A Magyar Nemzeti Bank 20 000 forint névértékű ezüst és 3 000 forint értékű színesfém emlékérmét jelentet meg a HUNOR-program elismeréseként. Az érmék a magyar űrhajózás új korszakát ünneplik, és a két kutatóűrhajós, Kapu Tibor és Cserényi Gyula portréját is tartalmazzák.
HUNOR-emlékérmét bocsát ki a jegybank
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) bejelentette, hogy 2025 őszén kétféle emlékérmét ad ki a HUNOR-program tiszteletére. A kibocsátás célja, hogy méltó módon emlékezzen meg a magyar űrkutatás legújabb mérföldkövéről, az Axiom-4 küldetésben való részvételről.
A limitált példányszámú emlékérmék:
20 000 forint névértékű ezüst változat,
3 000 forint névértékű színesfém változat,
melyekből egyenként 4000 darab kerül forgalomba.
Tisztelgés a magyar űrhajózás előtt
A HUNOR-program az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan 1980-as küldetése után 45 évvel ismét reflektorfénybe helyezi Magyarország szerepét a világűrben. A program 2021-ben elfogadott nemzeti űrstratégia eredményeként jött létre, és célja egy magyar kutatóűrhajós világűrbe juttatása.
Az Axiom-4 misszió június 25-én indult, két magyar kutatóűrhajóssal: Kapu Tiborral és Cserényi Gyulával.
Érmeképekkel a tudomány népszerűsítéséért
Az új emlékérmék nem csupán numizmatikai különlegességek, hanem ismeretterjesztő célt is szolgálnak. Bár törvényes fizetőeszközök, mindennapi használatuk nem javasolt – gyűjtői értékük megőrzése érdekében.
Az érmeképeken:
az előoldal a Föld és az űr határát, valamint a Csodaszarvas csillagképet jeleníti meg, a HUNOR-jelvény szimbolikájára utalva;
a hátoldal pedig Kapu Tibor és Cserényi Gyula félprofilos portréját ábrázolja.
Több mint pénz: nemzeti szimbólum
Az MNB hangsúlyozza: az emlékérmék célja a történelmi és tudományos jelentőségű események bemutatása és népszerűsítése. A HUNOR-program érméi ennek a hagyománynak méltó folytatásai.
Az űrkutatásban elért eredmények – most már fizikai formában is – helyet kapnak a magyar pénztörténetben.