Borkóstolót szervezett a diákoknak egy általános iskola.
Néhány napja jelent meg a Dunántúli Naplóban egy olvasói levél, amelynek szerzője nehezményezi, hogy unokáját egy pécsi általános iskola szervezett keretek között vitte volna el egy borkóstolásra.
A bama.hu cikke szerint a nagyszülő értetlenkedésének adott hangot: véleménye szerint ez az akció csak látszólag mutatja be a „kulturált borfogyasztást”, valójában inkább áttételesen a borozást, s így az alkoholfogyasztást népszerűsíti a fiatalok körében.
Az említett levél:
Volt egyszer egy család. A nagyszülők vasárnap vendégül látják ebédre a fiatalokat. A pörkölt mellé kerül egy kis jóféle villányi vörös is a felnőttek poharába. A tizennégy éves unoka is tartja a poharát. A nagyszülő mosolyog a viccen, amikor kiderül, az unoka komolyan gondolta. Mert a nyolcadikos gyermek őszi osztálykirándulásra Villányba utazna, ahol borkóstolón is részt vesz. A nagyszülő elkerekedett szemekkel néz gyermekére: ezt most komoly? A szülőt zavarba hozza a kérdés, ugyanis tényleg komoly. A szülőkkel aláírattak egy nyilatkozatot az iskolában, hogy engedélyezik a kiskorúnak alkohol kóstolását. – Te ezt helyesled, és aláírtad a papírt? – értetlenkedik a nagyszülő. – Nem helyeslem, de nem akarom a gyereket olyan helyzetbe hozni, hogy mindenki kóstolhat, csak ő nem. És nyilván csak minimális mennyiségről van szó, így igen, aláírtam. – A nagyszülő továbbra se tölt a serdülőnek, és továbbra sem érti a helyzetet. Elkönyveli magát egy avítt vénembernek, aki már nem érti ezt a modern világot.
Amikor holtrészeg tinédzsereket szállítanak kórházba, kiskorúak kapnak súlyos alkoholmérgezést, akkor az ember elgondolkozik rajta, hogy ez milyen példa, és kinek juthatott eszébe ilyen program? Egy borászatnak? Az iskolának? A kulturált borfogyasztást is tanulni kell, de én úgy gondolom, nem az általános iskolában, hanem majd esetleg a gimnázium utolsó évében. Az olyan tiniknek, akiknek már a középiskolában az a hétvégi program, hogy leisszák magukat a sárga földig, a szórakozási szokásait nem fogja megváltoztatni egy villányi borkóstoló. Viszont azoknak a 14–15 éves gyerekeknek, akiknek eddig eszükbe sem jutott, hogy alkoholt fogyaszthatnának, esetleg olyan üzenetet hordoz egy ilyen osztálykirándulás, hogy neki ezt szabad. Hiszen az iskolával „borozni” is mekkora buli volt... A történet úgy végződött, hogy végül akadt szülő, aki megvétózta a borkóstolót. Így az elmarad. Szerencsére!
Egy kulturált borfogyasztó, de a modern világot nem értő nagyszülő
Szerintem is veszélyes egy ilyen akció – mondta el a lapnak Szemelyácz János pécsi addiktológus, az INDIT Közalapítvány szakmai vezetője. – Az alkohol ugyanis pontosan olyan pszichoaktív szer, mint a marihuána, a Xanax, a heroin, azaz rá lehet szokni. A fiatalok ráadásul ebben a szituációban azt érzik, hogy a borfogyasztással semmi probléma nincsen, mivel iskolai keretek között fogyasztanak – magyarul nemhogy legálisan, de egyenesen bátorítva isznak. Összességében 14 éves kor alatti gyerekeket borkóstolásra vinni eléggé szélsőséges ötletnek tűnik nekem.
Szemelyácz János hozzátette, hogy a fiatalok nagyon korán találkoznak az alkohollal, talán éppen a borral – ám ezen „találkozások” azért még mindig a tiltott kategóriába esnek.
– Azt hiszem, Krúdy Gyulának tulajdonítják azt a mondást, hogy a fiúból akkor lesz férfi, amikor megszereti a száraz fehérbort – mondta az addiktológus. – Úgy gondolom, hogy ennek semmiképpen sem az általános iskolában kell bekövetkeznie.