpolgármesteri pozíciót is betölt, így elvileg biztosítva van a vékonyka többség.

A délelőtt folyamán többször is előjön a 2006-os helyzet. Akkor Ipkovich György nyert a polgármester-választáson, de a többség csak két jobboldali szervezet, az MDF (Szabó Gábor) és az ESZE (Gyimesi József) segedelmével jött össze.

Mindenképpen érdekes olvasmány az akkori beszámolónk, mind ahogy azt sem kell felejtenünk, hogy az akkori egy fős többség 2008-ban elolvadt, és gyakorlatilag a Fidesz átvette a város irányítását. Erre a momentumra Czeglédy Csaba szocialista frakcióvezető délelőtt többször is felhívja a figyelmet, a sorok között azt üzenve, hogy az ellenzék nem szeretne öt évet várni a sorára.

A Pro Savaria helyzetét egyszerűsíti, hogy mégiscsak egy jobboldali egyesület, amely régóta kapcsolódik a Fideszhez, ám bonyolítja, hogy a választások előtt elmérgesedett a viszonya a városvezető nagypárttal.

A kényes helyzetet jelzi, hogy Molnár Miklós több esetben sem nyomja meg a gombot a szavazások során.

Nem lesz könnyű helyzetben Balassa Péter (Jobbik) sem, aki máshogyan ugyan, de szintén beszorult a két nagy politikai tömb közé.

Molnár a helyzetről egyelőre annyit mond az események forgatagában, hogy a Pro Savaria nem szerette volna, hogy Szombathely kormányozhatatlan lesz és Esztergom sorsára jut, illetve hogy városvezető pozícióból szeretné megvalósítani az egyesület programját. Balassa pedig annyit, hogy a döntéseknél azt nézi, hogy azok jók-e a városnak, vagy sem. Ha igen, akkor megszavazza őket, ha nem, akkor ha kell, akár feljelentést is tesz.

Az erőviszonyokról beszélve, feltűnő, hogy amíg a szocialisták alaposan megcombosodtak, addig a Fidesz-szárny meglehetősen vérszegénynek tűnik. Czeglédy Csaba mellett immár ott ül a két egykori parlamenti harcos, Ipkovich György és Nemény András is, időközben remek debatterré fejlődött Horváth Attila, és láthatóan nem megy a szomszédba egy kis retorikáért Tóth Kálmán sem.

A hatalmas ellenzéki verbális fölényt hétfőn délelőtt csak némileg és alkalmilag kompenzálja Rettegi Attila.

Szóval nem lesz könnyű dolga a Fidesz-frakcióvezető Lendvai Ferencnek, hogy felkészítse a jelenleg nem túl fickósnak tűnő csapatát az elkövetkezendő összecsapásokra.

Kicsontozás

Az alakulóülésen a Fidesz segítségére siet a pulpituson ülő Hende Csaba honvédelmi miniszter.

A rutinos politikus valószínűleg katonaként is tudja, hogy a legjobb védekezés a támadás, így mindjárt az ülés legelején két bejelentéssel indít.

Elmondja, hogy kormány hamarosan rendezi a szombathelyi kiskertesek ügyét, arra kérve azok helyszínen levő képviselőit, hogy ne dőljenek be egy „politikai színjáték”-nak, illetve felidéz egy közelmúltban zajlott városházi egyeztetést, ahol Czeglédy Csaba azzal fenyegette meg a Fidesz-tárgyalódelegációját – ha jól értettem, némi picsázás (bocsánat, de tényleg ezt hallottam) kíséretében - , hogy „egyenként kicsontozunk benneteket”.

Ez a két téma tematizálja aztán az ülés elejét, amikor is felek előveszik a nehéztüzérséget.

Ipkovich azt hozza fel mentségül, hogy az ingerültségük oka, hogy városvetés nem akar dolgozni. Itt van például a kiskertek ügye. Ahhoz képest, hogy a kormánypártok másfél nap alatt alkotmányt szoktak módosítani, most ebben a kérdésben nyár óta nem történik érdemleges.

Czeglédy nem tagadja az elhangozottakat, sőt hozzáteszi: hatalmas düh és méreg van az emberekben, és „ne érje meg a miniszter úr, hogy az emberek utána mennek a parlamentbe és kidobják a parlament erkélyén”.

Puskás próbálja szolidabb irányba terelni eme kedélyes beszélgetést, erre persze előjön, hogy amikor Hende Csaba a kampányban tisztességtelennek és becstelennek nevezte Ipkovich Györgyöt, akkor a polgármester csak mosolygott.

Szóval nemcsak kóstolgatják, de harapják is egymást a felek.

Intermezzóként felszólal a kiskertek képviselője is, megidézve a földek államosítását, a padláslesöprést és a magánnyugdíjak elvételét.

Hende próbálja meggyőzni a jelenlevő, harciasnak tűnő kiskerteseket, hogy higgyék el, nincs semmi veszély. A bekiabálásokból az derül ki, hogy nem sikerül mindenkit, illetve, hogy a szombathelyi kiskertek ügye meglehetősen internetadósodott.

Média, működési szabályzat

Bár elvileg nincs napirenden (a Fidesz mind az öt, ellenzék által javasolt napirendi pontot fegyelmezetten leszavazza), újra és újra előkerül a városi média több sebből is vérző ügye.

A baloldal és a Jobbik is nagyon szerette volna, ha a városi tévé ismét közvetíti az üléseket, melyet most a Fidesz abból az indokból nem vesz napirendre, hogy a tévének nincs olyan közvetítőkocsija, ami kompatibilis lenne a tavaly bevezetett digitális technikával.

A szocialisták szerint ez nem lehet pénzkérdés, különben is a Médiacentrum korábban ennek az összegnek a többszörösét költötte el, mikor a városvezetés mellett kampányolt.

Molnár Miklós azt pedzegeti, hogy mennyire jelent teljes nyilvánosságot a városi tévé, merthogy azt – mint kiderült – a városlakóknak csak egyharmada tudja jelenleg fogni.

A szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) viszont már hivatalos napirend. Egyelőre nem világos, hogy a megszavazott előterjesztés a működésben csak jelentős, vagy nagyon jelentős változást jelent.

A három alpolgármesteres struktúra marad, de a közgyűlés szerepe csökken, és várhatóan kevesebbet is fognak majd ülésezni.

Lesz viszont három darab új „szuperbizottság”, hatalmas létszámmal és változatos működési területekkel. Úgymint Gazdasági és Városstratégiai Bizottság, Oktatási és Szociális Bizottság és Jogi és Társadalmi Kapcsolatok Bizottsága.

Mondanunk sem kell, a baloldal szerint ez nem fog működni, és ehhez a véleményhez csatlakozik a Jobbik is. Molnár szerint nem annyira maga struktúra, mint a benne dolgozók minősége dönti el, hogy valami működik, vagy sem, és hogy a puding próbája az evés.

Az biztos, hogy a „szuperbizottságok” ülései, melyek afféle kisközgyűlések lesznek, nemcsak a pártoknak, de a sajtónak is kihívást jelentenek majd. De ez legyen a mi problémánk.

Alpolgármesterek

A három alpolgármesterre a szocialisták (hadd használjam így rövidítve) nem szavaznak egyáltalán, de persze így is megvan a többség.

Előtte Koczka Tibor alkalmasságát – tekintettel a médiaközpontos előzményekre – a szocialisták alapjaiban kérdőjelezik meg, és Molnár Miklós is kap rendesen hideget-meleget, mondván, szakmailag rendben van, de emberileg nem, hiszen cserbenhagyta a választóit.

Illés Károly elég jól megússza ezt a menetet.

Délután fél háromra Szombathelynek három új alpolgármestere van.

Nézzük csak részletesen.

név

felelősségi terület

Kocka Tibor:

általános polgármester-helyettes, kultúra, sport, oktatás, szociális területek, és az ezekhez tartozó városi cégek

Illés Károly

városfejlesztés, városüzemeltetés, közbeszerzés, informatika és az ezekhez tartozó városi cégek

Molnár Miklós

költségvetés, pénzügyek, gazdaságfejlesztés, mérnökképzés, Szova, Távhő, Szomhull, járműipari központ

Olvasóinkat bizonyára érdeklik a piszkos anyagiak is.

Nos, az alpolgármesterek bruttó 673 ezer forintot keresnek, ehhez jön még a 100 ezer forintnyi költségtérítés.

Ami ezután történt, azt Kleinhappel Miklós kolléga foglalta össze önöknek.

Fotó: Czika László

.