68 éve bombázták le Szombathelyt

2013.03.04. 22:20

A borzalmak átélőire és halottaira emlékezett a város.

Szombathely bombázása

A 2. világháborús Szombathely gyásznapja március 4. A borzalmak átélőire és halottaira emlékezett a város az Assisi Szent Ferenc kollégiumnál és a Berzsenyi téri emlékműnél.

1945 óta Szombathely város gyásznapja március 4. Ekkor az angolszász haderő bombázó gépei öt hullámban hajtottak végre szőnyegbombázást. Ezen a napon az áldozatokra emlékezett a város tárogatójátékkal, dallal, beszédekkel és részletekkel az akkori emlékiratokból.

Szombathely bombázása


„Mindenki azt mutatja, hol van a jobb óvóhely. Az emeletes házak alatt biztosabb az ember élete, hiszen a bomba nem a földszinten robban, s így nem robbantja szét az óvóhelyet…most a Ferences rendház hétszáz éves pincéjébe megyünk riadó esetén… ott megfér a szegény a gazdag mellett. A közös halálfélelem eltünteti a társadalmi különbségeket.” (Részlet Horváth József szombathelyi mérlegkészítő iparos naplójából)

Szombathely bombázása


A megemlékezés és a koszorúzás is a Ferences templom mellett, az Assisi Szent Ferenc Kollégiumnál kezdődött. Ökumenikus szertartással folytatódott a program, ahol három felekezet képviselői tartották meg ünnepi beszédüket.

Szombathely bombázása


Tiszteletét tette az áldozatok emléke előtt: Molnár Miklós alpolgármester, Dr. Prugberger Emil önkormányzati képviselő. Rácz Piusz a katolikus, Jakab Bálint a református és Papp Judit az evangélikus egyház képviseletében. A Vas Megyei Kormányhivatal képviseletében Popovicsné Dr. Tisza Edit igazgató. A Vas Megyei Önkormányzat képviseletében Dr. Kun László főjegyző, és Kerekes Ferenc tanácsnok. Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata képviseletében Dr. Takátsné dr. Tenki Mária tanácsnokasszony, és Gaál Róbert jegyző helyezett el koszorút, illetve mécsest az emlékfal előtt.

Szombathely bombázása


A koszorúzás és a mécses gyújtás után közös séta kezdődött a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ Berzsenyi téri épületéhez. Itt Orosz Róbert a Weöres Sándor Színház színművésze szavalta Radnóti Miklós: Nem tudhatom című versét. Ezután Takátsné Tenki Mária tanácsnokasszony mondott ünnepi beszédet.

Takátsné Tenki Mária

 


„Felbúgó szirénák … egyre erősödő repülőgépzúgás … riadt, menekülő lakosok … süvítő bombák, robbanások … leomló házfalak, romok.” Ma már kevesen gondolnak arra, hogy a háborús filmekből mindenki számára jól ismert képsorok Szombathely idősebb polgárai számára nem csak „vizuális élmény”, hanem a félelmetes valóság volt. Szombathely bombázása - Mi történt 1945. március 4-én?

***

Kosztolánczy Tibor – bár nem történész – kutatója és jó ismerője a szombathelyi bombázások történetének, sőt a második világháború légicsatáinak, repülőgépeinek, bombáinak, és légierejének.  A mérnök úr megosztotta velünk személyes élményeit is: 11 évesen volt szemtanúja Szombathely bombázásának.  Szombathely bombázása 1944-45: élménybeszámoló légifotókkal

 

.