A bécsi ENSZ-központban tett látogatást Schmitt Pál köztársasági elnök csütörtökön és méltatta az ott dolgozó magyar szakemberek teljesítményét.
Az államfő az ENSZ bécsi székhelyű szervezeteinél dolgozó magyar szakemberekkel, diplomatákkal találkozott. Megbeszélést folytatott Tóth Tiborral, az Átfogó Atomcsend Szerződés Szervezete előkészítő bizottságának (CTBTO) vezetőjével.
Mintegy félszáz magyar szakember dolgozik a világszervezet bécsi székhelyű szakosított szervezeteinél, köztük az Iparfejlesztési Szervezetnél (UNIDO), a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnél (NAÜ) és a CTBTO bizottságánál.
Schmitt Pál megköszönte a magyar szakembereknek, hogy szorgalmukkal és tehetségükkel jó hírét keltik Magyarországnak. "Büszke vagyok arra, hogy találkozhattam önökkel, s hogy látom, hogy mindenhol jelen vagyunk". Jó látni, hogy egy olyan nagy hírű intézményben is számítanak a magyarokra, mint az ENSZ - mondta.
Az államfővel folytatott megbeszélésen Tóth Tibor bemutatta a szervezet működését. A CTBTO, amely az 1996-ban megszületett Átfogó Atomcsend Szerződés életbe lépését készíti elő, a nukleáris robbantások észlelésére nemzetközi megfigyelő rendszert működtet. A mérőállomások adatait szökőárriasztásra is használják. Tóth Tibor többek között arra figyelmeztetett: egy - a fukusimai katasztrófa előtt készült - becslés szerint 2050-ig négyszeresére nő a nukleáris reaktorok száma, viszont ezen belül a plutóniumtermelés a jelenlegi tíz-húsz tonnányi szintről ezer tonnára emelkedhet, így megnő a statisztikai lehetősége a hasadóanyagok illegális hozzáférhetőségének. Tóth Tibor a probléma érzékeltetésére elmondta, hogy nyolc kilogramm plutónium már elég egy nukleáris robbanófejhez.
Schmitt Pál Bécsben találkozik Heinz Fischer osztrák államfővel, majd este részt vesz és beszédet mond az 1956-os forradalom évfordulója alkalmából tartandó megemlékezésen.