Adócsalás és kábítószeres visszaélés miatt ítéltek börtönre zalai vállalkozókat

2012.05.11. 21:28

Első fokon, nem jogerősen nyolc év börtönbüntetésre ítélt a Zalaegerszegi Törvényszék pénteken egy férfit, aki nyolc társával több mint félmilliárd forint általános forgalmi adót (áfa) csalt el cégek láncolatán keresztül, és kábítószer készítéséhez való alapanyagot is csempészett Törökországból.

Horváth László 2005-ben és 2006-ban több céget is alapított társai bevonásával Magyarországon és Szlovákiában, hogy a Romániából importált műanyag granulátumok hazai értékesítésénél elkerüljék az áfafizetést.

A határon túl vásárolt árut Magyarországon vámkezeltették úgy, mintha azt az Európai Unió más tagállamában értékesítenék, majd saját szlovákiai cégeiken keresztül, az eredeti importáló vállalkozásuknak adták el azt újból, de csak papíron.
A láncolattal a hatóságok előtt azt a látszatot akarták kelteni, hogy a granulátumot külföldön továbbértékesítették. Ezt azzal is próbálták bizonyítani, hogy szlovákiai bankszámlákra fizettek be nagyobb összegeket vételárként, majd a pénzt visszautalták magyarországi cégeiknek.

A vádlottak egy része abban is közreműködött, hogy cégeik Törökországban - az ott kisebb mennyiségben legálisan beszerezhető - efedrint vásároltak, és a szert textilszállítmány közé rejtve csempészték Magyarországra. Az illegális testépítő szerekhez és szintetikus kábítószer előállításához használatos készítményt szlovák kapcsolataik révén értékesítették.

Az egyik szállítmányból 2006-ban 30 kilogrammnyi heroin került elő, ezért a hatóságok többeket is előzetes letartóztatásba helyeztek. A gyanúsítottak 2007 elején azonban szabadlábra kerültek, mert nem sikerült bebizonyítani, hogy közük volt a heroinhoz.

Horváth László a társaival ezek után fiktív személyeket is felhasználva alapított újabb cégeket, hogy a korábbihoz hasonló módszerrel, de Románia uniós csatlakozása miatt már szerbek közreműködésével értékesítsenek műanyag granulátumot. Az áfacsalásban szereplő újabb vállalkozásokat 2008-ban valótlan címek és szintén nem létező személyek felhasználásával "fantomizálták".

Horváth Lászlót 8 év börtönbüntetésre ítélte a zalai bíróság, a félmilliárd forintot meghaladó összegű adócsalásban, köz- és magánokirat-hamisításban, továbbá kábítószer előállításához használt anyaggal való visszaélésben találta bűnösnek a vállalkozót. A másodrendű Szakács Tibort hat és fél év, a harmadrendű Tóth Ferencet három év börtönre ítélték.

Az eljárás első két vádlottját az ítélethirdetést követően a bíróság előzetes letartóztatásba is helyezte.

További vádlott-társaik - köztük a törökországi ügyletekben közreműködő asszony és a cégek könyvelője - egy és négy év közötti börtönbüntetést kaptak, néhányuk esetében felfüggesztett végrehajtással. Az első és másodrendű vádlottat, valamint a nyolcadrendű Rózsa Andrást együttesen több mint félmilliárd forint vagyonelkobzással is sújtották.

A tárgyalás végén az ügyész három nap gondolkodási időt kért, így a vádlottak ítélete egyelőre nem jogerős.
 

.