2014. június 26-27-én Bécsben rendezték meg a Duna stratégia 3. éves fórumát.
2014. június 26-27-én Bécsben rendezték meg a Duna stratégia 3. éves fórumát. A rendezvényen több mint 1 000 résztvevő jelent meg Európa országaiból.
A fórumon tiszteletét tette Johannes Hahn regionális politikáért felelős EU biztos is, aki a SoPro projektes standhoz is ellátogatott a pénteki napon, és kipróbálta a föld festéket is (lásd mellékelt fotó).
A fenntarthatósági témában a LEED Nonprofit Kft. (http://leedkft.hu/) lehetőséget kapott, hogy osztrák partnereivel közösen bemutassa a SoPro projekt (www.sozialproduziert.at) elmúlt két évének eredményeit, tapasztalatait. Hollósi Szabolcs ügyvezető igazgató felszólalásában elmondta, hogy az ökológiai, gazdasági és társadalmi fenntarthatóságot is támogató SoPro kezdeményezés a magyarországi szociális gazdaság fejlesztésének új dimenzióit nyitotta meg. A fenntarthatósági szemlélet terjesztése mellett hazánkban a szervezeti kapacitások, a társadalmi bázis fejlesztésére, valamint a termékek- és szolgáltatások fejlesztésére is nagy szükség van.
Ebben segít a kidolgozás alatt álló SoPro védjegy is, amely a termékek piaci megkülönböztetését is megoldja. A határon átnyúló gazdasági együttműködések szervezése és a bevált modellek terjesztése is feladata lesz a második félévben megalakuló Social Innovation Platform European Economic Interest Grouping (EEIG, magyarul európai gazdasági egyesülés) szervezetnek. A LEED Nonprofit Kft. és az osztrák BIENE egyesület által alapítandó szervezet a SoPro földrajzi bővítését is célul tűzi ki különösen a Duna stratégia országaiban.
Kondor János, a Vas Megyei Munkaadók és Gyáriparosok Szövetségének elnöke a vas megyei nagyvállalatok társadalmi felelősségvállalási programját mutatta be. A program lényege, hogy a szövetség tagvállalatai a Szombathelyi Egyházmegyei Karitasszal együttműködve foglalkoztatnak megváltozott munkaképességű, rehabilitált embereket. A foglalkoztatás helyszínei jellemzően az Egyházmegyei Karitasz korábban üresen állt, rossz állapotú épületei, amelyeket a projektben felújítottak.
Először 1 vállalattal indultunk el, aki 34 főt foglalkoztatott hibás termékek (ventillátorok) szétszerelésére. Ma már több cég, közel 300 főt foglalkoztat 5 telephelyen. 4 órás munkaidőben, jellemzően hibás elektronikai termékek szétszerelésével, a kinyert anyagokat újra hasznosítják. A 4 órás munkán túlmenően az Egyházmegyei Karitasz további 4 órában, szociális tevékenységet végez, ami biztosítja azt, hogy az emberek lelki egészsége fennmaradjon és a munka ne egy elviselhetetlen robot legyen a rehabilitált emberek számára.
Ennek keretében szakemberek vezetésével gyógynövényeket termelnek, amelyeket a Karitasz szombathelyi üzletében és különböző vásárokon értékesítenek, vagy a cégek a termékeket ajándékba adják munkavállalóiknak.
Pákozdi Szabolcs, az OFA Nonprofit Kft. igazgatója meghívott résztvevőként volt jelen, és kiemelte, hogy az OFA által előkészítés álló CSR (vállalati társadalmi felelősségvállalás) programban is jól használható a SoPro filozófia, és bemutatásra érdemesek a megvalósított gyakorlati példák.”
Az EU Duna Régió Stratégiája (DRS) a Duna vízgyűjtő területéhez tartozó régiók és országok makroregionális fejlesztési stratégiája és akcióterve. Egyszerre célozza a dunai makrorégió fenntartható fejlesztését, természeti területeinek, tájainak és kulturális értékeinek védelmét. Az Európai Tanács 2009. júniusi felkérése alapján az Európai Bizottság 2010 decemberében tett javaslatot a DRS-re, amelynek elfogadása a 2011. évi soros magyar EU-elnökség alatt történt meg.
A Duna-régióra vonatkozó Európai Uniós stratégiában részt vevő országok: Németország (Baden-Württemberg és Bajorország), Ausztria, Magyarország, a Cseh Köztársaság, Szlovákia, Szlovénia, Bulgária, Románia, Horvátország, Szerbia, Bosznia és Hercegovina, Montenegró, Moldova és Ukrajna. A makroregionális megközelítés annyiban jelent újdonságot, hogy a részt vevő országok közös ügyekkel kapcsolatosan működnek együtt úgy, hogy közös célokat tűznek ki, összehangolják a finanszírozást, és közösen munkálkodnak a célok megvalósítása érdekében.