Főleg éjszaka vagyunk veszélyben. Ez a készülék életet menthet

2016.11.26. 10:35

A lakásokban előforduló tűzesetek megelőzését szolgálják azok a füstérzékelők, amelyeket a mennyezeten elhelyezve hangjelzéssel riasztanak, ha tűz keletkezik otthonunkban.

Sokan nem tudják, hogy nem csak a tűz a gyilkos tényező, hanem a tűz során keletkező füst és a különböző mérgező gázok.

A halálos kimenetelű tüzek legtöbbször éjszaka következnek be. Tévhit, hogy ilyenkor is felriadunk a tűz első jeleire, ez sajnos nem minden esetben van így.

Az otthoni riasztók optikai elven működő füstérzékelővel vannak ellátva. Ez azt jelenti, hogy a riasztó érzékelni tud egy esetleges tűzből származó füstöt a levegőben. Nem tud érzékelni se meleget, se gázt vagy közvetlenül tüzet.

Ha a füstérzékelőt megfelelően szerelték fel és karbantartják, akkor veszély esetén időben fog jelezni. Tűz esetén másodperceket nyerhetünk vele, aminek köszönhetően időben el tudjuk hagyni a házat és hívni tudjuk a tűzoltókat.

Hova érdemes felszerelni

Amennyiben a teljes lakás védelmét szeretnénk, akkor minden helyiségben, ahol fűtő, sütő vagy főző, illetve elektromos berendezés található. Amennyiben többszintes épületben lakunk, akkor minden szinten legalább egy érzékelő szükséges a minimális védelem ellátásához. A mennyezet sarkától több mint 50 cm távolságra kell elhelyezni.

Hova nem érdemes felszerelni

Olyan helyiségben ahol a hőmérséklet 4 °C alá, illetve 40°C fölé emelkedhet. Közvetlen ajtó és ablak mellé, radiátor vagy ventilátor közelébe. Közvetlen a gáztűzhely vagy villanytűzhely fölé (a sütésnél, főzésnél keletkező gőzök is működésbe hozhatják).

A füstérzékelő nem működik, ha letakarjuk, lefestjük. Ha lemerül az áramforrás (9V elem) hangjelzést ad. A riasztót füstérzékelésre tervezték. Nem tudja a tüzet megakadályozni.

Forrás: Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

.