Beiktatták Udvardy György pécsi püspököt (részletes)

2011.04.25. 16:43

A megyés püspök egy konkrét területi egységnek, vagyis egy egyházmegyének a vezetője.

Udvardi György pécsi püspök

Beiktatták Udvardy Györgyöt pécsi megyés püspöki tisztségébe húsvéthétfőn a pécsi bazilikában. XVI. Benedek pápa április 9-én nevezte ki a Pécsi Egyházmegye új püspökének Udvardy György eddigi marazanae-i címzetes és Esztergom-budapesti segédpüspököt.

Mint azt a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia sajtóirodája közölte: a megyés püspök egy konkrét területi egységnek, vagyis egy egyházmegyének a vezetője, főpásztora. A segédpüspök szintén püspöki rangban van, őt is a pápa nevezi ki, és ugyanúgy püspökké szentelik, mint a megyés püspököt.

Udvardy György pécsi püspökA segédpüspökök azonban úgynevezett címzetes püspökök, tehát nem egy konkrét egyházmegye vezetői, hanem általában egy régebben létező, ma már nem működő egyházmegye "címét" kapják meg. Segédpüspököt általában akkor nevez ki a pápa, amikor vagy az egyházmegye nagysága, vagy a megyés püspök sok feladata, esetleg egészségi állapota miatt nem tudja egyedül ellátni az összes püspöki teendőt az egyházmegyében - mutattak rá.

A segédpüspök mindig a megyés püspök kérésének megfelelően segíti őt a különböző püspöki feladatokban, a szentségek kiszolgáltatásában. Udvardy György emellett az Esztergom-budapesti Főegyházmegye általános helynöke is volt, ami azt jelenti, hogy a főpásztornak, Erdő Péter bíboros, prímás, Esztergom-budapesti érseknek az első számú helyettese volt, bizonyos ezzel járó többletjogokkal együtt; tehát közvetlenül is részt vett az egyházmegye irányításában.

A katolikus hitvallás szerint "a püspök a papság teljességét birtokolja", így ebben az értelemben már nem előrelépés, ha valakit segédpüspökiből megyés püspöki beosztásba helyeznek. Éppen ezért nincs is szükség ilyen esetben püspökszentelésre, csak az új hivatalba történő beiktatásra. Ez történt legutóbb Ternyák Csaba egri érsek beiktatásakor, amikor ünnepélyesen átvette a pásztorbotot elődjétől annak jeleként, hogy ezentúl ő irányítja az egyházmegyét. Ilyenkor mindig felolvasassák a pápa levelét, amelyben kinevezi az új főpásztort - emlékeztettek. Ugyanakkor természetesen a feladat szempontjából mindenképpen előrelépés, amikor egy püspökre egy egyházmegye teljes irányítását rábízza a pápa - magyarázták.

Az úgynevezett egyházi rendnek, amelyet papi rendnek is hívnak, három fokozata van: a diakónus (szerpap), a pap és a püspök. Mindegyik fokozatot szentelés során szolgáltatja ki az egyház, és hitük szerint ez "eltörölhetetlen jegyet jelent"; az egyházi rend teljességét a püspökké szenteléskor nyerik el.

.