Három hír Bécsből: Kukkolás a reptéren, kutyakölykök és Wiener Melange

2013.12.01. 16:14

Kis dombot építettek és lyukakat vágtak a kerítésbe.

Hivatalosan is megkezdte működését a bécsi reptér négy méter magas spotter-dombja, amely a planespotterek kedvéért és közreműködésével készült. A repülőgép-vadászok így új perspektívából, optimális körülmények között örökíthetik meg a magasba emelkedő gépeket, hogy a legjobb felvételeket kitegyék az internetre.

Ráadásul a kedvükért még lyukakat is vágtak a repteret körülvevő 21 kilométeres kerítésbe. Így a tizenhét fotónyíláson keresztül zavaró rácsok nélkül fotózhatják a gépeket. A fotónyílások kialakításával természetesen nemcsak a spottereknek akartak a kedvében járni, de a rongálások is elkerülhetők.

bécsi reptér


A hatszáz köbméter föld felhasználásával kialakított spotter-domb a bécsi repülőtértől keletre, a két kifutópálya kereszteződésének magasságában található. Megközelíteni Klein-Neusiedl felől lehet, ahol parkolásra is van lehetőség.

Wiener Melange a legnépszerűbb

Egy felmérés szerint a bécsi kávé, a Wiener Melange a legkedveltebb kávéfajta az osztrák fővárosban. Cappuccinot és tejeskávét rendelnek még a leggyakrabban.

„Pincér, egy bécsi kávét legyen szíves!” – hangzik el naponta számtalanszor Bécs kávéházaiban. És nem ok nélkül. Amint a Bécsi Gazdasági Kamara felméréséből kiderül, e tradicionális bécsi intézmények vendégei még mindig a bécsi kávét részesítik előnyben, ha választaniuk kell az itallapról. A vendégek 29 százaléka dönt a fekete kávéból, langyos tejből és tejhabból álló kávéfajta mellett.

A Cafe Weimar (Fotó: Koalamedia)
A Cafe Weimar (Fotó: Koalamedia)

Szorosan a sarkában a cappuccino végzett a felmérésben. A presszókávéból, forró tejből és tejhabból készülő kávéspecialitást, amelynek tetejéről nem hiányozhat a csipetnyi kakaópor, a megkérdezettek 28 százaléka választja. A harmadik helyezettet, a tejeskávét – amit németül fordított kávénak (Kaffee verkehrt) is hívnak a sok tej miatt – a vendégek 18 százaléka részesíti előnyben.

„A kávéházi kultúra ugyanolyan szervesen hozzátartozik Bécshez, mint az Óriáskerék vagy a Stephansdom. A bécsiek szeretik a kávéházaikat, a turistákat lenyűgözi ez a hagyomány, és most már hivatalos kedvence is van a kávéházak közönségének” – mondja a felméréssel kapcsolatban Brigitte Jank, a Bécsi Gazdasági Kamara elnöke.

Kampány az illegális kutyakölyök-kereskedelem ellen

A felelős állattartásért és az illegális kutyakölyök-kereskedelem ellen kezdett kapmányba Bécs, mivel karácsony közeledtével egyre több kutyakölyköt kínálnak parkokban, parkolókban és az interneten. Ám ezek az állatok rendszerint túl fiatalok, betegek és az illegális kutyakölyök-kereskedelem áldozatai. Becslések szerint évente ugyanis mintegy 200 ezer kutyakölyköt csempésznek állathoz nem méltó körülmények között Kelet-Európából német nyelvterületre, Bécs pedig gyakran elosztóállomásként funkcionál a láncolatban.

„Mindenki, aki ilyen helyről vesz állatot, támogatja a rendszert” – magyarázza Ulli Sima állatvédelmi tanácsnok a kampány megnyitója alkalmából. Minden szánalomból megvett, „megmentett” kölyök helyére ugyanis öt kerül – vélik szakértők.

A legtöbb állat „kölyökgyárakból” származik, ahol egyik alom születik a másik után és napfény, friss levegő és nagy szaladgálások nélkül cseperednek fel. Ráadásul a legtöbb kiskutyát túl korán elszakítják az alomtestvéreitől és az anyjától, nincsenek beoltva és betegségeket hordoznak, amelyek az új gazdáknál törnek ki. Tíz kutyakölyökből hét nem éli meg az első születésnapját, vagy ha mégis, nagy az esélye, hogy magatartászavaros lesz a korai elválasztás miatt.

Éppen ezért az osztrák főváros már november elején kampányba kezdett az illegális kölyökkutya-kereskedelem ellen valamint a felelős állattartásért, hogy senki se meggondolatlanul, szánalomból vágjon bele a sok évre szóló elkötelezettségbe. Ulli Sima azt is szeretné elérni, hogy csak hivatalos tenyésztők árulhassanak kutyakölyköket, és még az állatkereskedéseknek se legyen joga erre. Ausztriában egyébként magánszemélyek már most sem adhatnak el kölyköket.

.