Árvízi és közlekedési helyzetkép (vasárnap dél)

2014.09.14. 12:27

Az ország nyugati felében okoz gondot a tegnap óta tartó intenzív esőzés - közölte lapunkkal a katasztrófavédelem.

Továbbra is Zala megyében a legnehezebb a helyzet, ott a szomszédos Somogyból és a fővárosból érkezett tűzoltóegységek segítik a helyiek munkáját. Lentiben még nem térhettek haza azok az emberek, akik a lendvadedesi tározóból kibukott víz miatt kényszerültek elhagyni otthonukat. A meteorológiai előrejelzések szerint hétfő délutánig további csapadékra kell számítani.

Az árvíz és a helyi vízkárok miatt eddig az ország hatvan településén folyt védekezés: Zala megyében 15, Veszprém megyében 1, Vas megyében 26, Győr-Moson-Sopron megyében 7, Somogy megyében 7, Baranya megyében pedig 4 településen kellett embereket és vagyontárgyakat védeni a víztől. Zala (Lenti, Murarátka, Nemesnép), Somogy (Siófok), Vas (Csákánydoroszló) és Győr-Moson-Sopron (Kunsziget) megyében 6 településről összesen 168 embert kellett kitelepíteni, további 4 embert kimenteni. A lakosság számára négy befogadóhelyet nyitottak meg, ezeken 24-en tartózkodnak, ellátásuk biztosított.

Zala megyében az esőzés a hajnali órákban alábbhagyott, így a kiáradt patakok vízszintje szinte mindenütt lassú apadásnak indult. Az éjszaka folyamán Zalaegerszeg Kaszaházi városrészében hat, Lentiben kilenc, Murarátkán egy és Muraszemenyénél négy szivattyúval dolgoztak a hivatásos tűzoltók. A katasztrófavédelem szakemberei valamennyi érintett záportározónál és pataknál folyamatos figyelőszolgálatot látnak el.

A megyében tizenegy úton továbbra sem megy a közúti közlekedés. Bödeháza, Gáborjánháza, Szijjártóháza és Zalaszombatfa személygépjárművel továbbra sem megközelíthető. E négy Magyarország felől közúton elzárt települést Szlovénián keresztül közelítik meg a katasztrófavédelem és a rendőrség munkatársai. A településekre élelmiszert és orvost szállítanak.

A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság műveletirányító ügyeletére a mai napon az áradásokkal és csapadékkal összefüggésben számos tűzoltói beavatkozást igénylő jelzés érkezett. A beavatkozások többsége során a hivatásos és önkéntes tűzoltók szivattyúval távolították el a lakóházak pincéibe beáramlott vizet. A tegnapi nap folyamán elöntött területek fertőtlenítése Lentiben és Rédicsen reggel kilenc órától megkezdődött.

Zalaszentgyörgynél a Zélpusztai tavaknál a gátat erősítik a katasztrófavédelem irányításával, Lovásziban pedig az intenzív vízszintemelkedés további homokzsákos védekezést tett szükségessé. A Mura folyó vízszintje továbbra is intenzíven emelkedik, így Muraszemenyénél és Murarátkán homokzsákos védekezés, illetve szivattyúzás zajlik.

Jelenleg is több településen dolgoznak a Vas megyei megyei hivatásos és önkéntes tűzoltók a Rába áradása miatt. Védekeznek Csákánydoroszlón, a Dózsaligeten, a homokzsákolást a település önkéntes mentőcsoportja végzi négy technikai eszközzel. Magyarlakon szivattyúznak a helyi önkéntes tűzoltók, itt egy családi ház udvarába tört be a víz, Molnaszecsődön szintén egy lakóingatlant védenek, az épületeket a helyi lakosok a katasztrófavédelem irányításával homokzsákokkal veszik körbe. A Rábán várható magas vízállás miatt felkészültek a körmendi régi Rába-híd védelmére: délután egy órától lezárják a közúti forgalom elől, és leterhelik, hogy ellenálljon a víz emelő hatásának. Sorkifaludon egy lovarda területén gyűlt össze nagyobb mennyiségű víz. A szombathelyi hivatásos tűzoltók homokzsákokkal védték meg a veszélyeztetett területet. Továbbra is dolgoznak a tűzoltók Szombathelyen, a Petőfi-telepen, szivattyúzással védik a lakóházakat, amelyeket a mezőgazdasági területekről beömlő víz veszélyeztet.

A megye két hivatásos tűzoltó-parancsnokság munkáját két önkéntes tűzoltó egyesület segíti tíz fővel és két technikai eszközzel. Összesen húsz lakóházat védtek meg a vízbetöréstől. Továbbra is csak a lakókat engedik be Szakonyfaluba, és félpályán haladhat a forgalom a felsőmaráci bekötőúton. Az osztrák határhoz közeli töltés és a vasútvonal találkozásánál a vízügyi szakemberek homokzsákokkal erősítik meg a töltéshiányos részeket. A védekezési munkálatok idején a Graz-Szombathely vasútvonalon szünetel a közlekedés.

Somogy megyében tegnap kora este óta okoz problémákat a nagy mennyiségben lezúduló eső, a reggeli órákban újabb segélykérő hívások futottak be a megyei műveletirányítási központba. Siófokra, Zamárdiba, Babócsára és Belső-Somogyban is riasztották a tűzoltóegységeket. Felázott a talaj és egy nyolc méter magas fa dőlt az útra Csombárdnál. A kaposvári tűzoltók távolították el motoros láncfűrésszel az akadályt az útról. Siófokon, a Tessedik Sámuel utca egyik lakóházában több tíz centiméter víz gyűlt össze. A siófoki hivatásos tűzoltók szivattyút telepítettek a házhoz, ám a víz visszaáramlott az ingatlanba, így a tűzoltók homokzsákokkal zárták le az ajtókat a víz elől. A lakás tulajdonosa addig elhagyta az ingatlant, amíg a vizet nem sikerül teljesen eltávolítani. A Szent László utca a város egyik legkritikusabb pontja, a mélyebben fekvő szakaszon nyolcvan centiméter víz hömpölygött az utcán az éjszaka, mélygarázsokat és pincéket öntött el a víz. A siófoki egységek a székesfehérvári tűzoltókkal, valamint a vízügy szakembereivel jelenleg is tíz szivattyút működtetnek és közösen dolgoznak a víz eltávolításán, ám a munkálatokat nehezíti a szűnni nem akaró eső. Balatonszabadiban, a Kossuth Lajos utcában négy házat kell megvédeni a bejárati ajtókhoz egyre közelítő ártól. Homokzsákokból védőgátat építenek az épületek megóvása érdekben. Nagyberényben pedig újabb lakóházak kerültek víz alá.

A szombat óta lehullott nagy mennyiségű csapadék, és az azóta tartó folyamatos esőzés miatt Jász- Nagykun-Szolnok megye több településén is meggyűlt a lakók baja a vízzel. Szolnok kertvárosi övezetéből, Szandaszőlős több pontjáról érkezett bejelentés a katasztrófavédelem ügyeletére arról, hogy pincékbe és alagsori helyiségekbe folyt be a víz. A szolnoki hivatásos tűzoltók folyamatosan ellenőrzik az egyes helyszíneket, három utcában megkezdték a víz eltávolítását, az anyagi javak mentését. Főképp a mélyebben fekvő területeken öntötte el az utcákat a víz. A Kassák és Karinthy úti házak lábazatáig vagy annál magasabb szintig is elért a felhalmozódott esővíz, mintegy negyven centis víztömeg mossa a házak falait. Több helyen a szivattyúzás is gondot okoz, mert nincs hová átemelni a vizet. Hasonló a helyzet Kunszentmártonban, Törökszentmiklóson és Mezőtúron is. Törökszentmiklóson két pincelakásból is szivattyúzni kellett, Kunszentmártonban a vízelvezetőkből visszafelé ömlik a víz, a Széchenyi lakótelepi általános iskolából is segítséget kértek, az iskola vízben áll. Mezőtúron egy udvarban az istállót öntötte el a víz, az állatok mentését a lakók megoldották, de a víz a házat is veszélyeztette, itt szivattyúznak. A katasztrófavédelem folyamatosan kapcsolatban van az illetékes vízművekkel és a lakosságot is segíti. A közlekedés is lassú a megyében, vizesek, csúszósak az utak, de balesetek nem jellemzőek. Összefüggő vízfelület borítja viszont a 44-es utat Kunszentmártonnál. Az 51-es kilométerszelvénynél az arra közlekedők számítsanak a forgalom korlátozására, lehet haladni az úton, de a víz miatt irányított a forgalom.

A Veszprém megyében egész éjszaka tartó esőzés következtében a pápai, balatonfűzfői és veszprémi tűzoltók is folyamatosan dolgoznak. Reggel hét óra óta folyamatosan érkeznek bejelentések vízzel elárasztott pincékről. Néhol egy méter magasan állt a víz, a tűzoltók szivattyúval távolították el az összegyűlt csapadékot. Eddig összesen 17 alkalommal kellett a tűzoltónak beavatkozniuk.

A Bőnyön tevékenykedő háromfős operatív törzs folyamatosan figyelemmel kíséri a Cuhai-Bakony-ér vízállását, a 12 kockázati helyszínt időről időre bejárják, Bőnynél jelenleg stagnál a vízállás. Győr-Moson-Sopron megyében az esőzéssel összefüggő beavatkozás Bősárkányon volt, a délelőtt folyamán a helyi önkéntes tűzoltók vonultak az Ady Endre utcába, ahol egy lakóház pincéjéből mintegy 50 köbméter vizet távolítottak el.

A védekezési munkálatokban országosan több mint 2 ezer 200 ember vett részt 380 technikai eszközzel, a katasztrófavédelem állományából 721 fő, az önkéntes mentőszervezetek 72 tagja, és mások mellett az önkéntes tűzoltó egyesületek 192 tűzoltója is segítette a munkálatokat.

Zala megyében továbbra is négy elzárt település van: Bödeháza, Szijártóháza, Zalaszombatfa és Gáborjánháza. Baranya megyében Alsómocsoládot nem lehet megközelíteni.

Hétfő délutánig továbbra is több helyen várható jelentős mennyiségű csapadék az országban. Átlagosan 15-35 milliméter közötti csapadék hullhat esőből, záporból, zivatarból. A legnagyobb mennyiség a középső országrész déli felében valószínű. Hétfő délutántól országszerte mérséklődik majd a csapadék. Ma szórványosan, hétfőn már csak néhol kell számítani zivatarok kialakulására. Ezek környezetében rövid idő alatt 30-40 millimétert is meghaladó mennyiségű csapadék hullhat.

.