A híreket a Magyar Távirati Iroda (MTI) archívumából válogattuk.
1992. december 1.
Részekre bomlott a Vasi Távhőszolgáltató Vállalat
Hosszas egyeztetések és viták után december elsejétől Szombathelyen megszűnt az 1976-ban alakult Vas megyei Távhőszolgáltató Vállalat. Feladatait, mintegy 15 ezer lakás és 400-500 intézmény hőellátását ezután Szombathelyen és Kőszegen a két önkormányzat által közösen létrehozott távhőszolgáltató kft. látja el, míg Körmend, Szentgotthárd és Vasvár együtt alakított Régió Hő Kft. néven vállalkozást a fűtés és melegvízellátásra. Celldömölk és Sárvár külön-külön működtetett cég mellett döntött. A korábban egységes vállalat vagyonát - egy milliárd kétszázmillió forintot - a vagyonátadó bizottság döntése alapján osztották fel a városok fűtőművei között. 400 millió forint értékű, úgynevezett osztatlan vagyontömeg azonban közös tulajdonban maradt, hiszen vannak eszközök, amelyeket nem lehet feldarabolni. Ezek használata továbbra is a közös lesz. A megszűnt vállalat dolgozói általában az immár önkormányzati hőszolgáltató cégeknél tevékenykednek, de mintegy 50 alkalmazottól meg kellett válniuk Szombathelyen.

1992. december 1.
Főiskolások demonstrációja Szombathelyen
Az 1800 hallgató közül mintegy 900-an értettek egyet kedden Szombathelyen a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán a tandíjrendszerrel szemben kezdeményezett megmozdulással. A diákok a főiskola dísztermében meghallgatták Major Gábor matematika-szociológia szakos hallgatót, aki az OFÉSZ országos választmánya tagjaként kifejtette, hogy nem utasítják el a tandíj bevezetésének rendszerét, csak feltételekhez kötik: először is alkossák meg a felsőoktatási törvényt, ami alapfeltétele az intézményi reformnak. Legyen lehetősége a családnak hosszú távú kamatmentes hitelfelvételre, adjon kompenzációt a kormányzat, s az ösztöndíjak értékállóak legyenek. Ne a költségvetés hézagait tömjék be a tandíjjal, az maradjon az érintett intézménynél, felhasználásába szólhassanak bele a hallgatók. Ne kelljen előre félévre befizetni a tandíjat, hanem csak havonta, s bevezetése felmenő rendszerű legyen.
1992. december 4.
Elutasító ítélet kamatadó próbaperben
Elutasító ítéletet hozott pénteken a Szombathelyi Városi Bíróság egy a kamatadó fizetésének csökkentése iránt benyújtott kereset ügyében. A felperes, Takács Béla, a fél évvel ezelőtt indított perben előadta, hogy családi ház építése miatt felvett mintegy félmillió forint kölcsöneire az OTP egyoldalúan megváltoztatta a kamatfeltételeket, s ezért kéri visszaállítani az eredeti törlesztési összegeket. Öt év elmúltával ugyanis - mondotta -mintegy négyszeresét törleszti a korábbiaknak. Négytagú családjának nettó jövedelme egyébként mindössze 32 ezer forintra rúg, s két gyermeket továbbtaníttatnak. A bíróság döntésének indoklásául dr Hoós Tibor tanácsvezető bíró elmondta, hogy a felperes köcsönfelvételének időpontjában - 5 évvel ezelőtt is - hasonlóan arányultak a család befolyó pénzviszonyai a kiadásokhoz, mint ma. Ezért lényeges érdeksérelem a felperest nem érte, Takács Béla szerint viszont a magas infláció lényegesen nehezítette a család életkörülményeit. Vas megyében egyébként mintegy 50 ilyen ügyben folyik eljárás, s két esetben hozott a Sárvári Városi Bíróság olyan döntést, hogy mérsékli a törlesztőkamatokat. Sem ezek az ítéletek, sem a szombathelyi döntés nem jogerős.
1992. december 11
Pénzhamisítót vettek őrizetbe Szombathelyen
Pénzhamisítót vett őrizetbe a rendőrség Szombathelyen. Mint pénteken közölték: a nyomozás eddigi adatai szerint a 23 éves Lippai Zsolt Attila - egy kft dolgozója - kihallgatásakor elismerte, hogy hamis ezerforintos bankjegyeket készített. A szombathelyi fiatalember lakásán tartott házkutatás alkalmával 7 hamis ezerforintos és tizenegy hamis 100 forintos, eltérő színű bankjegyet találtak a rendőrök, s egyik szomszédjánál is lefoglaltak egy hamis ezrest. A papírpénzeket a pénzhamisítás bűntettével vádolt Lippai fénymásológépen állította elő.
1992. december 13
Rendészeti fakultáció egy szombathelyi középiskolában
Rendészeti fakultációjú osztályt indítanak a következő tanévtől Szombathelyen, a Savaria Szakközépiskolában. Az intézmény és a megyei rendőr-főkapitányság megállapodása szerint olyan tanulók jelentkezésére számítanak, akiket érdekel a rendőrök munkája, s tanulmányaik befejeztével szívesen dolgoznának ezen a pályán. Az új képzési formában a diákok közrendvédelmi, közlekedési, bűnmegelőzési, bűnüldözési és igazgatásrendészeti ismereteket is szerezzenek, megalapozva a későbbi szakirányú és jogi ismeretek elsajátítását. E tantárgyak oktatói gyakorló rendőrtisztek lesznek. A négy év alatt a diákok önvédelmi és lőkiképzésben részesülnek, jogosítványt szereznek, s német, angol vagy orosz nyelvből kell középfokú nyelvvizsgát tenniük. Az osztályban tanulók kollégiumban lakhatnak, a rendőrség
1992. december 14.
Mumufikálódott alkar a szombathelyi aluljáróban
Mumufikálódott emberi alkart pillantott meg vasárnap este egy járókelő Szombathelyen a vásárcsarnok és a Borostyánkő Áruház közötti aluljáróban, a város egyik legforgalmasabb helyén. A rendőrség első vizsgálatai szerint a testrész valószínűleg a közeli temetőből származik, a sírfeltárásokkal hozták felszínre.
1992. december 18.
Új igazgató a Szombathelyi Szimfónikusok élén
Hajdók Judit budapesti orgonaművészt nevezte ki a Vas megyei Közgyűlés a Szombathelyi Szimfonikus Zenekar igazgatójává. Hajdók Judit a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola elvégzése után Weimarban, majd a brüsszeli Királyi Zeneakadémián volt ösztöndíjas. Az elmúlt öt évben Zalaegerszegen a városi zenekar orgonistájaként tevékenykedett.
1992. december 23.
Megjutalmazták a római kori aranylelet megtalálóit
300-300 ezer forint pénzjutalmat adtak át szerdán Szombathelyen annak a két fiatalembernek, akik megtalálták és beszolgáltatták Pannónia eddig fellelt legnagyobb aranykincsét. A 38 darabos aranyéremleletet még a kora nyáron kertészeti munkálatok közben találta Szombathely külterületén, a Perint patak
mentén a helyi Prenor Kertészeti és Parképítő Vállalat két dolgozója. A Néró császár pénzreformja előtti időkből származó, egyenként 7-7,5 grammos aranyérmék fényes állapotban kerültek elő a földből, egy I. századi cserépedény tartalmaként. A kincset Savaria alapítása körüli időben, tehát időszámításunk kezdete utáni évtizedekben rejthették el. Az éremlelet szakértők becslése szerint mintegy 266 ezer német márkát ér. A szinte egyedülálló lelet beszolgáltatásáért a szaktárca, a Magyar Nemzeti Múzeum és a Vas megyei Közgyűlés döntésének megfelelően jutalmazták meg a két, magát megnevezni nem kívánó megtalálót, akiket a jogszabályok szerint találói díj illet meg. A takarékbetétkönyvek ünnepélyes átadásakor dr. Pusztai Gyula, a Vas megyei Közgyűlés elnöke kiemelte azt a becsületes állampolgári magatartást, amivel a megtalálók hozzájárultak e nemzeti közkincs megóvásához, a Savaria Múzeum gyűjteményének gyarapításához. Tettüket elismerendő mindketten két évre ingyenes állandó belépőt kaptak az ország összes múzeumába. A karácsony előtti örömben azonban üröm is vegyült, mivel a találói díj is adóköteles.