Európai Filmdíjért versenyez a Kék Pelikan

MTI

2024.08.21. 22:28

A rendszerváltás utáni időszak megidézését olyan ismert magyar kultzenekarok biztosítják, mint a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma.

Az Európai Filmakadémia az elmúlt időszak legjobb alkotásai közé választotta Csáki László animációs filmjét, a Kék Pelikant, amely ennek alapján jelölhető az Európai Filmdíjra dokumentumfilm kategóriában.

A Kék Pelikan valós eseményeket feldolgozó humoros, nosztalgikus történet a szabadságról és három jó barátról, akik az 1990-es években nemzetközi vonatjegyeket hamisítottak. A Filmintézet támogatásával készült alkotást már több mint húszezren látták moziban, és továbbra is megtalálható a magyar filmszínházak, kertmozik és szabadtéri vetítőhelyek műsorán - közölte a Nemzeti Filmintézet (NFI) az MTI-vel.
Az Európai Filmakadémia a kontinens filmművészetének meghatározó alkotásait díjazza, minden páratlan évben Berlinben, minden második évben pedig egy-egy európai városban adják át ünnepélyes keretek között a nagy presztízsű Európai Filmdíjakat. A most közzétett válogatásból az akadémiai tagok szavazzák meg az Európai Filmdíj jelöltjeit. A 37. alkalommal megrendezett díjátadó gálát a svájci Lucernben tartják december 7-én.

Az animációs technikával készült első egész estés magyar dokumentumfilm, az 1990-es évek vonatjegyhamisítási botrányát szórakoztató formában, rendszerkritikus módon dolgozza fel. A korabeli magyar slágerekkel teli alkotásban a valós, és saját hangjukon megszólaló szereplők mellett Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit is hallhatók.

A rendszerváltás utáni időszak megidézését olyan ismert magyar kultzenekarok biztosítják, mint a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma.

Csáki László, a Magyar Filmszemlén és a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon többször díjazott, Balázs Béla-díjas író-rendező éveken át készített interjúkat azokkal az érintettekkel, akiknek az életére sorsfordító hatást gyakoroltak azok a nemzetközi utazások, amelyeket a kék Pelikan indigóval hamisított vonatjegyekkel tettek meg.

A film producere Felszeghy Ádám és Kázmér Miklós, az operatőr Horváth Árpád, a vágó Szabó Dániel, a zeneszerző Tövisházi Ambrus és Preiszner Miklós. Az alkotás a Filmintézet támogatásával az Umbrella Entertainment gyártásában készült Temple Réka szakmai támogatásával a Cinemon Entertainment koprodukciójában. A film forgalmazója a JUNO11 Distribution.

.