Három hír Bécsből: elégedettség, cégvilág, porcelánbélyeg

2014.04.13. 14:55

Egy aktuális felmérés szerint a bécsiek 97 százaléka szívesen lakik az osztrák fővárosban. A lakhatás, a tömegközlekedés és az oktatás terén azonban még akadnak tennivalók.



A Bécsi Városháza Városfejlesztési és Várostervezési Ügyosztálya valamint a Bécsi Egyetem Szociológiai Intézete megbízásából 1995 óta negyedszer készítettek átfogó felmérést a bécsiek életminőségéről. A kutatás során a lakhatás, a környezeti tényezők, a lakóhelyi infrastruktúra valamint a közlekedés mellett olyan területeket is vizsgáltak mint a munkaerőpiac, a szabadidős és kulturális kínálat valamint az oktatási és egészségügyi intézmények.

A 2012 októbere és 2013 júniusa között zajló kutatás szerint a bécsiek 97 százaléka szívesen vagy nagyon szívesen lakik a városában, ami 1 százalékkal jobb eredmény, mint amit a legutóbbi felmérésnél, 2008-ban mértek.
 
Bécs, parlament
Fotó: Alon.hu

Szintén javult a kulturális és szabadidős kínálat, a környezet, az egészségügy és a közbiztonság megítélése. A bécsiek 80 százaléka például elégedett vagy nagyon elégedett az egészségüggyel,  77 százalékuk pedig egészségesnek érzi magát. 2003-ban ez az arány még csak 73 százalék volt. A kulturális kínálattal a válaszadók 92 százaléka, a szabadidős kínálattal pedig 91 százalékuk elégedett. Tízből kilenc bécsi pedig egyetért azzal, hogy Bécs egészséges város az élethez. 

2008-hoz képest nem változott az autós közlekedés, a gyermekellátás, a munkalehetőségek és az idősellátás megítélése. Szintén a 2003-hoz hasonló értékelést kapott a kerékpárút hálózat valamint a felnőttképzési kínálat. 2008-hoz képest némi növekedés volt tapasztalható a munkalehetőségek terén, 2013-ban pedig a bécsiek 52 százaléka érezte biztosnak a munkahelyét - szemben a 2008-as 46 százalékkal.

Szakértők szerint azok a területek, amelyek nem szerepeltek olyan fényesen – a lakhatás, a tömegközlekedés és az iskolai kínálat – mind a gyors népességnövekedés következményei. Arra a kérdésre például, hogy mennyire nehéz lakást találni Bécsben 2013-ban már csak a megkérdezettek 55 százaléka mondta azt, hogy nagyon könnyű, illetve könnyű, míg 2008-ban még 67 százalék vélekedett így. A tömegközlekedéssel a 2008-as 12 százalékkal szemben most már 15 százalék volt elégedetlen vagy közepesen elégedett.

A bécsiek életminőségének megőrzése érdekében a város most további befektetéseket tervez a tömegközlekedés, a szociális lakásépítés valamint az oktatás terén.

Soha ennyi cég nem telepedett még le Bécsben

Minden eddigi rekordot túlszárnyalt tavaly a nemzetközi vállalkozások letelepedése Bécsben. Míg 2008-ban 119, 2011-ben pedig már 126 külföldi vállalkozás hozta létre az osztrák fővárosban a telephelyét, addig 2013-ban összesen 133. Ez 38 millió eurós befektetési volument és 700 új munkahelyet jelent.

A legtöbb cég – összesen 35 – Németországból érkezett Bécsbe, de a kelet- és közép-európai befektetők körében is egyre népszerűbb az osztrák főváros. A térségből a legnagyobb arányban Magyarország képviseltette magát – összesen 12 céggel –, mögötte Oroszországgal (7) és Szlovákiával (3). Ezzel az adattal még az Egyesült Államokat is megelőzte Magyaroszág, 2013-ban ugyanis összesen 10 amerikai vállalkozás telepedett le Bécsben.

Az új cégek egyhatoda az ipari termeléshez kötödő szolgáltatásokat kínál, míg 10 százalékuk a nagykereskedelemben tevékenykedik. Sok új vállalkozás érkezik az információs- és kommunikációs technológiák valamint az új médiák területéről. Ennek megfelelően egyre növekszik a startupok aránya.
 
Soha ennyi cég nem telepedett még le Bécsben

Az elmúlt tíz évben több mint ezer nemzetközi vállalkozás telepedett le Bécsben – Magyarországról 30 érkezett –, ami 800 millió eurós befektetést és 9.100 munkahelyet jelent. Ugyanezen időszak alatt jelentősen nőttek a közvetlen külföldi tőkebefektetések is: 2002 óta megháromszorozódtak és így elérik a 75 milliárd eurót.

Soha ennyi cég nem telepedett még le Bécsben

„Bécs stabil viszonyokat kínál – amit manapság nagyra értékelnek a vállalkozások” – magyarázza Renate Brauner polgármester-helyettes. „A célunk, hogy azok a cégek, amelyek Bécs mellett döntenek, itt növekedjenek tovább, itt fektessenek be és hozzanak létre munkahelyeket. Ebben a törekvésükben célzott intézkedésekkel segítjük őket” – teszi hozzá.

Porcelánbélyeget hozott forgalomba az Osztrák Posta

A világ első porcelánbélyege 4 milliméter vastag, 11 gramm és minden hagyományos borítékon használható

A 35x35 milliméteres értékjegy augarteni procelánból készült, a sorozatgyártásához pedig külön eljárást fejlesztettek ki. A filatéliai különlegesség préseléses technikával készül, a kis lapocskákat ezután 960 Celsius-foknál, 24 órán keresztül égetik ki, hogy bírják a gyűrődést.

porcelánbélyeg

Ezután szitázzák rá az Augarteni Porcelánmanufaktúra egyik legrégebbi motívumát, a bécsi rózsát, amelyet 1740 körül terveztek, és számos teás- és kávéskészletet díszít. A motívumot 1924-ben modernizálták, azóta változatlan formában kerül a tányérokra, csészékre.

A különleges bélyeg 5 euró 90 centbe kerül, és mindössze 150 ezer darab készült belőle.
.