Szingliadó - nincs, de mégis van

2016.03.26. 13:58

A közteherviseléshez lényegesen nagyobb arányban járulnak hozzá azok, akiknek nincs gyermekük.

Néhány kivételtől eltekintve a világon mindenhol - Magyarországon is - arányaiban nagyobb közteher rakódik a gyereket vagy gyerekeket nem nevelők bérére, mint a gyerekesekére - emlékeztet írásában az Alapblog

A cikk szerzője a körülbelül két hónappal ezelőtt felbukkant, majd hatalmas felzúdulást kiváltott szingliadó ötletének kapcsán mutatja ezt be.

Elsőként az OECD-tagországokban létező nettó adóterhet hasonlítja össze. Ez - emlékeztet - korántsem a teljes jövedelmet terhelő tétel, de a jelenség "illusztrálására így is kiváló".

A kék oszlop a gyermektelen, a szürke a kétgyermekesek adóterhe.

Az ábráról leolvasható, hogy

  • Magyarországon az egyedülálló adózók terhe 35 százalék, ami kiemelkedően magas,
  • a kétgyerekes családoké pedig 16 százalék,

ami szinte a 15 százalékos OECD-átlaggal egyenlő. (Az OECD által nem vizsgált kategória, a három- vagy többgyerekes családok esetén pedig lényegesen átlag alatti.)

És itt van például az oktatásra fordított költség. A magyar költségvetés gyerekenként évente 4 ezer 371 dollárt (1,2 millió forintot) költ alap oktatásra és 8 ezer 876 dollárt (2,5 millió forintot) felsőoktatásra. Ezt a költséget arányaiban nagyobb részt a „szinglik” állják, miközben teljes egészében a gyerekesek élvezik. Csakúgy, mint a gyerekek és az anyák egészségügyi ellátását vagy utazását.

"Ahhoz, hogy körülöttünk fennmaradjon egy működő társadalom, szükség van az <<utánpótlásra>>, azokra, akik dolgoznak, nyugdíjjárulékot fizetnek, adót termelnek akkor is, amikor a mi generációnk már visszavonulna. A gyereket nevelőket e fenntartható társadalomhoz való hozzájárulásukért kompenzálja az állam a gyerekneveléssel járó addicionális anyagi terheik enyhítésével" - magyarázza a cikk szerzője.

Ábra: oecd.org / Alapblog

.