Tavasz a kertben - Zolla Kertkultúra Kft.

2009.04.17. 11:34

Végre itt a tavasz, a napsütés! Az embernek ebben a hangulatban könnyebben kedve támad kertészkedni. Ez kell is, mert a teendőink végzéseit nem halogathatjuk tovább.

Még ültethetjük azokat az évelőket, melyek nyáron és ősszel virágoznak. A tőosztásnak és az átültetésnek is most van itt az ideje. Nyáron virágzó évelő például a pünkösdi rózsa (paeonia lactiflora) és a gyepes szappanfű (saponaria ocynoides). Ősszel virágzik például a kárpáti harangvirág (campanula carpatica), bíbor kasvirág (echinacea angustifolia). Ha a kertbe gyorsan akarunk valami színeset varázsolni, egynyári növényeket telepítsünk. Sok napsütésre, jó talajra és megfelelő védett helyre van szükségük ahhoz, hogy jól érezzék magukat. Ha azt akarjuk, hogy folyamatosan virágozzanak, gyakran kell öntözni, tápoldatozni őket, és az elnyílt virágokat rendszeresen el kell távolítani róluk.

Egymás mellé többféle növényt is ültethetünk, így izgalmas virág- és illatkompozíciót kapunk. Ha közel egyszínű kompozíciót szeretnénk, például sárgát, rézvirágot (Zinnia elegans), záporvirágot (Gazania rigens) ültessünk, ami ezüst leveleivel önmagában virág nélkül is szépen díszít. Hozzá büdöskét (Tagetes erecta) ültetve még szebb hatást érhetünk el. Ha például kék virágú növényekkel szeretnénk díszíteni kertünket, akkor érdemes az égszínkék és illatos gyöngyike (Muscari azureum) mellé bojtocskát (Ageratum houstonianaum) és a kis kék lobéliát (Lobelia erinus) beültetni.





Díszcserjék, sövények telepítéséhez a talajt legalább két ásónyom mélyen lazítsuk fel. Szélessége attól függ milyen növényből képezzük sövényünket. Az ültetési távolságról – adott növény esetében- kérjük ki szakember véleményét. Az öreg, kiritkult sövényeket radikális visszametszéssel és a hiányok pótlásával tehetjük ismét sűrűvé. Cserje vásárlása előtt hasznos felmérni kertünkben lévő szabad helyet, ahova ültetni szeretnénk. A faiskolákban mindenki beszerezheti a számára legmegfelelőbb fajtákat. Fontos, hogy egészséges, tömött földlabdájú, fejlett gyökérzettel rendelkező példányokat vásároljunk. Gondoljunk arra is, hogy kifejlett növényünknek is helyre lesz szüksége. Választásunkat befolyásolhatja a növény virágzásának ideje és színe is.

Friss ültetések esetében ne feledkezzünk el a rendszeres öntözésről! A gyomokat is folyamatosan el kell távolítani, hogy az értékes nedvességet és tápanyagokat ne tudják elvonni. A fák ültetése több szakértelmet kíván, a helyes eljáráshoz érdemes szakértő tájékoztatását kikérni; szabadgyökerű növényeket már ne ültessünk. Amennyiben lehetőségünk van rá, érdemes edényben nevelt növényeket telepíteni. Az ültetés módja meghatározza a fa későbbi fejlődését, gyümölcshozó képességét. A fa beültetését követő egy - két évben intenzív ápolást kell alkalmaznunk: rendszeres és alapos öntözés, tápanyag-utánpótlás, talajtakarás.

A metszési munkákat ideje befejeznünk. Az optimális időpont a vegetáció megindulása és a virágzás kezdete közötti általában egy hónap. A metszés elvégzése több okból is fontos. Az újonnan ültetett fáknál pl. a nagy termőfelületű, tetszetős faalak, koronaforma kialakítása érdekében. Idősebb fáknál hogy több fény érje a koronát, illetve bizonyos koronaforma kialakítása és megtartása céljából valamint idős, beteg ágak eltávolítására. Gyümölcstermő növényeknél a jó termés elősegítése céljából és a kialakított szép forma fenntartásához. A sövényeket is nyírjuk, a megfelelő magasság és szélesség megtartásához és hogy növényeink sűrű és hatékony védőfalat képezzenek. A szép formájú cserje alulról dúsan elágazó, ágai minden irányba egyenletesen elosztottak. Szélessége és magassága arányban áll egymással.

Bokrok nyírásával esztétikai célok mellett serkentjük a virágzásukat is, elősegítve a gyümölcstermést valamint megakadályozzuk a fertőzések elterjedését.

Mivel már alkalmas az idő, vethetjük az új gyepet illetve guríthatjuk a gyepszőnyeg- tekercseket is. Ne feledkezzünk el a már meglévő gyepfelületünk ápolásáról se (gyepszellőzetés, rendszeres nyírás, tápanyag-utánpótlás hosszú hatástartamú összetett műtrágyával, amennyiben szükséges hengerezés).

Kerti bútorainkat is újra leporolhatjuk! A kert nemcsak a szorgoskodás, hanem a pihenés helyszíne is. Ezért bútorainkat tavasszal újra rendbe kell hozni. A fém-, fa és nádbútorokat nedves tisztítás után ne felejtsük el szárazra törölni, mert a nedvesség könnyen roncsolhatja állagukat. A kerti bútorokat anyaguknak megfelelő védőszerrel ajánlott kezelni, mivel a szabad levegőn sokkal nagyobb védelmet igényelnek mint a lakásban.

Bőséges kerti teendőink mellett is szakítsunk időt a pihenésre, ápolt kertünkben való gyönyörködésre!

Szakmai tanácsadásra, új és már bevett kertépítészeti eljárások megismerésére továbbra is díjmentesen lehetősége van minden tisztelt kertbarátnak szombatonként 9-12 óráig a Zolla Kertkultúra Kft. által megrendezésre kerülő szakmai előadássorozat keretein belül, melynek helyszíne Szombathely, Deák F. u. 78.

Az előadásokról részletesebben olvashatnak a www.zolla.hu" target="_blank honlapon.

****

A Zolla az Alon-Info" target="_blank partnere.

.