Mire figyeljünk kutya melegben, hogy az állatunknak kutya baja se legyen?

2015.08.07. 10:06

Jó tanácsok a Szombathelyi Állatkórház orvosától.

Hiába vagyunk már túl több kánikulával és hőségriasztásokkal teli időszakon, az időjárás úgy döntött, hogy jöhet még pár hét extra forróság. Ilyenkor nem csak az embereket, de kedvenceinket is megviseli a meleg, ezért nyáron egyszerre több dologra is oda kell figyelniük az állattartóknak. Dr. Varjú Gábor, a Szombathelyi Állatkórház orvosa megkeresésünkre összefoglalta a témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

A kutya és az autó:

Nemrég nagy port kavart Szombathelyen egy eset, amikor bent felejtettek egy kutyát az autóban, s a történet kis híján tragédiával végződött. Bár elcsépeltnek tűnik, mégse lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy semmilyen állatot nem szabad bent hagyni az autóban – figyelmeztet a szakember.

Mire figyeljünk kutya melegben, hogy az állatunknak kutya baja se legyen?

Jobb ha inkább a klíma megy az autóban, mert a letekert ablak okozta huzat könnyen kötőhártya-gyulladáshoz vezethet

Ha mégis valahová kocsival szállítjuk kedvencünket fontos, hogy előtte hozzászoktassuk az utazáshoz. Legyen állandó helye, illetve lehetőleg zárt részen helyezzük el, hogy biztonságban érezhesse magát. Ha hosszabb útra (például nyaralni) visszük magunkkal, álljunk meg többször, hogy elvégezhesse a dolgát és friss vizet ihasson – hangsúlyozza Dr. Varjú Gábor, hozzátéve, hogy az autót nehezen viselő ebek és macskák számára akár biztonságosan alkalmazható állatgyógyászati nyugtatót is tudnak adni.

Az állatorvos szerint a járműbe szerelt klímát nyugodtan működtethetjük állatszállítás közben, azonban a letekert ablakokat hanyagoljuk, mert könnyen okozhat kötőhártya-gyulladást.

Mire figyeljünk kutya melegben, hogy az állatunknak kutya baja se legyen?

Mindig kapjon az állat friss vizet!


Nyaralás:

Elhelyezés másnál:
Ha szerencsénk van, akkor kedvencünket rábízhatjuk a szomszédra vagy valamelyik családtagra. Azonban érdemes az etetési szokásokat, egyéb teendőket átbeszélni, kérdés, vagy baj esetére telefonszámot hagyni. Szombathelyen és környékén több kutyapanzió is van, ez is egy lehetséges megoldás, mivel a kutyák többsége jól tolerálja az új környezetet. Érdemes előzetesen személyesen feltérképezni a lehetséges kutyapanziót, a tartási körülményeket, nehogy az esetleges problémák az elutazás pillanatában adódjanak – javasolja az állatorvos.

Mire figyeljünk kutya melegben, hogy az állatunknak kutya baja se legyen?

Ha velünk jön:
Ha mindenképp magunkkal szeretnénk vinni, vagy nem tudjuk kire bízni az állatot, akkor az utaztatáson túl több dolgot is észben kell tartani: Ha például külföldre utazunk, akkor szükség lesz állatútlevélre, amely az állatorvosnál negyed órás adminisztrációt követően beszerezhető. A kiállított okmány a kutya egész életére használható, érvényességét évente, a kötelező veszettség elleni oltás bevezetésével nyeri el. Kötelező még mikrochip beültetése az állat egyedi azonosíthatóságához.

Gyorsinfó:
Név: Szombathelyi Állatkórház
Cím: 9700 Szombathely, Bartók Béla Körút 9/b
Telefonszám: +36 94/310-034
Weboldal: http://allatkorhaz.com/hu/ 

Dr. Varjú Gábor ezen felül arra is figyelmeztet, hogy egyes déli országokban (olasz, spanyol, görög és horvát területeken) extra védelem kell az állatnak, ugyanis ezeken a helyeken a lepkeszúnyogok terjesztenek egy úgynevezett leishmaniosist nevű betegséget, mely kutyákon gyógyíthatatlan bőr- és zsigeri (máj és vese) betegséget okoz. Állatpatikában beszerezhető cseppekkel és nyakörvvel tudunk védekezni ellene.


Fürdetés:

Bár hőguta esetén a hideg vízzel való locsolás életet menthet, nem ajánlott a kutyák (és más állatok) rendszeres, samponos vízzel történő fürdetése. A kutyáknak körülbelül tízszer annyi faggyúmirigyük van, mint az embernek, ezért jóval érzékenyebb a bőrük; hamar kiszárad, viszketővé és korpássá válik, ha a mosószer leoldja ezt a védelmező zsírréteget. Általában kéthavonta érdemes megfürdetni az ebet – tanácsolja a szakember.

Mire figyeljünk kutya melegben, hogy az állatunknak kutya baja se legyen?

A vízzel való locsolás életet menthet, de samponos fürdetést csak kéthavonta végezzünk


Nyári bőrbajok:

Toklász: A toklász az egérárpa termése. A toklász megtapad a hosszabb szőrű kutyák bundáján, és mint egy horog, csak befelé tud haladni. A bőrt átfúrva súlyos gyulladást okozhat, a szövetek közt vándorlásra képes. A már befúródott toklászt pedig már csak szakember tudja eltávolítani. Éppen ezért az orvos azt javasolja, hogy megelőzésként nyírassuk meg a hosszabb szőrű kutyákat májusban, főleg a spánieleket. „Főleg az ujjak között és a fülön legyen rövid a szőr!”

Mire figyeljünk kutya melegben, hogy az állatunknak kutya baja se legyen?

A toklász sok gondot okozhat az állatoknak

Élősködők:

A kullancsnak két szezonja van, tavasszal és ősszel, ezért bár nyáron valamivel kevesebb van belőlük, mégis évről évre rosszabb a kullancshelyzet. Gyakorlatilag egész évben védekezni kel ellenük. Szintén veszélyes élősködő a bolha, mely nyáron érzi igazán jól magát: a bent tartott kutyáknál és macskáknál egész éves odafigyelést igényel, míg a kint tartott állatoknál télen könnyebb a helyzetük, ugyanis a bolhapeték megfagynak a hidegben.


Egyéb jó tanácsok:

Mire figyeljünk kutya melegben, hogy az állatunknak kutya baja se legyen?

Igyekezzünk olyan hűvös helyet biztosítani kedvencünknek, ahol mozog is a levegő

- Nyáron főként a lapos fejű, nyomott orrú kutyákra kell odafigyelni, hajlamosak a hőgutára.
- A kutyák nem tudnak izzadni (nincsenek verejtékmirigyeik), lihegéssel tudják csak leadni a hőt, ezért mindig gondoskodjunk számukra friss vízről.
- A kánikulában nap közben ne mozgassuk, futtassuk őket, és ne hagyjuk kedvencünket napsütéses, árnyék nélküli helyen.
- Otthon próbáljunk nekik minél hűvösebb és árnyékosabb helyet találni, ahol esetleg mozog is a levegő.

.