Schmitt Pál a szombathelyi megyeházán: a hatalmon kívüliek véleménye is számít

2012.03.09. 14:04

Az államfőt tüntetők kis csoportja fogadta.

Schmitt Pál megyeháza

Schmitt Pál köztársasági elnök szerint a hatalmon kívüliek véleményét sem szabad figyelmen kívül hagyni, ezért mindenkivel együtt kíván működni, aki a közjó szolgálatáért tesz. A köztársasági elnök ezt részben azzal összefüggésben mondta, hogy pénteken, országjárása tízedik állomását jelentő Szombathelyre érkezve tüntetők kis csoportja hangos sípszóval fogadta a megyeháza előtt.

Az államfő a szombathelyi és Vas megyei közgyűlés összevont, rendhagyó ülésén hangsúlyozta, valamennyi magyar köztársasági elnöke akar lenni, ezért - mint fogalmazott -, "ha az egyharmad fütyül, akkor arra én nem fütyülhetek".

Schmitt Pál megyeháza

Elmondása alapján hasonló tiltakozások alkalmával mindig felvetődik benne a kérdés, mit csinál rosszul köztársasági elnökként, az alaptörvény rendelkezéseit értelmezi-e rosszul, az alkotmányosság őreként követ-e el hibákat, vagy a hadsereg főparancsnoki teendőit látja-e el nem megfelelően. Schmitt Pál ugyancsak ehhez kötődően felidézte José Manuel Barrosoval folytatott keddi találkozóját, amelyen beszámolója szerint az Európai Bizottság elnöke azt mondta, "vigyázzatok a kétharmaddal, a kétharmad szokatlan Európában, tehát szokatlan megoldásokhoz, eredményekhez vezethet, a kétharmad legalább annyi felelősség, mint amennyi lehetőség!".

A köztársasági elnök megerősítette országjárásával azt szeretné elérni, hogy minden véleményt megismerjen, ezért Vas megyébe is "hallgatni, tanulni, töltekezni" érkezett. Schmitt Pál ezért kérte, beszédét ne a közgyűlés elején, hanem a helyi képviselők felszólalásai után, azokra reagálva mondhassa el.

Ezt követően Czeglédi Csaba, a szombathelyi MSZP-frakció vezetője a megyei önkormányzatok államosítását eredményező törvény aláírását kérte számon az államfőn, mondván a köztársasági elnök így a Vas megyeiek vagyonának elherdálásához járult hozzá. Schmitt Pál erre reagálva azt mondta, a megyei intézmények a tulajdonosi forma változása ellenére helyükön maradnak és tovább működnek, így az élők tovább élvezhetik azok szolgáltatásait.

Bana Tibor jobbikos helyi és országgyűlési képviselő felszólalásában azt mondta, számos olyan államfői kezdeményezés van, amelyekkel pártja egyetért, ilyennek nevezte például a magyar nyelv ápolását és a rendszeres testmozgás népszerűsítését is. Ugyanakkor szintén kifogásolta a megyei önkormányzati intézmények államosítását, továbbá a köztársasági elnök fellépését kérte a zsebszerződések és a Szentgotthárdot Szlovéniával összekötő, régóta tervezett út megépítésének ügyében. Az államfő válaszában emlékeztetett, Danilo Türk szlovén államfővel folytatott csütörtöki találkozóján szóba került a két országot összekötő, régóta tervezett út megépítése, amire reményei szerint hamarosan sor kerül.

Tüntetők

Az LMP-s Horváth Zoltán pártja népszavazási kezdeményezéséhez kért támogatást az államfőtől. Az ellenzéki politikus egy aláírásgyűjtőívet is átadott Schmitt Pálnak, arra kérve őt, hogy családját és barátait is nyerje meg ügyüknek. A köztársasági elnök válaszában elutasította a kérést, mondván minden párt kezdeményezésétől távol kell tartania magát, de emlékeztetett, amennyiben összegyűlik a megfelelő számú aláírás, akkor majd neki kell kiírnia a népszavazást.

Puskás Tivadar, Szombathely kereszténydemokrata polgármestere köszöntőjében kiemelte, a városvezetés azon dolgozik, hogy Szombathely "kiszámítható, biztonságos, élhető város" legyen. A kormánypárti politikus elemi érdeknek nevezte, hogy a kabinet ígéretei szerint 2015-ig megépüljön az M86-os gyorsforgalmi út. Ágh Péter fideszes országgyűlési képviselő felszólalásában a tüntetőkre utalva szomorúságának adott hangot, amiért páran "kisstílű politikai játszmákra" használják fel az államfő látogatását.

Schmitt Pált pénteken reggel összesen kilenc tüntető és néhány fővel több szimpatizáns fogadta a szombathelyi megyeháza épülete előtt. A demonstrálók - a támogatókhoz hasonlóan - nemzeti színű lobogót lengettek, továbbá egy Szolidaritás feliratú molinót is kifeszítettek. Tiltakozásuk során többször skandálták a "Mondjon le!" rigmust, hangos sípolásuk pedig a közgyűlés teljes ülése alatt beszűrődött a megyeháza épületébe.

Fotó: MTI/Alon.hu


Az ünnepi közgyűlés keretében a köztársasági elnök kitüntetéseket is átadott:

Kovács Ferenc, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke, dr. Puskás Tivadar, Szombathely Megyei Jogú Város Polgármestere és Harangozó Bertalan Vas Megyei Kormánymegbízott javaslatára

Magyarország Köztársasági Elnökének Érdemérme kitüntetésben részesült:

Prof. Dr. Gadányi Károly, a nyelvtudomány doktora, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja, egyetemi tanár, a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ elnök-rektorhelyettese

Prof. Dr. Gadányi Károly 38 éves felsőoktatási múlttal rendelkezik, ebből 7 évet külföldi egyetemeken is tanított, oktatott tárgyait a szlavisztika különféle területei adják. Számos tudományos testület tagja, a Savaria Egyetemi Központ elnök-rektorhelyetteseként széles körű tudományos együttműködést alakított ki külföldi egyetemek szláv tanszékeivel, szlavisztikai intézményeivel. Az ELTE BTK Doktori Iskolájának alapító tagja, hazai és külföldi egyetemek tudományos üléseinek rendszeres előadója és résztvevője.


Dr. Széll Kálmán PhD., sebész, aneszteziológus, a Markusovszky Kórház nyugalmazott osztályvezető főorvosa, címzetes egyetemi docens, emeritus professzor, író, közéleti személyiség

Orvosi pályája egészét a Markusovszky Kórházban töltötte, vasiak ezreit gyógyította eredményesen, emellett kiterjedt tudományos és kutató munkát is végzett. A keresztény erkölcsiség és hazaszeretet vezérelte közéleti munkájában, közírói munkásságát hézagpótló, forrás értékű helytörténeti írások és jeles személyiségek életútjának feldolgozása képezi, amelyért általános tisztelet és megbecsülés övezi. Azok az emberek a példaképei, akik a családjukon kívül a közt szolgálták, szűkebb környezetük és a haza haladását előmozdították.

Magyarország Köztársasági Elnökének Díszoklevele Éremmel elismerésben részesült:

Prof. Dr. Cholnoky Péter csecsemő- és gyermekgyógyász, genetikus, író, a klinikai orvostudományok kandidátusa, emeritus főiskolai tanár

A Markusovszky Kórház Csecsemő- és Gyermekosztályát 24 éven át vezette, sokat tett a csecsemőhalálozás csökkentése érdekében. Szakmai és elméleti felkészültsége, orvosi kultúrája, általános műveltsége kiemelkedő, 10 idegen nyelvet beszél. Számos szakmai publikációt, tudományos közleményt írt, továbbá orvosi és ápolói tankönyveket és ismeretterjesztő könyveket fordított. A gyermekek iránti szeretetét fémjelzi, hogy nemrég mesekönyvet jelentetett meg. Elkötelezett híve a kultúrának, alapító tagja a Szombathelyi Színházalapító Társaságnak.
Dr. Dénes Tibor, Sárvár város nyugalmazott polgármestere

1994-től 2010-ig a város polgármestereként fáradhatatlanul, folyamatosan és eredményesen tevékenykedett a városépítési és fejlesztési tervek megvalósításához elengedhetetlen korszerű infrastruktúra kiépítéséért, a település gazdasági fejlődésének előmozdításáért. Két évtizedes városvezetői munkájának köszönhetően Sárvár Vas megye egyik turizmusközpontja lett, a gyógyfürdő-fejlesztési, városközpont-alakítási és városszépítési célkitűzések megvalósítása mind-mind Dr. Dénes Tibor nevéhez fűződik. A város és annak lakossága érdekében kifejtett kiemelkedő tevékenységének elismerése, köszönete, ragaszkodása és tisztelete legméltóbb kifejezéseként megkapta a Sárvár Város Díszpolgára címet.

Szarka Zoltán olimpiai bajnok labdarúgó

A Haladás VSE hálóját 1961-től 19 évig, 244 I. osztályú bajnoki mérkőzésen védte, 15-szörös utánpótlás válogatott, az olimpiai válogatottban nyolcszor szerepelt. Az 1968-as mexikóvárosi ötkarikás játékokon a győztes magyar csapat tagja volt. Egyesületéhez, a zöld-fehér színekhez mindig hűséges maradt, 47 évesen fejezte be az aktív sportot, a Haladás VSE-nél a kapus-utánpótlás nevelésében ma is nélkülözhetetlen. Sportemberi életvitele és magatartása példaértékű minden fiatal sportoló számára.

Dr. Gyurácz Ferenc PhD., a Vasi Szemle igazgató főszerkesztője, etnográfus, magyar nyelv és irodalom középiskolai tanár, irodalomtudományból szerzett PhD tudományos fokozatot

1995-től az önálló költségvetési intézményként működő, a magyar vidék legrégebbi, országos rangú folyóiratát vezeti, amely fórumot nyújt miden olyan tudományos rangú írásnak, amely bármely tudományág területén Vas megyéhez vagy annak környezetéhez kapcsolódik. Teljesen pártpolitika-mentesen, de a megismerhető legteljesebb igazság és a magyar nemzet iránti feltétlen ragaszkodás szellemében végzi munkáját, amelynek köszönhetően a folyóirat olvasótábora az elmúlt években kibővült. Nevét sok rétű közéleti és sikeres könyvkiadói tevékenysége is fémjelzi.

Dr. Pintér Sándor Belügyminiszter Úr javaslata alapján a Köztársaság Elnökének Díszoklevele Éremmel kitüntetésben részesül:

Hajszán Zoltán rendőr főtörzsőrmester, a Szombathelyi Rendőrkapitányság Közrendvédelmi és Határrendészeti Osztály, Őr- és Járőrszolgálati alosztályának járőre

Dr. Lórántfy Mária, az Országos Mentőszolgálat Nyugat-dunántúli Regionális Mentőszolgálat megbízott orvos-igazgatója javaslatára Magyarország Köztársasági Elnökének Díszoklevele Éremmel kitüntetésben részesül

Unger Gábor, a Szombathelyi Mentőállomás garázsmestere

Unger Gábor mentőgépkocsi-vezető 1981 óta dolgozik a Mentőszolgálatnál, aki kivonuló szolgálatában 1998 óta eset- és rohamkocsin is dolgozik. Munkáját magas színvonalon, nagy elhivatottsággal végzi, kiemelkedő szerepe van a mentőellátás zökkenőmentes biztosításában. Szakmai munkája jobbítása érdekében folyamatosan részt vesz továbbképzéseken, számos szakmai egyesület tagja.
 

.