Sokkoló adatok és fotók láttak napvilágot a világ egykori ipari központjáról. A lakosság menekül, az épületek romjait elnézve a hideg futkos a hátunkon.
Mintha egy negatív utópiára építő, nagy költségvetésű hollywoodi szuperprodukció díszleteit látnánk, amely azt mutatja be, mi jön, ha összedől a technológiai világunk.
Ha a képek csak díszletek lennének, akkor is ütnének, de mivel a valóságot festik fel, egyenesen beleborzongunk a látványba.
Detroit nem is olyan régen az USA – és az egész világ – ipari központja volt. Itt építette meg Henry Ford az első járművét, majd itt virágzott fel az autóipar, amely miatt a város „Motor City” elnevezést is kapta.
Most viszont jobban illene rá a „szellemváros” jelző.
Az 1950-es évek óta Detroit elvesztette lakosságának több mint a felét: ma csak 700 ezren laknak az egykor 1,8 milliós városban, és az elvándorlás a mostani válságévek alatt csak tovább gyorsult.
A pusztulás nem kíméli sem a magán sem a közintézményeket, a metropolisz egykori büszkeségei – vasútállomások, bankok, iskolák, báltermek, kórházak, magánházak – rohamtempóban omlanak, rozsdásoknak, rohadnak, tűnnek el.
Detroit pusztulásáról például a francia Marchand és Romain Meffre készített dokumentumsorozatot, melyeket többek között a Guardian, a Daily Mail és a szerzők honlapján lehet megnézni.
A fotók nem ígérnek felhőtlen szórakozást.