Szigorúbb szabályok jönnek a kerámia étkészletekre – az ólom és kadmium kioldódását is ellenőrzik

alon

2025.07.10. 12:49

2025 végén új, szigorított élelmiszerbiztonsági szabályok lépnek életbe a kerámiából készült étkészletekre. Minden forgalomba kerülő edénynek meg kell felelnie az ólom- és kadmiumkioldódásra vonatkozó szigorú határértékeknek – és ezt dokumentált módon kell igazolni.

  1. július 7-én jelent meg az agrárminiszter új rendelete a Magyar Élelmiszerkönyv módosításáról, amely közvetlenül érinti az élelmiszerekkel érintkező kerámia étkészleteket is. Az új szabályozás célja, hogy az uniós előírásokat pontosabban, könnyebben alkalmazható formában illessze a magyar gyakorlatba.

A változások lényege, hogy az ólom és kadmium kioldódását kötelezően vizsgálni kell minden olyan kerámiaterméknél, amely élelmiszerrel érintkezhet – különösen a tálak, tányérok, bögrék, főző- és tárolóedények esetében.

Az előírások három kategóriába sorolják az edényeket:

  • Nem megtölthető tárgyak, illetve nagyon lapos edények: 0,8 mg/dm² ólom és 0,07 mg/dm² kadmium a határérték.

  • Általános edények (pl. mély tányérok, csészék): 4,0 mg/l ólom, 0,3 mg/l kadmium.

  • Főző- és sütőedények, illetve 3 liternél nagyobb tárolóedények: 1,5 mg/l ólom, 0,1 mg/l kadmium.

A megfelelőséget laboratóriumi vizsgálatokkal kell igazolni, és minden termékhez kapcsolódnia kell egy megfelelőségi nyilatkozatnak és – újdonságként – az alapanyagok technikai adatlapjának is. Ez utóbbi részletes információt ad az előállításhoz használt anyagok ólom- és kadmiumtartalmáról, és azt is meg kell jelölni, hogy az adott edény mely kategóriába tartozik.

A rendelet 2026. február 1-jén lép hatályba, vagyis a gyártóknak és forgalmazóknak néhány hónapjuk van felkészülni a változásokra. A szabályozás előnyösen érintheti a fogyasztóvédelmet, ugyanakkor az érintett vállalkozások – különösen a kis manufaktúrák – számára többletadminisztrációt és költséget jelenthet.

.