Az idén ekkor kezdődik a nyári időszámítás.
A nyári időszámítás - az Európai Unió gyakorlatához igazodva - minden évben március utolsó vasárnapján kezdődik és október utolsó vasárnapjáig tart.
Az idei nyári időszámítás kezdete:
2025. március 30-án vasárnap hajnali 2 óráról 3-ra állítjuk át az óráinkat.
Az idei téli óraátállításkor pedig október 29-én vasárnap hajnali 3 órakor kell visszaállítani az órát 2 órára.
A több évtizede bevezetett gyakorlattal hazánk egy napi átlagos villamosenergia-fogyasztását spórolhatjuk meg évente.
Az Európai Unióban egységesen alkalmazott nyári időszámítás lényege, hogy a szokásos ébrenléti idő minél inkább egybeessen a természetes világosság idejével, azaz reggel 7 és este 10 óra között a lehető legkevesebbet kelljen használni a világítást.
Az energiatakarékos fényforrások elterjedésével ugyan csökken az egyes eszközök fogyasztása, azonban számuk növekszik, így a megspórolt energia mértéke állandónak mondható.
A megtakarítás jellemzően a háztartásokban, az építkezéseken, a hosszan nyitva tartó intézményekben és szolgáltatóknál, valamint a középületek díszkivilágítása kapcsán keletkezik.
Az októberi visszaállítás - mivel az év ezen időszakában már korán sötétedik - nem okoz többletfogyasztást.
Az Európai Unió először 1980-ban hozta összhangba a nyári időszámítást annak érdekében, hogy az egységes piacon az addigi gyakorlattal ellentétben egyszerre történjen az óraátállítás. A jelenleg érvényben lévő irányelv szerint az uniós tagállamoknak március utolsó vasárnapján kell váltani nyári időszámításra, és október utolsó vasárnapján a télire.