7 ország 11 partnere vett részt benne.
A Central Europe Programból támogatást kapott CEBBIS (Central Europe Branch Based Innovation Support) projekt 7 országban, 11 közép-európai partner részvételével zajlik 2010 áprilisa és 2013 márciusa között. A projekt célja a technológiai transzfer fejlesztése, illetve a kutatási intézmények és az üzleti szféra közötti kezdeményezések erősítése határon belül és kívül. A program zárórendezvényére a Herényiek Házában került sor.
Breznovits István, a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Dr. Vándorné Polgár Anita projektmenedzser, és Halinka Péter stratégiai igazgató tartott beszámolót a projektről egy keddi sajtótájékoztatón a Herényiek Házában.
A három éves,nne a Central Europe által támogatott CEBBIS-projekt 2010 áprilisában indult: 7 ország 11 partnere vett részt benne, Magyarországot 3 szervezet is képviselte.
A Nyugat-dunántúli régió ügynöksége mellett még két közép-dunántúli képviseleti szerv, a Közép-dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség, és az INNO-SKART Nonprofit Kft.
Közös csapatmunka volt a megvalósítás, melynek célja a kis-és középvállalkozások innovációjának fejlesztése, az innovációs technológia segítése – hangzott el.
Ennek a folyamata a 4 országban (Szlovénia, Csehország, Lengyelország és Magyarország) létrejött CEBBIS szolgáltatási központokban történt. Itt az ötletek megszületésétől kezdve, a tervek megvalósulásáig segítik a vállalkozókat nemzetközi szinten is. Elősegítik a versenyképességüket olyan pro-innovatív szolgáltatások által, amelyek közvetlenül a vállalkozók igényeihez igazodnak.
A CEBBIS központok megfelelő tanácsadást magasan képzett szakemberek által kívánják biztosítani.
A Nyugat-dunántúli Fejlesztési Ügynökség számára fontos ez a projekt, hiszen korábban is támogatták a kis- és középvállalkozások fejlesztését - mondta Breznovits István igazgató.
25 milliárd forintnyi segítségből körülbelül 3000 új munkahelyet teremtettek, és közel 15 ezret megőriztek ebben a régióban.
Ezeknek a forrásoknak a felszívása, és a régióban való szétosztása lényeges állomása a helyi gazdaságpolitikának. A nyugati régióban bizonyos elmaradások vannak az ország más területeihez képest, ezért szükséges az innováció, főleg a gazdaságban. A nemzetközi vérkeringésben nyújt együttműködési lehetőset a CEBBIS-projekt. Így fontos, hogy a vállalkozások egy infrastrukturális fejlesztés után már a technológiafejlesztésben is meg tudják majd ugrani a mércét.
A projekt jól modellezhető a kő, papír, olló játékkal - mondta Halinka Péter stratégiai igazgató.
Amit építünk az a kő, közben lepapírozzák a dolgokat, majd az avatásnál az ollóval elvágják a szalagot. Ezek a programok a jövőt alapozzák meg, felkészítik őket a következő, a 2014-2020-as periódus aspektusaira. Ezért van szükség tapasztalatcserére.
Szerencsére ez az irányvonal egybeesik az EU-s szándékokkal és a hazai szakpolitikával is, hiszen a gazdaságfejlesztés fontos alappillér. Ennek a megalapozása ehhez hasonló projektekben valósulhat csak meg.