Szombathelyi kezdeményezésű képzőművészeti tárlat nyílt Bécsben

2015.11.24. 07:02

Magyar, osztrák és szlovén alkotók munkáit állították ki.

Huszonegy magyar, négy osztrák és két szlovéniai képzőművész csaknem hatvan alkotása látható a bécsi magyar nagykövetségen hétfőn megnyílt Ars Pannonica Nemzetközi Képzőművészeti Tárlaton, amelyen a pannon régió művészete mutatkozik be.

Majthényi László, a Vas megyei közgyűlés elnöke, az Ars Pannonica megálmodója az MTI-nek elmondta: az Ars Pannonica az osztrák-magyar művészek összefogására alakult évekkel ezelőtt, így akartak közös kiállítási lehetőséget teremteni a régió alkotóinak. A tárlat az elmúlt évek során bejárta a régió fontos városait, hiszen az Ars Pannonica szemlét korábban láthatta Ljubljana, Klagenfurt, Zalaegerszeg, Bécs vagy Budapest közönsége is.

Jelentős a szerepe a kortárs értékek megmutatásában a vidéki művészi, kulturális központoknak, amelyek egyik legjelentősebbjének éppen Szombathely nevezhető. Kiváló alkotók neve köthető a városhoz, Derkovits Gyulától Bartha Lászlón, Gerzson Pálon át Paizs Lászlóig, a városban működik az egyik legnagyobb vidéki kiállítóhely, a Szombathelyi Képtár, a közelben található a zsennyei művésztelep, Rum, ahol a régióhoz kötődő művészek saját erőből hoztak létre galériát, valamint Velem, a magyar kísérleti textil bölcsője.

(Forrás: volksgruppen.orf.at)

Hiánypótlónak nevezte a mustrát a kiállítás bécsi megnyitóján P. Szabó Ernő művészettörténész, aki elmondta: a tárlat célja, hogy ne csak az egyéni életműveket, hanem a kortárs képzőművészetet szélesebb körben, nemzetközi kapcsolatokon keresztül mutassa be.

Kossuth-, Munkácsy-díjas mesterek szerepelnek a kiállítók között, az esemény szakmai rangja aligha vitatható, ahogyan az sem, hogy a műfajok, technikák, nézőpontok békés, termékeny párbeszédének ígérkezik a bemutató. Az sem lenne természetesen kevés, ha a kiállítás különböző életművekbe engedne betekintést, ahogyan manapság divatos mondani, különböző művészi pozíciókat jelölne meg, a tárlat igazi értékét azonban mégsem az „egyéni játék”, hanem a csapatmunka adja meg. Az, hogy kortárs magyar, osztrák és szlovén művészek műveinek az együttese rajzol meg egy olyan körképet, amely egyszerre jellemző a régióra, a pannon térségre, amelyben élünk, és a kortárs művészet egyetemes, határokat nem ismerő törekvéseire.

(Forrás: volksgruppen.orf.at)

A kiállított alkotásokat a beküldött pályaművek közül háromtagú szakmai bizottság választotta ki. A grémiumot Aknay János Kossuth-díjas magyar festő és szobrász, P. Szabó Ernő művészettörténész és Kamper László, grafikusművész, a kiállítás megbízott vezetője alkotta.

A bécsi megnyitón Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas magyar festőművésznek, grafikusnak és Susanna Fruhwirth-Nievoll stájerországi művésznek oklevelet és érmét adtak át munkájuk elismeréséül.

A Szombathely városa által kezdeményezett és az Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott tárlat a bécsi magyar nagykövetségen december 7-ig látható, a megtekintéshez előzetes bejelentkezés szükséges. Az alkotásokat az elmúlt hónapban a budapesti Flux galériában mutatták be.

A bécsi magyar nagykövetség legutóbb 2013-ban látta vendégül az Ars Pannonica Nemzetközi Képzőművészeti Tárlat alkotásait, 2014-ben a karintiai Klagenfurtban adott otthont a tárlatnak.

.