25. születésnapját ünnepli a Szökős Néptáncegyüttes (MMIK, 2013. április 6.)

2013.04.03. 18:21

A szombathelyi Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ Szökős Néptáncegyüttese (NYME SEK Szökős Néptáncegyüttes) fennállásának 25 éves jubileuma alkalmából ünnepi műsort ad

2013. április 6-án (szombaton) 18 óra kezdettel az MMIK-ban!

Kétrészes esttel jubilál a Szökős Néptáncegyüttes

Idén ünnepli megalakulásának huszonötödik jubileumát a szombathelyi Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ Szökős Néptáncegyüttese. Ez alkalomból április 6-án a táncosok fiatal és „öreg” nemzedéke kétrészes műsort ad a szombathelyi MMIK-ban, megelevenítve az utóbbi évek és a korábbi évtizedek legsikeresebb produkcióit.

A 25 év azzal kezdődött, amikor Besenyő Tibor és Gerlecz László (aranysarkantyús táncos, a Népművészet Ifjú Mestere) az 1987/88-as tanévben, Kőszegen táncegyüttest alapított, amely néhány év múltán Szombathelyre „költözve” a megye meghatározó népművészeti műhelyévé vált. Az egykori HEMO-ban, majd a Berzsenyi Dániel Főiskolán, s ma már a Savaria Egyetemi Központban működő együttes legjelentősebb szakmai sikereit a körmendi Lajtha László Koreográfiai Versenyeken és a Balatonföldvári Néptáncfesztiválokon érte el, s a táncosok emellett külföldi meghívásoknak is eleget tettek, megismertetve a magyar folklór gazdagságát Európa tíz országának közönségével.

Az önálló esttel való előrukkolást azonban nem csupán a negyedszázados fordulópont teszi időszerűvé. A Szökős ugyanis a közelmúltban igen aktívan vette ki a részét a régió néptáncos életéből – Gaspari Gábor együttesvezető és Molnár Péter művészeti vezető (örökös aranysarkantyús, a Népművészet Ifjú Mestere) több hazai és külföldi fesztiválról is díjakkal hozta haza a táncosokat. Így az együttes számára az emlékezés mellett a számadásra is alkalmat kínál a jubileum. Az első műsorrészt ennek jegyében a jelenlegi tánckar prezentálja, összegezve az elmúlt években elvégzett hagyományápoló és feldolgozó munka eredményeit. A Mezőföld, Nógrád, Bodrogköz, Szilágyság és a Küküllő-vidék tánchagyományait felvonultató folklórműsorban dramatikus és táncszínházi megoldások is helyet kapnak. A közönség tanúja lehet a szerelmi mágia bevetése mellett az alaposan megleckéztetett kajtár pap történetének, s a Tóték örkényi humort idéző táncos adaptációjának is.

A fiatal generáció mellett a „veteránok” is gőzerővel készülnek a jubileumra. A második műsorrész az ő színpadra lépésükkel számos különlegességet ígér. Előadják az egykor a budapesti Néptáncantológiát is megjárt mezőmadarasi táncukat, s megelevenednek a régi Szökős-tagok „legkedvesebb mezőségi táncai” is, melyeket Gerlecz László egykori együttesvezető saját erdélyi gyűjtései nyomán állított színpadra. Szintén a második műsorrészben, kedves meglepetésként készül mosolyt csalni a közönség arcára a „Ki fia-borja?” című összeállítás, mely a múlt mellett a jövőképet is felvillantja a közönség előtt. Természetesen a szűkebb haza, Vas megye táncai sem maradhatnak ki az műsorból, több generáció szólótáncosainak közös előadásában.

A tánchoz való muzsikát az előadáson a Szökős egykori állandó kísérőzenekara, a Jurta szolgáltatja, Horváth Attila vezetésével. A banda a műsort követő, hajnalig tartó mulatságban is igyekszik majd mindent megtenni a kitűnő hangulatért.

Az est ünnepélyességét emeli Hende Csaba honvédelmi miniszter és országgyűlési képviselő, valamint Prof. Dr. Faragó Sándor NyME-rektor védnöki szerepvállalása, akik a műsoron köszöntik a huszonöt éves együttest.

Az érdeklődő közönség a jegyek felől tudakozódhat az MMIK-ban.

.