
A szombathelyi oktatási intézmények felújításával kapcsolatos pályázatban közreműködő Konstans 2002 Kft. és Szombathely megyei jogú város pere múlt héten kezdődött a Vas Megyei Bíróságon. Ennek előzménye egy fizetési meghagyás (nettó közel 13 millió forintról), amit még a nyár közepén nyújtott be a cég a városnak. A fizetési kötelezettséget nem, de az összeget vitatta az akkori polgármester, dr. Ipkovich György – derült ki a dr. Tóth Ferenc bíró által vezetett tárgyaláson.

A felperes Konstans Kft-t vezetője, Simon Szilárd a követelést arra alapozza, hogy az
intézmény felújításokkal kapcsolatos pályázatnál úgynevezett „külső projektmenedzseri” feladatokat végzett, egy olyan megbízás alapján, amelyet Kővári Katalintól, a várostól a projekt menedzselésére felkért (ugyancsak külsős)
szakértőtől kapott - szóban. Álláspontjuk szerint az a szerződés, amelyet a város kötött Kővárival, és ami a birtokukban van, Kővárit felhatalmazza arra, hogy újabb vállalkozókat vonjon be a projektbe, ebben a hiszemben fogadták el és végezték a munkát.
A cég azt állítja, hogy minden a pályázattal kapcsolatos anyagot (a pályázat egyébként támogatást nyert, ötszáz millió forintot) ők készítettek el, abban a hiszemben, hogy ezért megkapják az ellenszolgáltatást. A számla benyújtásának feltétele lett volna azonban egy szerződés, amely 2010 nyaráig nem jött létre. Ekkor a Konstans 2002 a szóbeli megállapodást felmondta, és minden pályázati dokumentációt átadott a városnak. A fizetési meghagyásban szereplő összeg a pályázat költségvetésében projektmenedzselésre szánt összeg (a projekt költségvetésének 3,5 százaléka) időarányos része.
Az önkormányzat ügyvédje viszont azt állítja, nem volt a külsős szakértőként közreműködő Kővárinak felhatalmazása arra, hogy a polgármester (illetve az önkormányzat nevében) megbízásokat adjon harmadik személynek, az önkormányzattal pedig nem jött létre szerződés, amely alapján a munkát végezhette volna a Konstans 2002.
A felperes szerint a város polgármestere is tudott a teljesítésükről, több tárgyalást folytattak 2010. első felében a megbízás írásba foglalásáról, amelyek azonban nem jártak sikerrel.
Az első tárgyaláson az eljáró bíró azt próbálta meg tisztázni, milyen körülmények között jött létre a megállapodás, és miért nem jött létre szerződés. Az első, négy és fél órás ülésen meghallgatta Kővári Katalint, és Pap Hunort, a Városfejlesztési Kft. vezetőjét is.
Az ügy részleteiről, és folytatásáról később számolunk be.