A locsolás az emberiséggel csaknem egyidős termékenységkultusszal van kapcsolatban, ugyanakkor a vízzel való meghintés utal a keresztség jelére és tartalmára is.
A húsvéti locsolás szokásának gyökerei a kereszténység előtti, ősi tavaszi rituálékig nyúlnak vissza. A víz minden kultúrában az élet, a tisztulás és a termékenység szimbóluma volt, amelyet a tavasz beköszöntével kapcsolatban használtak.
A pogány hagyományok szerint a víz beáztatása vagy locsolása elősegítette a termőföldek termékenységét, valamint az egészséget és erőt hozott az embereknek. Amikor a kereszténység elterjedt, ezeket a szokásokat beolvasztották a húsvét ünnepébe, így a locsolás is spirituális jelentést kapott: a lélek megújulását és a feltámadás örömét szimbolizálta.
A locsolkodás magyar húsvéti hagyomány is. E szokás szerint húsvéthétfőn hajnaltól kezdve a fiúk vízzel, újabban csak illatos kölnivel locsolják meg az ismerős lányokat.
A városokban, illetve napjainkban a finomabb formája az elterjedt, amikor illatos parfümféleséggel, locsolóvers elmondásával kell kiérdemelni a jutalmul kapott festett piros tojást.
A szokás arra a legendára is visszavezethető, amely szerint locsolással akarták elhallgattatni a Jézus feltámadását hirdető jeruzsálemi asszonyokat, illetve vízzel öntötték le a Jézus sírját őrző katonák a feltámadás hírét vivő asszonyokat. A locsolkodásért cserébe hímes, de legalábbis festett tojás jár a fiúknak.
Napjainkban a húsvéti locsolás inkább játékos és szimbolikus jellegű, különösen városi környezetben. A gyerekek gyakran kis locsolóedényekkel vagy spray-kkel készülnek, és a családi összejöveteleken örömöt szereznek a könnyed vízpermetezéssel.
A hagyományt sok helyütt összekapcsolják a kreativitással: a festett tojások mellett csokoládé vagy apró ajándékok is gyakori jutalmak. Bár a vallási háttér egyesek számára kevésbé hangsúlyos, a locsolás ma is a tavasz és az újjászületés ünneplésének része, amely összeköti a múltat a jelennel, és színesítő eleme a magyar húsvéti hagyományoknak.
A piros tojás eredete
Sok változata és technikája létezik mind a tojáshímzésnek, mind a festésnek.
Egy legenda szerint mikor Krisztus a keresztfán függött, előtte egy asszony egy nagy kosár tojással állt meg imádkozni, és Krisztus vére rácseppent a tojásokra. Ezért szokás a húsvéti tojást pirosra festeni.
A vallásos magyarázaton túl a piros szín nemcsak a vért, az életet, hanem a szerelmet is jelképezi, és ezért a piros tojás szerelmi ajándék, szerelmi szimbólum is lehet húsvétkor.