Jelen van-e Szombathelyen a szervezett alvilág?

2013.11.18. 15:35

Czeglédy Csaba a „szombathelyi drogügy” kapcsán azt állította, igen. Vas megye már nem a béke szigete? Utánajártunk.


 
Az MSZP–SZTKE-frakció vezetője október 30-ai sajtótájékoztatóján több súlyos kijelentést is megfogalmazott. Ezúttal csupán azzal foglalkozunk, amely arról szól, hogy a vasi megyeszékhelyen is jelen van a szervezett bűnözés.
 
Cikkünk vonatkozó bekezdése:
 

A kemény drogot és a prostituáltakat a szombathelyi szervezett alvilágnak köszönhette a társaság. Annak az alvilágnak, amelynek létezése Czeglédy szerint az utóbbi években elkerülte a megyeszékhely lakóinak figyelmét.

 
Mivel ilyen állítást a béke szigetének nevezett Vas megyében mostanáig senki nem fogalmazott meg, a sajtótájékoztatón a megyei napilap tudósítója rá is kérdezett: valóban kimondható, hogy Szombathely vonatkozásában is lehet szervezett bűnözésről beszélni? Czeglédy igennel válaszolt.
 
A sajtótájékoztató az országos médiában is előkelő helyen szerepelt, de a beszámolók csupán a drogvádakat részletezték.
 
Tudomásunk szerint az állítólagos helyi alvilággal kapcsolatos mondatok az említés szintjén túl csak az ATV Havas a pályán című műsorában – a november 2-ai adás második részében – vetődtek fel. Ebben Havas Henrik úgy reagált: „A hülyeségnek nincs határa.” Mondván, a drogok és a prostituáltak nyilvánvalóan a szervezett alvilágtól származtak, nem a Vöröskereszttől, a Máltai Lovagrendtől, vagy éppen a UNICEF-től.
 
Czeglédy egyébként a szombathelyi szervezett alvilág létezésével kapcsolatosan a műsorba bejátszott tudósításában is egyértelmű információkról beszélt.
 
Mindezek okán döntöttünk úgy, hogy megkérdezzük a Vas megyei Rendőr-főkapitányságot, valóban megállja-e a helyét a frakcióvezető kijelentése, s ha igen, akkor a szervezett bűnözés mely formái vannak jelen Szombathelyen.
 
Megkeresésünkben hangsúlyoztuk, nem a Czeglédy által kirobbantott drogügy részletei érdekelnek minket, ahogy politikai vonatkozások sem.
 
Kérdéseinket a szerdai napra esett sajtótájékoztató utáni hétfőn juttattuk el a kapitányságra, ahonnan csaknem két hét múlva, az elmúlt pénteken kaptuk meg a válaszokat; a szokásosnál hosszabb átfutási idő magyarázata a kért statisztikai adatokban keresendő.
 
Megkérdeztük:
 

1. Valóban létezik Szombathelyen szervezett alvilág? Mi a rendőrség reakciója a frakcióvezető kijelentésére?
 
2. Hogy alakult az elmúlt 5 évben (2008, 2009, 2010, 2011, 2012) a következő bűncselekmények számának alakulása Szombathelyen:
* prostituáltakkal kapcsolatos bűncselekmények (és konkrétan milyen bűncselekmények történtek?)
*drogokkal kapcsolatos bűncselekmények (és konkrétan milyen bűncselekmények történtek?)
 
3. Vannak-e olyan jellegű információik, amelyek alapján a szervezett alvilág kapcsolatba hozható a helyi döntéshozókkal?
 
4. Tudnak-e olyan legálisan működő vállalkozásokról, amelyek hátterében bűnözők állhatnak, illetve tudnak-e olyan legálisan működő vállalkozásokról, amelyek pénzmosás miatt jöttek létre?
 
5. Változott-e a szervezett bűnözés helyzete a városban azt követően, hogy az ország csatlakozott a schengeni övezethez? Ha igen, miképp?
 

A rendőrség válaszának két mondatát szó szerint közöljük:
 

Megkeresésének több kérdésében is előfordul a „szervezett alvilág” kifejezés. Tájékoztatom, hogy ez a megfogalmazás jogi szempontból nem értékelhető.
 
Szervezett bűnözésről Vas megye vonatkozásában sem jogi, sem köznapi értelemben nem beszélhetünk.

 
A prostitúcióval kapcsolatos bűncselekményekről az alábbi adatokat kaptuk:
 
  2008. 2009. 2010. 2011. 2012.
Üzletszerű kéjelgés elősegítése
(Btk. 205.§)
0 0 2 1 0
Kitartottság (Btk. 206.§) 6 1 2 1 3
Kerítés (Btk. 207.§) 16 5 2 0 1
Prostitúcióval kapcsolatos bűncselekmények összesen 22 6 6 2 4
 
Magyarázatképpen – igyekezve a lehető legkevesebb szakkifejezést, illetve a „rendőrségi nyelv” legkevesebb fordulatát használni – hozzátesszük: üzletszerű kéjelgést az követ el, aki rendszeres haszonszerzés érdekében közösül vagy fajtalankodik.
 
Az üzletszerű kéjelgés elősegítése akkor valósul meg, ha valaki egy helyet (lehet az épület vagy lakás) kéjelgés céljára valaki rendelkezésére bocsát, bordélyházat tart fenn, vezet, vagy annak működését anyagilag segíti, ha a bordélyházban 18 év alatti személy üzletszerű kéjelgést folytat, valamint ha valaki egy másik személyt üzletszerű kéjelgésre rábír.
 
Kitartottságról akkor beszélünk, ha valaki üzletszerű kéjelgést folytató személlyel (részben vagy egészben) kitartatja magát.
 
Kerítés bűncselekményét az követi el, aki haszonszerzés céljából közösülés vagy fajtalankodás céljára másnak megszerez valakit.
 
Következő táblázatunk a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményeket részletezi:
 
  2008 2009 2010 2011 2012
Visszaélés kábítószerrel
(Btk. 282.§)
113 121 177 217 126
Visszaélés kábítószerrel
(Btk. 282/A.§)
0 20 27 35 14
Visszaélés kábítószerrel
(Btk. 282/B.§)
1 3 7 12 15
Visszaélés kábítószerrel
(Btk. 282/C.§)
2 0 1 0 1
Visszaélés kábítószerrel összesen 116 144 212 264 156
 
Magyarázat:
 
282.§: kábítószer termesztése, előállítása, megszerzése, tartása, az országba történő behozatala, az országból történő kivitele, az ország területén történő átvitele.
 
282/A.§: kábítószer kínálása, átadása, forgalomba hozatala, kábítószerrel történő kereskedés.
 
282/B.§: az elkövető az a 18. életévét betöltött személy, aki 18. életévét be nem töltött személyt felhasználva kábítószert termeszt, előállít, megszerez, tart, az országba behoz, az országból kivisz, az ország területén történő átvisz.

282/C.§: az elkövető kábítószerfüggő, aki kábítószert termeszt, előállít, megszerez, tart, az országba behoz, az országból kivisz, az ország területén történő átvisz.
.