Campusmodell a bécsi közoktatásban (látványtervekkel)

2011.04.20. 21:31

Az új modell új normákat vezet be a közoktatásban. Összekötik a tanulást és a szabadidőt, az épület leginkább egy faluhoz hasonlít majd.

Bécsi kampusz

A 2014-re elkészülő oktatási campus modelljével az osztrák főváros új normákat vezet be a közoktatásban. A „Bildungscampus am Hauptbahnhof” megépítésére, mely az elképzelés szerint összeköti majd a tanulást és a szabadidőt, valamint közös tevékenységeket tesz lehetővé óvodások és iskolások számára, a városvezetés 65 millió eurót különített el. A pályázat nyertese, a PPAG építészcsapat frontálisan elrendezett padsorok helyett természetes és otthonos terek kialakítását tűzte ki célul.

Míg az irodahelyiségek kialakítása az utóbbi évtizedekben óriási fejlődésen ment keresztül, addig az iskolai terek megtervezésében csak igen csekély mértékben volt megfigyelhető az újabb pedagógiai ismeretekkel és szemléletekkel lépést tartó átalakulás. Anna Popelka, az intézményt megálmodó PPAG csapat tagja szerint ennek oka a szigorú előírásokban keresendő, melyek többek között még az osztálytermek méretét is megszabták. „A főpályaudvar mellett helyet kapó oktatási campus pályázatában éppen az volt a szenzációs, hogy először szakított az ilyen kötöttségekkel.” Így már nem csak a tervezők törekedtek frontálisan elrendezett padsorok helyett természetes és otthonos terek kialakítására, hanem az osztrák főváros vezetése is vevő volt az új ötletekre.

Bécsi kampusz

A főpályaudvar mellett 2014-re felépülő oktatási campus projektjére Bécs Városa 65 millió eurót különített el. A 20 ezer négyzetméteres területen helyet kap majd egy 11 csoportot befogadó óvoda, egy 17 osztály számára kialakított alsó tagozatos és egy 16 osztályos felső tagozatos egésznapos iskola. A pályázatra, melyre egész Európából jelentkeztek építészirodák, összesen 102 tervet nyújtottak be, melyek közül 9 jutott tovább a második fordulóra.

Bécsi kampusz

Lilli Pschill, a PPAG építésze szerint, a térelrendezésben is tükröződnie kell annak, ha szakítani akarunk az „egy beszél, húszan felmondják” modelljével. A bécsi oktatási campus szerkezetében leginkább egy faluhoz hasonlít, amelyben a tantermek egy központi piactér, agora köré rendeződnek. Az osztályfőnöki szobákat a termek közvetlen szomszédságába tervezték, hogy a tanárok is részt vehessenek a „falu életében”. A tantermekben a diákok számára kis zugokat alakítottak ki, ahova visszavonulhatnak olvasni, vagy feladatukban elmélyülni.

Bécsi kampusz

A campus megálmodói külön figyelmet fordítottak a gyermekek természeti környezettel való kapcsolatára is. A természetes fényről a helyiségek teljes hosszában végighúzódó ablakok gondoskodnak. Mivel valamennyi teremből közvetlenül az udvarra juthatunk, folyosóra nem is volt szükség. Ez nemcsak pedagógiai, hanem tűzvédelmi szempontból is figyelemre méltó újdonság. Az épületek közötti területen lehetőség nyílik majd kis kertek kialakítására, a tetőre pedig akár méhkaptárokat is telepíthetnek a diákok.

A tervek szerint a 2014/15-ös tanévet 1100 óvodás illetve iskolás kezdheti majd az oktatási intézmények eme új formájában. A szintén Bécs Városa által finanszírozott, 2010 szeptemberében átadott „Bildungscampus Gertrude Fröhlich-Sandner” eddigi tapasztalatai alapján az új modell csökkenti az egyes intézmények közötti váltás esetén fellépő gyermeki szorongást. A szülők számára is praktikus, hiszen a különböző korú csemetéket ezentúl nem kell majd a város különböző pontjaira szállítani.

Fotók: PPAG architects ztgmbh
 

.