Az új alkotmányban különbséget tennének az önkormányzatok kötelező és önkéntes feladatai között

2010.10.22. 12:16

Az új alkotmányban különbséget kellene tenni a kötelező és önként vállalt önkormányzati feladatok között, mégpedig úgy, hogy a kötelező feladat- és hatáskör meghatározásával egyidejűleg biztosítani kellene a szükséges finanszírozási feltételeket is - javasolja az alkotmány-előkészítő eseti bizottság helyi önkormányzatok munkacsoportja.

A testület által készített részkoncepció - amely az eseti bizottság honlapján olvasható - rögzíti: az új alaptörvényben változatlanul hagynák azt, hogy a képviselő-testület tagjainak és a polgármestereknek a választását - az időközi választás kivételével - az előző általános választást követő negyedik év október hónapjában kell megtartani.
A képviselő-testület a megbízatásának lejárta előtt továbbra is kimondhatná feloszlását, s e feloszlás, illetve feloszlatás a polgármester megbízatását is megszüntetné. Megfontolandónak tartják ugyanakkor azt a véleményt, amely szerint a képviselő-testület feloszlással való megszűnése nem vonná maga után a polgármesteri megbízatás megszűnését.

A helyi önkormányzatok munkacsoport egyetértett abban, hogy az új alkotmány elkészítése során a bizottságnak új szabályozással kellene rendeznie azt a kérdést, hogy államigazgatási feladatot, hatósági hatáskört csak törvény állapíthasson meg.
A kistelepülések jegyzői feladat- és hatásköreinek védelmében javasolják, hogy a tervezett jegyzői hatáskörelvonások ne "üresítsék ki" a jegyzői jogokat, feladatokat.
A részkoncepció szerint a munkacsoport jobbikos tagja indítványozta az önkormányzati vagyon fokozott védelmének szabályozását.

Az LMP és a Jobbik képviselői között egyetértés volt abban, hogy alapelvként rögzítsék: az önkormányzatok átláthatósága érdekében a lehető "legszűkebb körben" lehessen elrendelni zárt ülést, üzleti érdekre hivatkozva például ne. További alapelvként kimondanák az önkormányzati rendeletek és határozatok hozzáférési lehetőségének biztosítását is. (A Fidesz képviselői úgy vélték, e két elvet nem szükséges az alaptörvényben szabályozni.)

Átgondolnák az etnikai és nemzetiségi önkormányzatok alkotmányos szabályozását is.

.