A szervezet célja a két éve elhunyt névadó emlékének megőrzése és munkájának továbbvitele. Várják a támogatókat.
A névadóról
Szerdán egy sajtótájékoztató keretében mutatkozott be a tromboembóliás szövődmények megelőzése érdekében létrehozott, dr. Farkas György által alapított szombathelyi István Lajos Alapítvány.
István Lajos professzor, Széchenyi-díjas tudós volt. A tromboembóliás szövődmények általi halálozások az 1990-es évek népbetegségének számítottak. A professzor nagy energiákkal dolgozott egy orvosi szemléletváltásért, és e betegség megelőzhetőségéért. Munkájának eredménye, hogy nagyjából 5 év alatt a szív-és érrendszeri megbetegedések szövődményei okozta halálozás Magyarországon a felére csökkent.
A beszédek sorát dr. Horváth Boldizsár, a Vas Megyei István Lajos Trombózis Klub elnöke kezdte, aki dr. Pflieger György - a Magyar Trombózis és Haemostasis Társaság elnöke – leveléből idézett: „István professzor a teendők közül fontosnak tartotta, hogy a fiatal orvosokat nevelni, tanítani kell, szakmai lehetőséget biztosítani nekik, és szakkönyvekkel segíteni őket”.
Ezt követően Horváth Boldizsár röviden bemutatta az alapítvány eddigi fontos állomásait. Néhányat említve: az első trombózis konszenzus kiadvány a szombathelyi kórház által kiadott tanulmány volt, amelyet aztán országszerte átvettek a kórházak. 2000-ben alakították meg Budapesten a sürgősségi tromboembólia tanácsadó szolgálatot. Előadásokat tartottak világszerte: Washington, Sydney, Csáktornya; itthon pedig a legtöbb városban voltak már kongresszuson, megjelentek a kiadványaik.
Az alapítvány névadójának fia - és természetesen az alapítvány tagja -, dr. István Miklós folytatta a rövid ismertetőt. Kiemelte az edukációs programjukat, amely során édesapja úttörő volt abban, hogy konszenzus kongresszusaik során a helyi orvosokkal mondatták ki azt, amit a trombózis megelőzéséért meg kell tenni. Tehát váltott azzal a módival, hogy az előadást megtartja egy nagy professzor, aztán nem lehet hozzászólni sem. István professzor átadta tudását, tapasztalatait, és támogatta a tehetséggondozást.
A tüdőembólia és mélyvénás trombózis civilizációs betegség
Kockázati tényezők közt szerepelnek: nagy műtétek, többszöri műtétek, időskori műtétek. A túlsúly és a dohányzás, amelyek hazánk lakosságának nagyszázalékát érintik. Ezen túl fokozott veszélyt jelentenek az alsó végtagi gipszrögzítések, daganatos betegségek, valamint a fiatal nőknél a fogamzásgátló tabletták használata is.
1990-ben egy kisvárosnyi lakosságú ember halt meg a betegségek szövődményeiben. Ekkor indult meg István professzor mozgalma, ami által 2000-re a felére esett vissza a halálesetek száma. Ez az egyedüli betegség, ami ekkora visszaesést mutat.
A betegség megelőzhető, és ezzel kapcsolatba István Lajos könyvet írt, laikusok számára is: A megelőzhető sorscsapás címmel.
Támogatók toborzása is a cél
Az alapítvány tervei közt szerepel ősszel egy pályázat benyújtása az alapító okirat teendőinek megvalósítása érdekében. E fórum célja volt az is tehát, hogy a bemutatkozás által a vas megyei vállalkozók, a gyógyszervállalatok megismerjék ezt a lehetőséget, és anyagi helyzetükhöz mérten támogatatni tudják a szervezetet céljai megvalósításában.
ISTVÁN LAJOS ALAPÍTVÁNY
a tromboembóliás szövődmények megelőzéséért
Alapító: dr Farkas György
Az Alapítvány székhelye : 9700 Szombathely Faludi F.u.18.fszt.3.
Az Alapítvány induló vagyona : 250 000 Ft
Számlaszám : 11747006 - 20214047