Az osztrák cégek több mint fele elsősorban magyarokat vár

2011.03.17. 08:07

A legnagyobb kereslet az ipari és kereskedelmi szektorban várható, de jelentős igény mutatkozik a magyar munkaerő iránt az építőiparban is.

Az osztrák cégek 57,8 százaléka elsősorban Magyarországról vár alkalmazottakat a május elsején esedékes munkaerő-piaci nyitás után, a legkeresettebbek az ipari és kereskedelmi szakmák - közölte legújabb kutatásának eredményeit a Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. az MTI-vel.

Az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott kelet-közép-európai országok állampolgárai, így a magyarok is szabadon vállalhatnak munkát Ausztriában (és Németországban) 2011. május 1-jétől.

Az ausztriai központtal működő, és Magyarországon is jelen lévő Trenkwalder közel 400 osztrák vállalat részvételével végzett kutatást azért, hogy felmérje a magyar munkaerő elhelyezkedési esélyeit. Az eredmények alapján pozitívak a várakozások: a megkérdezett osztrák vállalatok közel kétharmada úgy gondolja, hogy a nyitásnak jó hatása lesz a helyi munkaerőpiacra.

A megkérdezettek 6,4 százalékának már konkrét tervei is vannak külföldi munkaerő alkalmazására, 56,4 százalékuk még nem hozott döntést, vagy jelenleg nem keres külföldi munkatársakat, ugyanakkor nyitott a lehetőségre. Több mint 40 százalékuk pedig már jelenleg is alkalmaz munkavállalókat az érintett országokból - olvasható a közleményben.

Az, hogy kutatásban részt vevő cégek Magyarországot részesítik előnyben, annak is köszönhető, hogy Magyarország és Ausztria kölcsönösen elismerik egymás szakképzéseit. A magyarokon kívül igen keresettek a szlovákok (48 százalék) és a szlovének (44 százalék) is.

A felmérés szerint a legnagyobb kereslet az ipari (32,5 százalék) és kereskedelmi (28,9 százalék) szektorban várható, valamint bizonyos irodai vagy technikai területeken (18,4-18,4 százalék). Ezenkívül jelentős igény mutatkozik a magyar munkaerő iránt az építőiparban is (közel 15 százalék).

Ennek ellenére nem várható "kritikus" munkaerő kiáramlás Ausztriába - idézi a közlemény Köves Balázst, a Trenkwalder magyarországi értékesítési és marketing vezetőjét. A szakértő hozzáfűzte: az osztrák vállalkozások csupán 37 százaléka érzi úgy, hogy kellő ismerettel rendelkezik a törvényi és piaci változásokról, továbbá az Ausztriában érvényes szigorú törvényi szabályozások - például azonos bérek - miatt a magyar munkaerő nem esik kedvezőbb elbírálás alá a munkafeltételeket tekintve.

Ahhoz, hogy külföldi munkavállalót vonzzanak az osztrák cégek, az azonos bérfeltételek mellett olyan többletköltségekkel is számolniuk kell majd, mint a szállás biztosítása, vagy egyéb szervezési költségek - hívja fel a figyelmet az igazgató. Ugyanakkor az érintett munkakörökben alkalmazott bérszínvonalon a helyi munkaerő már kevésbé szívesen vállal munkát, így az egyenlő bérek ellenére is várható kereslet a magyar munkaerő iránt.

Magyar oldalon közvetetten a külföldi munkavállalás növelheti a foglalkoztatottságot, hiszen noha a kiutazó munkavállalók nem elsősorban a munkanélküli rétegből kerülnek ki, az így megüresedett álláshelyeken pótolniuk kell a munkaerőt a hazai vállalatoknak - mondta Köves Balázs.

A Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. Magyarországon 15 éve van jelen, több mint 20 irodából álló országos lefedettségű hálózatot működtetve komplex szolgáltatásokat nyújt a munkaerő-kölcsönzés, -közvetítés, diákmunka, rehabilitációs foglalkoztatás és egyéb HR szolgáltatások területén. Saját adata szerint a munkaerő-kölcsönzés területén 25 százalék feletti piaci részesedéssel rendelkezik, 10 ezer kölcsönzött munkavállalóval és 20 milliárd forint feletti éves árbevétellel az ország 8. legnagyobb foglalkoztató vállalata. A Trenkwalder partnerei főként ipari termelő vállalatok és beszállítóik, kereskedelmi és szolgáltató cégek, valamint a pénzügyi szektor, a hazai telekommunikáció képviselői.
 

.